Mustafa Yılmaz

Mustafa Yılmaz

Çevirmen
5.5/10
2 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
yûsuf
yûsuf Sizi Rahatsız Etmeye Geldim'i inceledi.
@Yusuftahir·17 Eyl 13:07·Kitabı okumadı
Sözün güzelliği kısalığındadır.

Ali Şeriati yıllığı, 2009 yılının başında yayımlanmış ve genel manada Dr. Şeriati hakkında yazılan makalelerden oluşan bir kitapdır. İçeriği resimler, dipnotlar, Şeriati"nin kaleminden mektuplar, şiirler ve hatta hakkında yapılmış bir oturum metni ile zenginleştirilmiş kitap yoğunluğuna rağmen sadeliği ile oldukça incelikli ve güzel bir kaynak olarak dikkat çekmektedir.

Makale yazarları içinde Cemil Meriç"ten Ümit Aktaş"a R. İhsan Eliaçık"tan Mustafa Armağan"a birçok tanıdık isim bulunduğu gibi Lawrence Rıza Erşagi, Mohammed Omar Farooq gibi isimlerin tercüme mekalelerine de yer verilmiştir.

Yazarlar genelde yazılarına Şeriati"nin biyografisi ile başlamış ve ona dair eleştirilere bir cevap arayarak ilerlemiştir lakin hepsinin etkilendikleri noktanın başka olması Şeriati gibi büyük bir kaynağı daha da verimli hâle getirmiştir. Anlatılanın özel bir düşünce hazinesi oluşuna, anlatanın bilgisi ve bilinci eklenince ortaya müthiş kaliteli bir eser çıkmış diyebiliriz.

Yaşamı boyunca binlerce insana konferans vermiş kitapları birçok ülkede ilgi odağı olmuş kendi deyimi ile bu "aydın" şahsiyet yine birçok kesim tarafında diğer blok da olmakla suçlanmıştır. Doğruları ve fikirlerini açıkça ortaya koymaktan çekinmemiş ve bu uğurda canını feda etmiş Şeriati İslam düşünce dünyasının en kıymetli kimliklerinden biri olarak araştırılıp gündemde tutuldukça fikri etkilerinin hala devam ettiği bariz bir şekilde gözlemlenecektir.

Kitap, Ali Şeriati"nin defni esnasında okunan mersiye ve kısa hayat kronolojisi ile son bulmaktadır.

Cemil Meriç"in "göller bölgesinde bir ada" olarak nitelendirdiği Şeriati"yi "göller bölgesinde" ayakta tutmaya devam eden bu değerli kaynak için emek vermiş herkese şükran ile...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.