Mustafa Yılmaz

Mustafa Yılmaz

YazarÇevirmen
8.3/10
50 Kişi
·
153
Okunma
·
9
Beğeni
·
882
Gösterim
Adı:
Mustafa Yılmaz
Unvan:
Yazar
Aşkı taşımıyor bu hayat
Hayat insanı taşımıyor
İnsan emaneti taşımıyor
Emanet iffeti taşımıyor
Çünkü gece
Korkuyor şafaktan..
197 syf.
·3 günde·8/10
Nasıl ki Dan Brown Kayıp Sembol isimli kitabında ABD Kongre binasında çok sayıda masonik sembol olduğunu iddia etmişti. Gazeteci Mustafa Yılmaz'da aynı iddiayı Türkiye'ye taşımış bu kitap ile.

Çok ciddi iddiaları var ve yaptığı tespitler doğrultusunda TBMM çatısı altında üçgen içinde göz, pramit, kutsal kadeh gibi çok sayıda masonik sembol olduğunu yazmış. Kanıt olarak da yerler de ki mermerlerin fotoğraflarını kitabına eklemiş.

Masonların arasında hangi ünlü isimlerin olduğu ve masonluğun hangi derecelerinde olduğunu da açıkca belirtmiş. Ben yalnızca 3-4 tanesinin ismini geçirdim alıntılarımda lâkin kitapta çok daha fazla isimler zikredilmiş. Ayriyeten bir solukta okunabilecek bir kitap.

Yaşadığımız ortamı ve çevremizin masonik düşünceyle nasıl kuşatıldığını merak edenlere kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap.
128 syf.
·Beğendi
Peygamberlere şiir yazmak...
Şiirle anlatmak...
Günümüzü...
Onlarsız geçen hayatımızı...
Peygamberlerden sonra başımıza gelenleri...
Şiirle dökmek içini...
Muazzam bir şey.
Şairimiz de ellerine fikrine sağlık çok güzel yapmış.
Kesinlikle tavsiye çok çok tavsiye ediyorum.
Mutlaka okunmalı.
197 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bu tarz kitapları okurken biraz zorlanıyorum. Sebepleri çok fazla. Şöyle ki çok sorguluyorum. Doğruluğunu.. Bu yüzden iddia edilen her şeyi araştırıyorum. Tabi ulaşabildiğim kaynakları da sorguluyorum bu şekilde olduğunda şüpheci bir yaklaşımın içine düşmüş oluyorum. Kitapta bahsedilen, anlatılan çok ilginç şeyler var çoğu bilgi ulaşılabilirlik açısından teyit edebileceğiniz şeyler. Herkes kendine göre değerlendirebilir. Bu tamamen sizin olayları görmek isteyeceğiniz pencerenizle ilgili. Kitap elbette bana bir şeyler kattı. Size de katması dileğiyle. Keyifli okumalar..
197 syf.
·Puan vermedi
Masaonlarla ilgili bilmediklerimiz o kadar sade ve akıcı bir dille anlatılmış ki hiç sıkılmadan okudum. Bu zamana kadar okuduğum masonluk kitaplarının az ve öz özeti gibiydi. Zevk alarak ve severek okuduğum bir kitap oldu.
197 syf.
·9/10
Adından da anlaşılacağı üzere, kitap masonik şifrelerle ilgili. Bu konuyla ilgili ciltlerce kitap yazıldı bugüne değin. Çok yetkin eserler verildi. “Daha ne yazılabilir ki!” denilebilir. Bakir bir alan değil yani. Kabul etmek lazım ki, dünyada hakkında en çok yazılıp çizilen konuların başında masonluk geliyor. Bu durum, yazarın işini bir hayli zorlaştırıyor.

Öyle ya, nasıl fark yaratacaksınız? Söyledikleriniz kendisini nasıl okutacak? Dul Kadının Oğulları kitabının en büyük başarısı bence roman tadında kendini okutabilmesidir.

