Najla Tammy Kepler

Najla Tammy Kepler

Yazar
7.8/10
18 Kişi
·
57
Okunma
·
5
Beğeni
·
160
Gösterim
Adı:
Najla Tammy Kepler
Tam adı:
Najla Tammy İlhan
Unvan:
Amerikalı Müslüman Yazar
Doğum:
Teksas, ABD
Teksas’ta (Amerika) dünyaya geldi. Âilesi dindar bir hıristiyan âileydi. İlk dînî bilgilerini âilesinde aldı ve üniversite yıllarına kadar İslâm’dan habersiz yaşadı. İşletme Fakültesi’ni bitirerek mezun oldu. İslâm’la ilk defa üniversitedeyken tanıştı. Müslüman olduktan sonra, Teksas’taki özel İslâmî okullarda çalıştı, İslâmî radyo programları hazırladı ve sundu. Evli, iki çocuklu bir anne olup hâlen Türkiye’de oturmaktadır.
Beni düşünmeye sevk eden başka bir şey de muhafazakar giyim tarzıydı.

Onurunu ve saygınlığını bu şekilde korumak ve fiziksel görünüşünden ziyade imanı ve aklıyla değer görmek istemeleri kendi seçimleri olamaz mıydı?
... başörtüsü ve kullandıkları sade görünümlü kıyafetler üzerinde düşünmeye başladım.

İslam dini asırlar öncesinden kadını ve erkeği; onurlarını, namuslarını muhafaza etmeleri, böylece yabancıların şehvetinden korunmaları maksadıyla kendilerini sergilemekten men etmişti.

Erdemliliği kişinin hem içinde hem de dışında gerçekleştirmeyi savunan böyle bir anlayışı tanıdığım için çok şanslıydım ve halkın içinde kendimi daha rahat hissedebilmenin yolunu uzun ve bol kıyafetler giymekte buldum.
Najla Tammy Kepler
Sayfa 99 - Temmuz Yayıncılık
Hiçbir teşekkür ifadesi, bana kalem kullanabilme yeteneğini veren Yaratıcı'ya olan minnetimi yeteri kadar ifade edemez.
Najla Tammy Kepler
Sayfa 9 - Temmuz Yayıncılık
Hiçbir şeyi körü körüne kabul edemezdim.

Gözler kalbe, akla ve ruha açılan pencereler olduğu için sürekli açık tutulmalıydı;
duyulan, okunan ve karşılaşılan şeylerdeki hakikati görmek için kullanılmalıydı.

Müslüman ya da gayrimüslim her kim bana bir şey söylese onu alıp dikkatle incelemeli ve aslını anlamalıydım.
Böylece, her şeyden ben sorumlu olurdum ve kendim dışında suçlayabileceğim bir şey kalmazdı.
Najla Tammy Kepler
Sayfa 133 - Temmuz Yayıncılık
İslâm'ı yaşayanlar asla kin gütmezlerdi. Sadece iyi şeylerden bahsederler ve ( eğer İslâm hakkında konuşacaklarsa ) İslâm'ın güzelliklerini anlatırlardı ki bu onların tavırlarında da açıkça görülebiliyordu.
5 Ekim 1986'da imanımdaki eksik parçanın tamamlanacağını umarak vaftiz edildim.
Buz gibi suyun içine daldım
Ve çıktığımda ıpıslaktım.
Vücudum dinç ve yepyeni hissediyordu
Ve ben manevi yenilenmenin işaretini bekliyordum.
..
Bekledim.
Günler, haftalar ve aylar geçti...

Kalbim huzur bulmamıştı.
Hüznümü ve acımı müzik yoluyla geçiştirmeye çalışıyordum.
Olabildiğince yüksek sesle müzik dinliyordum; gerçeklikten elimden geldiğince uzaklaşmak için.
Bir yol bulabilmek ya da yalnızca kendimi oyalayabilmek için bolca film seyrettim.
..
Hala bana huzur getirecek bir kaynak bulamamıştım.
Najla Tammy Kepler
Sayfa 41 - Temmuz Yayıncılık
İlk başta gülümsemesinin ve hareketlerinin gerçekten samimi olup olmadığını sorgulamıştım;
tabii sonrasında birisinin samimiyetinden şüphe ettiğim için kendimi kötü hissetmiştim.

