1000Kitap Logosu
Mutay Öztemiz
Mutay Öztemiz
Mutay Öztemiz

Mutay Öztemiz

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.3
3 Kişi
11
Okunma
1
Beğeni
48
Gösterim
Tam adı
Yazar
Yaşamı
Mutay Öztemiz, Azınlıklar & Etnik Gruplar, Siyaset - Politika, Tarih kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Cumhuriyet Döneminde Devletin Din Politikaları, Süryaniler olarak sayılabilir. Mutay Öztemiz kitapları; Ayrıntı Yayınları, Pencere Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Mutay Öztemiz tarafından yazılan son kitap "Süryaniler", Ayrıntı Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.
Kitaptan_kale_
bir alıntı ekledi.
10. Yüzyıldan beri görülen Selçukluların Yukarı Mezopotamya’ya gelmesi, oradaki Süryani Ortadokslara baskıları arttırmıştır..... süryanilerin durumunu daha önce görülmemiş şekide etkileyen faktör 14. Yüzyılda Moğolların Mazopotomya’ya gelişi olmuştur. Amida, Mardin ve çevrelerinde binlerce Süryani öldürülüp onlar manastır yok edilmiştir.
5
Kitaptan_kale_
bir alıntı ekledi.
“... Abdülhamit, dini eğitim temelinde bir eğitimi özellikle teşvik etmiştir. Bundaki temel amaç, dindar olarak yetişen gençlerin Abdülhamit’in Halifeliğine karşı çıkmalarını önlemektir.” !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3