Nancy Marie Brown

Nancy Marie Brown

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
Adı:
Nancy Marie Brown
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 1959
The warrior woman Eowyn in The Lord of the Rings is a Snorri-type Valkyrie -- her people, the Riders of Rohan, are an overlay of Icelandic saga on Anglo-Saxon lay.
In only one "best book" poll from the 1990s did The Lord of the Rings come in second; first was the Bible.
Fear made the British invade Iceland in 1940 -- fear that the Icelanders were truly as Germanic as the Germans had long claimed.
J. R. R. Tolkien held a grudge against Hitler, a "burning private grudge," Tolkien wrote in 1941, for "ruining, perverting, misapplying, and making forever accursed, that noble northern spirit, a supreme contribution to Europe, which I have ever loved, and tried to present in its true light. Nowhere, incidentally, was it nobler than in England."
According to a skald of the time, a cultured man knew nine arts:

I am eager to play chess,
I have mastered nine skills,
I hardly forget the runes,
I am interested in books and carpentry,
I know how to ski,
My shooting and sailing skills are competent,
I can both play the harp and construe verse.
He argued that the old gods were just exceptional human beings who, as the stories about them grew in the telling, were taken to be divine. Myths, in his view, are just embroidered history.
Tolkien believed too much time was spent on dull and unimportant writers like Shakespeare, whom Lewis revered. Tolkien thought, students should read Snorri Sturluson.
"When she raised her arms to open the door, they illuminated the sky and the sea, and the whole world grew bright from her," Snorri writes.
256 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İki ders arasındaki boş vakti kütüphanede geçirdiğim günlerden birinde, Alman Edebiyatı raflarında gezinirken bu kırmızı ciltli kitap dikkatimi çekti. Belli ki yanlış rafa konmuş, ne yazarın ne de içeriğin Alman edebiyatıyla uzaktan yakından alakası yok. Ama ne iyi olmuş, ben yanlışlıkla denk gelmişim bu kitaba, ödünç almışım, okumuşum.

#45703901 Buradaki incelememde söylediğim gibi İskandinav Mitolojisi ve Vikingler benim yeni yeni giriş yaptığım bir hobiydi. Ardı ardına yukarıdaki linkteki kitabı, Dokuz Diyar ve İskandinav Mitolojisi kitabını okudum.

Bu kitaplarda sık sık bahsedilen ve anlatılan neredeyse her şeye kaynak olarak gösterilen bir isim vardı: Snorri Sturluson. Snorri, İzlandalı bir tarihçi olarak geçirdiği hayatında, şiir olarak söylenen ama yazılı edebiyata geçirilmemiş hikayeleri, genelde Vikinglerle ilgili, elbette kendinden de bir şeyler katarak derleyen bir yazardır, kısacası bu mitolojinin Homeros'udur.

Snorri'yle tanışmam bu şekildeydi, bir hevesle Nesir Edda'sını da okudum. (#47294868) Hala bir şeylerin eksik olduğunu hissederken karşıma bu kitabın çıkması, şanslı olduğumun göstergesi sanırım.

2012 yılının kitabı seçilen bu kitapta Snorri'nin hayatı, siyaset ve politikayla ilgisi, nerede ve ne zaman, neler yazdıkları, başına gelenler ve mitolojinin oluşumu detaylı bir şekilde anlatılmış. Hatta diyebiliriz ki, kitap, alt başlıktan belli olduğu üzere, sadece Snorri'nin hayatına ve Nesir Edda'yı yazışına odaklanmış.

Yazarımız, aslında bir Tolkien hayranı ve aynı zamanda üniversitesinde mitoloji dersi alan biriyken, Gandalf ismine, Nesir Edda'da denk gelmesi üzerine araştırmaya dalıp böyle bir kitap çıkarmıştır ortaya. Bilinmesi gereken ne varsa eklemiş, üstüne bir de Tolkien'in mitolojisiyle Nordiklerin karşılaştırmasını bile yapmış. Aradaki benzerlik dikkat çekici, hakikaten.

Kitapta, Snorri'nin yaşadığı yıllarda (12-13.yy) İzlanda'nın politik durumu ve İngiltere'nin 1940 yılında İzlanda'yı işgali dahi anlatılmış ve kitap boyunca, bunların yanında, Snorri'nin hayatına dair görsel buluntular da eklenmiş. Dilin akıcı olmasına ek olarak, görseller ve sayfa sayfa kanıtlarla desteklenen bilgiler, kitabı okunur kılıyor.

İçerik olarak tamamen mitoloji odaklı olmadığı için herkesi çekmeyebilir. Yani, demek istediğim, kitabı okurken "birkaç mitolojik hikaye öğreneyim" beklentisinde olmamanız gerektiği. Elbette mitolojik hikayelere yer verilmiş, ama bu hikayelerin Snorri'nin hayatıyla ilgisi olup olmadığı incelenmiş, Snorri'nin o hikayeyi uydurmuş olabileceği tartışılmış ve bu tür görüşlere kanıtlar sunulmuş. Dolayısıyla, mitoloji neydi, ne halde geldi, nasıl geldi, bunları öğrenmek istiyorsanız kitap sizin için biçilmiş kaftan.

İnformatif incelemelerde bulunduğumu kabul ederek bunu burada bitiriyorum. Sonsöz olarak, bence incelemelerin amacı bu olmalı. Edebi incelemeler tabii ki de muhteşem, ama gerçekten okumayı düşündüğüm bir kitap varsa ve kitap hakkında sadece birkaç özlü söz okuyabiliyorsam, bu bana yetmez. Vakit ayırıp bilgilendirici inceleme yazanlara da teşekkürler, çok işe yarıyorsunuz.

Keyifli okumalar :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Nancy Marie Brown
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 1959

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.