Maalesef, bu Amerikan kültürünün bir getirisiydi. Alışık olmadığımız bir kibarlıkla karşılaşınca şüphe ediyorduk.
"Hayatta hiçbir şey bedava değildir!" sözü, bizim için insanların davranışlarında bile geçerli olabilirdi.

Sanırım güvenebileceğimi sandığım insanlar tarafından hayal kırıklığına uğratıldıkça insanların hareketlerinden şüphelenmeye başlamıştım.
Benim için en hayırlısı yapılanları affetmek ve unutmaktı aslında.
Najla Tammy Kepler
Sayfa 65 - Temmuz Yayıncılık
Hiçbir şeyi körü körüne kabul edemezdim. Gözler kalbe, akla ve ruha açılan pencereler olduğu için sürekli açık tutulmalı; duyulan, okunan ve karşılaşılan şeylerdeki hakikati görmek için kullanılmalıydı.
144 syf.
·9 günde·Puan vermedi
ب

Kitaba başlarken bu kadar keyif alacağımı düşünmemiştim. Yazar yaşamının en genç çağlarında henüz Müslüman olmadan hatta Müslümanlık ne demek bilmeden tefekkür edip Rabbine daha ne kadar yakın olabileceğini arayıp durmuş . Hayatı hep aramakla sonrasında da bulduğuna şükretmekle geçmiş . Tefekkür etmenin ve yaşamın her anında her konuda Allah ile olmanın güzelliğini içine öyle nakşetmiş ki okurken tefekkür etmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz.
144 syf.
·1 günde
Kitabı okurken başka bir dinden islama geçen birinin manevi duygusunun çok daha farklı olduğunu gördüm. Alışılagelmiş bir çok davranışıma ilahi açıdan tekrar sorgulama gereği hissettim. Kitabın dili çok sade ve anlaşılır olduğu için bir günde bitebilecek bir kitap biraz sıkıcı gibi görünsede empati kurarak okuduğumuzda hayatımızı tekrar gözden geçirmemize vesile olabilecek bir kitap..
144 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Müslüman olarak doğduğumuz için şükrederiz ve kendimizi şanslı hissederiz. Belki hayata 1:0 galib başlarız ama bu kitabı okuduktan sonra anladım ki sonradan hidayete eren bir insanın aldığı manevi zevkten mahrum bir galibiyet benimkisi. Galiba kültürel müslümanlıktan sıyrılıp tıpkı ilk defa müslümanlıkla şereflenenler gibi yeniden doğuşa ihtiyacı var kalplerimizin. Allah'a inanmaya programlanmış olan kalplerimiz ondan başkasına inanç duyunca nasıl manevi bir acı duyar ve insan içinde derin ve kapanmayan bir boşluk hisseder bunu çok iyi anlatmış hanımefendi. Hele ki namazla ilgili duyguları özellikle de ilk ramazan ayı deneyimi bende kendimi sorgulamamı ve bu ibadetlere bakış açımı gözden geçirmemi sağladı. Okunup şöyle bir silkelenilecek bir kitap. Okuyun efenim :)
144 syf.
Bir hidayet öyküsü okuyorsunuz. Ruhun Tevhid inancına kavuşmak için nasıl çırpındığına şahit oluyorsunuz. Duygularını çok güzel ifade etmiş, biz de onun gözünden dahil olduk hayatına. Sade ve öz bir hikaye. Hidayetinin arkaplanı küçüklükten itibaren inancı, ailesi anlatılmış. Sosyal ve psikolojik hallerinden de haberdar oluyoruz böylece. Dikkatimi çeken şu oldu ki heykel, sevgililer günü, duvara poster asmak ve batıl inançlar gibi hususlarda müslüman olmadan önce de bunlara karşı duruyor. Bu durumda biz müslümanlar neden bu kadar yapışmış haldeyiz bu inançlara, sorgulamadığımızdan mı? İslam’ı anlayamadığımızdan mı?
144 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı okuduktan sonra bizlere sıradan gelen çoğu şeyin yeni müslüman olan birisi için ne kadar heyecan verici olduğunu anladım. Bunun sebebi şu olabilir ; bizlerin aileleri müslüman olduğu için hayata müslüman gelip müslüman olarak başlıyoruz ve yaptığımız şeylerin çoğunu sebebini bilmeden, büyüklerimizden gördüğümüz için yapıyoruz. Ancak yeni müslüman olan birisi zaten bazı şeyleri sorgulayarak müslüman oluyor ve yaptığı her eylemi sorgulayarak yapıyor. Buda o kişiye tarifi olmaz bir lezzet veriyor.Bu anlamda beni etkileyen bir kitap oldu. Bence çok büyük bir hidayet mücadelesini barındırmıyor ama okuyanların kendisini iç muhasebeye çekmesine vesile olacak bir kitap.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitabın kapağını gördüm, ismini okudum ve dikkatimi çekti. Bazı kitapları niçin aldığınızı bilmezsiniz. Aynen böyle oldu.
Nejla, Tammy hanımefendinin hayat hikayesi dikkatimi cezbetmişti.
Kitap elime ulaştıktan iki gün sonra okumaya başladım ve bitirdikten sonra kitabı elimden bıraktım.
Kitaba giriş yazan hanım dediğinde çok haklı. Kitap "canlı tasvirler, akıcı üslup, sade bir dil." ile yazılmış.
Yaşanılan hayatın insana kattığı şeyler dışında kitap, kendini okutturuyor.
Hızlı bir giriş. Çocukluk. Çocukken bizim belki köy hayatı diyebileceğimiz hayvanlarla içiçe yaşadığı güzel anılar ve anne baba ayrılığı ile sonuçlanan kötü bir son. Akabinde babasının yanında dini olarak yetişme. Gençlik yılları. Okul. İş hayatı. İslama girmeden önce sorguladığı sorular. Huzur bulmak için gidilen çeşitli mezheplere ait kiliseler. Ve bir vesile ile Amerika toplumunun zıddına, nazik, yardımsever bir Türk genci ile tanışma. Aslında bir vesile.

