Mustafa Yalçınkaya

Mustafa Yalçınkaya

Çevirmen
8.2/10
19 Kişi
·
53
Okunma
·
0
Beğeni
·
123
Gösterim
Adı:
Mustafa Yalçınkaya
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
352 syf.
·Beğendi·7/10
Düşünce tarihinin en önemli filozoflarının bilinmeyenlerine bir yolculuk bu kitap. Haklarında genellikle akademik bilgilere sahip olduğumuz filozofların yaşamlarındaki bilinmeyenler, bir magazin şeklinde sunuluyor. Dili ağır değil ancak bahsedilen filozofları ve düşüncelerini önceden az da olsa tanıyor olmak şart.

Okumazsanız bir şey kaybetmeyeceğiniz bir kitap. Okursanız da elbette bir şeyler kazanacağınız kesin.
352 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Martin Cohen'in okuduğum üçüncü kitabı. Bu kitapta, 30 farklı filozofla ilgili yanlış bilinen konular ele alınmış. Filozoflar sekiz ayrı bölümde ele alınmış. Örneğin, Antikler, Ortaçağ Felsefesi, İdealistler ve Romantikler. Her bir filozofun konuyla ilgili bir çizimi de satırlara eşlik ediyor. Bununla birlikte, Cohen "dalga geçmeye" varan bir dil kullanması da kitabı kısmen eğlenceli hale getirmiş. Adından beklendiği üzere, kitapta masal yok ama her bir filozof hakkında masallaşmış bilgilerle ilgili farklı açıklamalar var. Felsefe ile ilgileniyorsanız okumanızda fayda olabilir. Özellikle, kitaba ek olarak verilen, Felsefede Kadınlar ve Neden Bu Kadar Azlar? isimli başlık geniş bir araştırmanın sonucu olmalı. Burada bahsedilen 30 filozofun bilinmeyen yönleri sizi de şaşırtabilir.
352 syf.
·17 günde·9/10
Filozofların hayatlarının bilinmeyen ve değişik yönlerini öğrenmek ve onların düşüncelerine giriş şeklinde merak edenler için isteyenlere önerebiliceğim bir kitap
212 syf.
·Beğendi·7/10
Jean Paul Sarte ve Albert Camus gibi fransız varoluşçuların teşhisini koyduğu varoluşsal boşluğun tedavisi niteliğinde bir bibliyoterapi olarakta okunabilecek bir kitap . Logoterapi psikanalizin yerine geçemez bununla birlikte psikanalizinde halledemeyeceği şeyleri logoterapi halledebilir.İnsanı bilinç altının bastırılmış duygularıyla savunma mekanizmaları arasına sıkışıp kalmadığını insan denen olgunun bu derece basitleştirmemesi gerektiğini savunan bir ekol.İnsanın biricikliğinin önemini bir anısıyla tam parmak basıyor. Bir gün sınıftayken öğrencilere pencerenin dışındaki ağaca bakmalarını söyler ve şunları ekler: eğer aranızdaki bir kişi bu ağacı benim gördüğüm gibi görüyorsa onun halüsinasyon gördüğünden emin olacağını söylüyor. Tersine niyetlenme tekniğinin bazen mucize tarzında insan yaşamını ne kadar etkilediğinide değiniyor üstelik deneysel açıdanda geçerli bir yöntem.Nevrozların sadece yüzde 20 sinin yapı ve köken bakımından noojenik olması beni bu kitaba iten en büyük güç. Bu kitap size hayatınızla ilgili anlamlar bahşetmez. Franklynin belirtiği gibi 'Ne robotlar yapmaya nede sahibinin sesini aynen taklit edecek papağanlar yetiştirmeye hevesim var.' ifadeleriylede logoterapi insanı anlam arayışında ve anlamı gerçekleştirmede sorumlu bir varlık olarak görür.
352 syf.
·Beğendi·9/10
Felsefeye az buçuk ilginiz varsa Martin cohen tam size göre! Zira hep birbirinden çetrefilli teori ve aforizmaları ile duyduğumuz ve bildiğimiz pek çok çağının önde giden felsefecisi hakkındaki bu küçük bilgiler, sizin onların fikirlerine olan bakış açınızı da değiştirecek.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Yalçınkaya

Yazar istatistikleri

  • 53 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 124 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.