Muzaffer Kuşuloğlu

Muzaffer Kuşuloğlu

Çevirmen
6.3/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
Muzaffer Kuşuloğlu
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
717 syf.
·10 günde·7/10
Lev Nikolayeviç Tolstoy'un 48 yıllık hayat arkadaşı!
Evlenmeden önce Leon genç nişanlısına güncesini okutmuş, hatta birbirlerinin özel güncesini okumak gibi anormal bir davranışları varmış. Bekarlık güncesini okuduğu günden sonra Sonya kalbinde bir kırıklık devam etmiş. Evlenmeden önce Leon Aksinia adında bir köylü kadınla birlikte olmuş ve bu beraberlikten bir oğulları olmuş.
Evleneceğim insana güncemi okutmak mı? Yok, hayır ben sizin kadar cesur olamam!
Sofiya'nın günce tutuş şekli bana ne kadar da benziyormuş, çünkü sadece sinirli ve öfkeli olduğu zamanlarda yazarmış.
Sofiya Leon Tolstoy'la 18 yaşında evlenmiş, kendisinden tam 16 yaş küçük!
Kremlin Sarayı'nın doktorunun kızı olduğu için tıp konusunda hayli bilgi sahibi hatta Tolstoy kendisi için babasından genetik olarak miras aldığını dile getiriyormuş.
Eşi başta olmak üzere evine gelen köylüleri tedavi ediyormuş...
Aristokrat bir aileden gelmesi güzel olmasının yanı sıra müzik, dikiş dikmek, elbise dikmek, bahçe işleriyle uğraşmak, çocuklarının eğitimiyle uğraşmak gibi bir çok meziyetlere sahip.
Bilge Tolstoy'un sekreterliğini yapmış, eşinin bütün eserlerini, mektuplarını, yazışmalarını kopyalamak gibi zor bir görevi üstlenmiş, zamanla kızları da ona yardımcı olmuşlar...
16 kez gebe kalmış, 13 çocuk doğurmuş.
Leon Tolstoy'un vegan olduğunu biliyor muydunuz? Defalarca hasta olmasına rağmen bir canlının yaşam olasılığını elinden alıyor diye onun ilkeleri "yumurta" yemesine izin vermiyormuş. Bitti mi bitmedi. Hatta kızları Maşa ve Tanya'da babalarının izinden gidiyormuş, güçsüz düştükleri için iki kızı sürekli düşük yapıyorlarmış, Tanya bu yüzden tam 7 ölü çocuk doğurmuş!
7 yaşındaki Vaneçka ölünce, Leon ve Sofiya'nın arasına derin uçurumlar girmiş, Sonya kendine müziğe vererek acısını dindirmeye çalışmış. Müzik hocası Taneyev'e ruhsal olarak derin hislere kapılmış...
Leon'un malını mülkünü fakirlere dağıtmaya karar verince Sofiya'yla arasını bozmuş, çünkü bu mülkün çocukları ve torunlarının hakkı olduğunu savunmuş.
Petulanta Toropigis Maxima hastalığına tutulmuş. Deliliği herkesin kendisinden bir şeyler yapmasını istediği ama onun bu istekleri karşılayacak zamanı olmadığını sanmasıdır. Hastalığın belirtileri: Dile getirilmemiş problemleri çözmek, kimsenin kendisine sormadığı soruları yanıtlamak, açıklanmayan istekleri yerine getirmek. Tedavi: ağır bir iş. Reçete: Onu yapmacıklı ve monden kişilerden ayrı tutmak.
Yaşarken bu kadar popüler olan bu aile hakkında neler yazılmadı neler? Kimi yazarlar onu bir kurban, bir ermiş kişi, kocasının esin perisi ve ideal eşi olarak kabul ediyor, diğerleri ise tam tersine, onu Tolstoy'un en amansız düşmanı ve ona yaşamı zehir eden bir despot olarak betimliyorlardı. Haksız da sayılmazlar. Hastalığı o kadar ilerlemiş ki Leon'a saplantılı bir sevgi beslemeye ve kıskanmaya başlamış. Leon'un dostu kitaplarını kopyalayan "Çerkov"a düşmanca hisler besleyip onu şeytan olarak niteliyormuş.
Leon Sofiya için dostuyla arasına mesafe koymasına rağmen kıskançlıkları adamı çileden çıkarmış, 82 yaşında bir çocuk muyum, senin her isteğini yerine getireyim, özgürlüğümü kısıtlıyorsun demiş. Onu evden gitmekle tehdit etmiş ve gerçekten de evi terk edip, evinden uzakta ölmüş. Tabi çocukları yanı başındayken.
Bu günce Tolstoy'un itibarını zederler diye sansürlenerek yayınlanmış, çünkü en üzüntü duyduğu ve kavgalı olduğu zamanlarda yazılmış bu yüzden orijinal günceler sadece Moskova'daki Tolstoy Müzesi'ndeymiş.
Karın üstünde soğuktan donmaya çalışmış, evin yakınındaki göle atlamış, zehir içmiş ve bunun gibi sayısız intihar girişiminde bulunmuş. Ailesi her seferinde onu kurtarınca yemek yemeyerek kendini öldürme çalışmaları yapmış ve ömrünün sonuna kadar bu hali devam etmiş..
Tolstoy ailesinin dramını anlamak, ve Bilge Tolstoy'u daha da tanımak için eserlerini okumanız gerekiyor...
Kitapla kalın!

Yazarın biyografisi

Adı:
Muzaffer Kuşuloğlu
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.