Kitap güzel. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Okumalısınız.
Amerika'ya, Teksas'a bir de Teksaslı akıllı bir genç kızın gözüyle bakmalısınız. Bir de Hristiyanlığa.

Ufuk açıyor. Bir anı, yaşam hikayesi olmaktan çıkıp, ibret veren, sarsan, sorgulatan, bazı şeyleri daha iyi yerleştirmeyi sağlayan güzel bir esere dönüşüyor. Hoş bir hayat hikayesi okuyorsunuz.
İslamı bir kere daha seviyorsunuz. Bunun için bile okunur. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Okuyunuz.
144 syf.
Kitabı büyük bir heyecanla aldım elime oysa hiçte umduğunu bulamadım. Son rapteye kadar çok büyük bekletideydim. Gördüm ki fazla abartılı gelmiş haberler oysa pembe diziden farksızdı. Üzüldüm açıkçası.
144 syf.
·7 günde
Dünyanın bir ucunda hidayete uzanan sırlı, hikmetli, zorlu bir o kadar imtihanlı, sabır ve teslimiyetin vücud bulduğu bir hayat hikayesidir bu, Najla Tammy Hanımefendinin... Okudukça tefekkür sınırlarımı zorlayan kitap, bana şu zorlu soruyu sormama sebebiyet verdi ya da vesile oldu mu diyeyim bilemedim.. •İslam olmak için inandığı dava uğruna ailesini karşısına alan, maddi açıdan çok zor zamanlar geçiren Najla Hanımefendi'nin hayatını okuyorsun evet.. Peki sen müslüman olmak için bedel ödedin mi?
.
Mü'min olmanın kıymetini anlamayı yabancı bir gözden okumak isterseniz tavsiye ederim .
144 syf.
·6/10
Icimdeki huzursuzlugu takip ederek huzuru arayan kadının yaşadıkları..kendi hayatını anlatmis neler yaşadığını.herkese nasip olur InşAllah böyle huzura kavuşmak.

Yazarın biyografisi

Adı:
Najla Tammy Kepler
Tam adı:
Najla Tammy İlhan
Unvan:
Amerikalı Müslüman Yazar
Doğum:
Teksas, ABD
Teksas’ta (Amerika) dünyaya geldi. Âilesi dindar bir hıristiyan âileydi. İlk dînî bilgilerini âilesinde aldı ve üniversite yıllarına kadar İslâm’dan habersiz yaşadı. İşletme Fakültesi’ni bitirerek mezun oldu. İslâm’la ilk defa üniversitedeyken tanıştı. Müslüman olduktan sonra, Teksas’taki özel İslâmî okullarda çalıştı, İslâmî radyo programları hazırladı ve sundu. Evli, iki çocuklu bir anne olup hâlen Türkiye’de oturmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 57 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.