My Name Is Lucy Barton

My Name Is Lucy Barton

Çevirmen
5.8/10
18 Kişi
·
30
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Benim Adım Lucy Barton
Dün okumaya başlayıp gece yarısı tekrar uyanıp devam ettiğim ve bitirdiğim bir Elizabeth Strout romanı.
Uzun bir roman değil kesinlikle ama her sayfası okunmaya değer ve üstünde duracağınız satırlarla döşeli.
Üç çocuklu bir ailenin en küçük kızı Lucy.Oldukça sefalet ve zorluklar içinde büyürken onu etkileyen sadece fakirlik değil aynı zamanda toplumun dışlaması onu ve ailesini. Sevgiye aç büyüyen Lucy ancak okuduğu kitaplar sayesinde yalnızlığından çıkıp kendini bir şekide ailesinin yaşadığı ortamdan çıkmasını ve özgürleşmesini gerçekleştiriyor.
Çok naif ve sevgi dolu Lucy'nin sevgisiz ailesini ne kadar sevmeye çalışsaksa imkansızlaşıyor hastanede ki anıları dinledikçe. Hasta yatağında ki kızına onu sevdiğini söylemekten ne alıkoyuyor anneyi bunu anlamak zor.
Lucy'nin diğer kardeşleri ağbisi ve ablası da aynı zorlukları yaşamış olsalarda Lucy okudukları sayesinde ve aynı zaman da kişiliği sayesinde o çukurdan kurtulduğunda yüreğinde ki çocukluğundan kalan düğümü çözmesede olduğu gibi kabul ediyor. Yapacak bir şey yoktur çünkü.
Sevginin yalınlığı güzelliğini yansıtan bu romanın beni çok etkilediğini yazmadan edemeyeceğim.
Ne zamandır Bestseller okumuyorum dedim Bkm siparişinde 3₺ görünce bir şans vermek istedim.Özellikle” reading slump” durumlarında okunabilir bir kitap .Daha çok anılar şeklinde günlük tarzında yazılmış bir kitaptı.Lucy Barton’un çok zor şartlar altında geçen çocukluğunun ardından üniversiteye New York’a taşınmasıyla bir hastane odasında bu anılarını hatırlamasını okuyoruz aslında.Kitap biraz kesik kesik yazılmış bazı detaylar atlanmış.Daha uzun detaylı yazılabilirdi.Okuyamama durumlarında çabuk bitirilmesi açısından şans verilebilir.
Açıkçası çok anlamlandıramadığım bir kitaptı. New York Times Bestseller ünvanını alan bu kitabı çok büyük bir beklentiyle okumaya başlamıştım oysa ki... Bana çok kopuk bir şekilde yazılmış, havada bırakılmış gibi geldi. Bilemiyorum ben mi anlayamadım, ben mi hissedemedim kitabı ama kitabı okurken biraz sıkıldım.
Kitabın kahramanı Lucy'nin ağzından okuyoruz olanları. Gerçi ne olmuş tam olarak anlatılmıyor bana kalırsa. Bir kaza sonrası hastanede yatarken yıllardır görüşmediği annesi gelip onun yanında kalıyor ve anne kızın arasında mahalle dedikoduları, abisinin hayatı gibi muhabbetler dönüyor. Lucy yoksulluk içinde büyümüş bir çocuk ve evlenerek bu hayatın içinden kurtulmuş olduğunu öğreniyoruz. Ailesi de "sen bizi bırakıp gittin" diye sırtını dönmüş. Kızını sevdiğini dile getiremeyen, yıllardır görmediği annesinin bir anda hastahane odasında ortaya çıkıp Lucy'le anlamsız dedikodulara girmesi ve bir gün aniden geldiği gibi çekip gitmesi, hikayenin sadece yüzeysel olarak işlenmesi beni hiç tatmin etmedi. Okuyana saygım sonsuz ama kesinlikle benlik bir kitap değildi :)

Yazarın biyografisi

Adı:
My Name Is Lucy Barton

Yazar istatistikleri

  • 30 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.