Namık Kemal Okumuş

Namık Kemal Okumuş

Yazar
7.9/10
10 Kişi
·
26
Okunma
·
6
Beğeni
·
502
Gösterim
...Zira salt iman/inanma eylemi , bilgiyle /hakikatle desteklenmezse , bir süre sonra sahibine hayır yerine şer getirmekle kalmaz , ona sürekli olarak kötülükleri de emreder duruma gelebilir.
Bilindiği gibi kişilerin yapması için önerilen bütün ibadetler, kişilere belli kazanımları tedarik eder; kazanımlar ise , kişilere ahlâklı bir yaşamın kapılarını açar.
Zira ahlâkın kişisel ve toplumsal hayatı bütünüyle kapsayan ve de etkileyen hatta yönlendiren olumlu/güçlü bir niteliği bulunmaktadır. Beşerin maddi-manevi yetişmesini amaç edinmiş olan dinlerin bile bu değer ve kapsayıcılığı pekiştirmesi ya da davranışa dönüştürmesi amacına mâtuf olarak uygulanabilir ölçekte değişik kurallar koyduğu bilinirse, bu anlamı itibariyle ahlâklı olmanın şuursuzca dindar olmaktan da öte bir şey olduğunu düşünebliriz.
Namık Kemal Okumuş
Sayfa 7 - Araştırma Yayınları
Oysaki iman denilen kabullerin belli bir aklî sorgulama ve onay süreçlerinden geçmediği sürece, etrafımızda sıklıkla gördüğümüz gibi hurafeyle iç içe bir yapıya kavuşma ihtimalleri de bulunmaktadır.
Doğru yolu bulabilmesi adına âdeta navigasyon hizmeti veren vahyin yardımını reddederek düz yolda kaybolan bu türün bazı fertleri, elleriyle yapıp öne sürdükleri şeyler yüzünden büyük bir cezaya müstehak olacaklardır.
İnsanlık uzun süredir ateş çukurunun etrafında gezinmektedir. Bu sonuç, onun rasyonel bir tercihi gibi değil, duygusal ve indî bir tercihi gibi durmaktadır. Belki de onu ateş çukurunun etrafına getiren şey , en nihayetinde beşerin delâletlerinden sayılabilecek anormal dinsel ve cinsel eğilimlerin varlığıdır.
Zira biz dindarlar, öteden beri eskiyen ve arkaik bir dille konuştuğumuz için, bugünün insanına ulaşamadığımız gibi, çağın sorunlarına da cevap üretemez bir haldeyiz.
Çünkü dinsel gerçeklikler, hayatın akışı içerisinde dikkate alındığında kişilerin daha huzurlu ve daha verimli bir hayat yaşamalarına katkı sunmaktadır. Bu sebeple insanoğlu, ' ekonomik ahlâk' temelli olarak 'meslek etiği'ni belirlerken , öncelikle 'erdem ve ekonomi' ilişkisini dikkate almalıdır.
254 syf.
·25 günde·7/10
Doç. Dr. Namık Kemal Okumuş'un okuduğum ilk eseridir bu. Okumuş her ne kadar sık tekrarlara başvurmuş ve ilk başlarında ne kadar sıkılmış ve yorulmuş olsam da sanırım bu kadar tekrar gerekliymiş dedim kitabın sonunda. Işte bu yüzden de okunmaya değer bir eser olarak görüyorum bu kitabı.
Günümüzün büyük bir sorunu hâline gelmiş olan deizm ve eşcinselliğe karşı güzel bir eleştiri ve de çözümüne yönelik fikirler etrafında şekillenmiş olan bu eserde Okumuş ilk olarak "Ahlâk" a değinmiş. Her şeyden önce sağlam bir ahlâk sahibi olmamız gerektiğinin altını kesin çizgilerle vurgulamış ardından da ancak bu şekilde gerçek bir dindar olabileceğimizi ve bir dinin de ancak bu şekilde hak din olabileceğini net bir şekilde dile getirmiş.Bunun ardında da eşcinselliğin sadece günümüzde değil taa Lût Kavmi'nden bu yana iradî bir problem olduğu bilgisini Kur'ân-Kerim âyetleri ile gözler önüne sermiş. Ayrıca yine bu amaçla bizlere bazı kronolojik bilgilerde vermiş. İslam'ın konuya bakış açısının dışında diğer dinlerin de görüşlerine yer vererek bizi derin bir düşünceye sevk eden Okumuş yer yer beyin jimnastiği yaptırmayı da es geçmemiş.
Son bölümünde ise Deizme yer vermiş ve bazı söylem/ tespitleriyle okuyucuya "Aaa bu gerçekten de böyleymiş" dedirtmeyi başarmıştır.
Eser özeti niteliği taşıyan bu incelememde eserdeki her şeyi biliyorum artık okumaya gerek kalmadı diyen arkadaşlar için özür diliyor ve bunun sadece buzdağından bir parça olduğunu dile getirmek istiyorum. Sayın Okumuş bize böylesine mütevazi bir eser sunduğu için Allah ondan razı olsun. Bu kısma kadar okuyan arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim. Selam ve duayla.

Yazarın biyografisi

Adı:
Namık Kemal Okumuş
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.