Mustafa Yurthan

Mustafa Yurthan

Yazar
7.4/10
10 Kişi
·
17
Okunma
·
2
Beğeni
·
307
Gösterim
Adı:
Mustafa Yurthan
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1982
1982’de İzmir’de doğdu. Aslen Erzurumludur. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Babasının ölümünden sonra devraldığı bakkalı işletiyor. Senaryo çalışmaları da bulunmaktadır.
İnsanoğlu, Allah’ın mucizesi. Ama mucizeler uzun sürmüyor. İçimde ölen her hücre vücudumun duvar diplerinde birikti. Bu buruşmuş deri yığınları bu yüzden. Ya ruhum? O bir asır daha idare edebilir. Fakat bu bedenle olmaz.
Mustafa Yurthan
Sayfa 79 - İletişim yayınları
Herkesin rolü kapısının önünde veriliyor. Hayat defalarca doğurur seni ve her doğduğunda kucağında bulursun işini, eşini, çocuğunu...
Mustafa Yurthan
Sayfa 72 - İletişim yayınları
Ne biçim hafızsın? İçki içiyorsun, namaz kılmıyorsun. Elinden gelse sevişecek bir de. Peki niye ezberledin koca Kuran’ı? Bir şeyler olmak için. Ama hafız değil. Bilmeden oldu her şey. Bir gereklilikti. Matematik gibi. Andımızı ezberlemek gibi. Sadece ezberleyip ardımda bırakacaktım. Ezberlerim bırakmadı beni.
Mustafa Yurthan
Sayfa 38 - İletişim yayınları
Hadi giy diyorum ayakkabılarını, bir yere gidiyoruz. Ayağının altında terlikler. Sokağa çıkınca ayakkabı oluyor.
Mustafa Yurthan
Sayfa 41 - İletişim yayınları
"Her şey o kadar eksikti ki... Kendimizi de yok sandık uzun bir süre. En büyük günahımız var olmadığımızı düşünmekti."
Bu kitabı arka kapak yazısına aldanıp okudum diyebilirim.

“Bir gecekondu mahallesi, meydanda bir bakkal. Evler ufak, yokyoksul, gelen geçen karışıyor havadaki dumana, buluta..” arka kapak yazısının bir kısmı. Doğrusu varoş bir mahallede sıcak insan hikâyeleri okuyacağımı sanmıştım..

Bir kaç öyküden oluşuyor ama okunduğunda etkilemiyor.
Mustafa Yurthan’ın ilk kitabıymış bu, umarım bir sonraki kitabında çok daha iyi bir kurgu ile okurların karşısına çıkar. 88 sayfalık kısa bir kitap.
88 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
Varoş, Mustafa Yurthan'ın ilk romanı.Birbirine eklemlenmiş öykülerden oluşan roman, bizi kenar mahallede yaşayan bir avuç insanın dünyasına götürüyor.KPSS'ye hazırlanan Nusret, ailesi için hafız olan Kadir, ergenliğin tüm sıkıntılarını yaşayan İsmail, babası tarafından terk edilen ailesinin tüm sorumluluğunu üstlenmeye çalışan Neşet, yaşlılığın, istenmemenin ağırlığını taşıyan Ummuhan.Kitabın bölümlerine de bu karakterlerin isimleri verilmiş.Ve durmadan kitap okuyan bakkal Mustafa.Mustafa Yurthan özel yaşamında babasından kalan bakkalı işletmekteymiş bir nevi kitaba sızmış karakter olarak.️
İnsanı içine çeken, kullanılan dil açısından da cesur, başarılı bir ilk kitap Varoş bana göre.
88 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın ilk kitabı ve ilk kitap olmasına rağmen gayet başarılı bulduğum bir öykü kitabı olmuş.Öyküde ki karakterler bizim hayatımızda karşılaştığımız insanlar.Yazarın üslubundaki kelimeler ve kesik kesik cümleler öykülere bana göre iyi bir gerçeklik katmış.Gecekondu insanlarının geçim derdini ,hayat felsefesini,aşklarını,umutlarını iyi bir dil ve farklı bir bakış açısı ile anlatılmıştır.Bu arada kitabın editörü Levent Cantek kitap okurla buluştuğunda kitabın yazarının o mahallede bakkal işlettiğini söylemiş ve bu benim çok ilgimi çekmiş,kitabı alma konusunda beni motive etmişti .Bence ilk kitap olarak çok iyi bir kitap yeni bir yazar keşfetmek istiyorsanız okuyun !!! Pişman olmazsınız.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Mustafa Yurthan, yeni bir yazar ve ilk kitabı. Kitap; Nusret, Kadir, İsmail, Neşet ve Ummuhan adlı 5 farklı bölümden ve bu kişilerin hayatlarının bir kesitlerinin anlatıldığı bir kitap. Adına yakışır şekilde kenar mahallede yaşayan 5 farklı hayatı anlatıyor. Onların yoksullukları, itilmişlikleri, yalnızlıkları, gördükleri baskılar konu alınmış genel itibariyle. Dili sürükleyici ve monolog olarak ilerliyor. Kitabı okurken hiç sıkılmıyor, aksine kendi hayatınızdan parçalar buluyorsunuz.

Kadir ve İsmail’in hayatlarında şehvet ve dinin etkilerini fazlasıyla görürken İsmail’in ergenlik hayatında şehvetin ve dışlanmışlığın etkileri yoğunluktaydı. Neşet’in hayatı ise tam bir trajediyi anlatıyor bizlere. Ummuhan, buradaki farklı karakterlerden biriydi. Hem cinsiyeti hem bulunduğu konum olarak diğer 4 erkek karakterden farklı bir hayata sahip, yine kenar mahallede oğlu ve gelini ile yaşayan 75 yaşındaki bir kadın.

İyi okumalar...
%33 (29/88)
·Puan vermedi
Beni içine çeken, sürükleyen bir kitap olmadı maalesef. Daha önce bu tarz üslubu olan bir kitap okumamıştım, sanırım bir daha da okumam. Kısacası maalesef sevmedim, tavsiye edemiyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Yurthan
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1982
1982’de İzmir’de doğdu. Aslen Erzurumludur. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Babasının ölümünden sonra devraldığı bakkalı işletiyor. Senaryo çalışmaları da bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.