Yani Dan Brown’un pabucu dama atılmış diyeceğim neredeyse, ama abarttığım düşünülecek. Da Vinci Şifresi’ni okuduğunda şifreyi çözmüş hissetmiyor insan kendini, fakat Dul Kadının Oğulları’nı okuyun bir, Türkiye’de ve dünyada birçok şeyin yerli yerine oturduğunu göreceksiniz, tarihin arka planında birçok karanlık noktanın aydınlandığının ayrımına varacaksınız. “Hadi canım” demeyin, ön yargılı davranmayın.

Söz gelimi şu Encümen-i Daniş meselesini ele alalım. Kim bunlar! Nasıl olup da Türkiye üzerine söz söyleme hakkını kendilerinde görebiliyorlar? Kökleri 1846’ya kadar uzanıyor. Ahmet Cevdet Paşa’nın girişimleri ile Bezm-i Alem Valide Sultan’ın himayelerinde faaliyetlerine başlıyor. Yarı resmi bir organ. Takvim-i Vekayi de faaliyete geçtiği haberleri çıkıyor.

Ahmet Cevdet Paşa Sadrazam Mustafa Reşit Paşa Encümen-i Daniş’in başkanı. Üyeleri arasında Serasker Mehmet Paşa, Hariciye Nazırı Âli Paşa, Ticaret Nazırı İsmet Paşa, Sadrazam Fuat Paşa, Şeyhülislam Arif Hikmet Efendi gibi isimler var. Harici üyeler arasında ise kimler yok kimler! Alman, İngiliz, Fransız, Amerikalı bir sürü kerli ferli adam..
197 syf.
·5 günde·Beğendi·5/10
Gazeteci Yazar Mustafa Yılmaz ın kaleminden çıkan ve yayınlandığı yıl ülke basınında oldukça yer bulan bir eser. Masonluğun tarihçesinden tutun da Osmanlı Dönemindeki masonlara ve masonik yapıya kadar bir çok ilginç bilgiler yer almakta. En ilginç kısmı ise TBMM deki esrarengiz işaretler... Üçgenler, Üçgen içinde noktalar, yılan figürleri, kadeh figürleri ve bir çok sembol.
Bir gazetecinin Ankara Mason Locasındaki izlenimleri.
Tekris edilmeden önce mason adayının alındığı ve rivayetlere göre de içinde kafatası bulunan Karanlık Oda yada Tefekkür odası.
Ve daha bir çok ilginç bilgilere sahip olmak için okunabilecek bir kitap.
197 syf.
Dünyada ve ülkemizde gizli bir yapılanma olduğuna inanlar için başucu niteliğinde bir kitap. Mason locaları başta olmak üzere Dünyadaki gizli örgütler hakkında bilgiler veriyor. Bu kitabın hemen peşine daha önce okuduğum "Gizli Dünya Devleti" adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitabı okurken Wikipedia ve Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Mason Locası'nın resmi websitesini sık sık ziyaret etmenizi ve bilgilerin doğruluğunu teyit etmenizi tavsiye ederim.
128 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçekten seve seve okuduğum bir kitap oldu.
Enbiya - i Kiram efendilerimizi anlatan bir şiir kitabı. Yanlış oldu, anlatan demeyeyim, onlara seslenen, kedince dertlenen, şimdiki çağdan o çağa, o çağdan bu çağa vurduran bir şiir kitabı bu.
Şiir sevenler için güzel.
182 syf.
·13 günde·Beğendi·6/10
Kitaba yeni başladım. Başladığım kadarı ile sadece bir Kitaba bağlı kalarak fikir körlüğü oluşrumamak gerektiğini düşünüyorum. Kısaca sadece bu kitâba bağlı kalarak bilgi aktarmak doğru olmayacaktır.
197 syf.
·Beğendi·10/10
Çıktığı zamanlara ses getiren başarılı bir kitap. Masonluğa ve gizli örgütlere ilgisi olanların mutlaka okuması gereken bir kitap. İçinde başka örgütleri, nasıl kurulduklarını, Osmanlı Devleti dönemindeki masonluğu anlatan bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Yılmaz
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 153 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları