Nasuhi Güngör

Nasuhi Güngör

Yazar
9.0/10
4 Kişi
·
8
Okunma
·
1
Beğeni
·
82
Gösterim
Adı:
Nasuhi Güngör
Unvan:
Yazar
Gülen-Erdoğan yakınlaşmasının "teorik temelleri", Yeni Şafak yazarı Fehmi Koru tarafından ortaya konuluyordu.
Nasuhi Güngör
Sayfa 89 - 3.Basım Ocak 2002 Anka Yayınları
Erdoğan, 2000 yılı Mayıs ayında ABD’ye yaptığı gezide, uzun süredir orada yaşayan Fethullah Gülenle de bir araya geldi. Erdoğan-Gülen görüşmesi, muhtevasından çok uzun yıllardır birbirine hayli mesafeli olan iki farklı ekolün bir araya gelmesi açısından hayli dikkat çekiciydi.
Nasuhi Güngör
Sayfa 89 - 3.Basım Ocak 2002 Anka Yayınları
166 syf.
Uzun bir süredir bildiğim bir kitaptı. Yalçın Küçük çok bahsederdi. Yazarının ''yazmış olabilirim ama sarhoştum hatırlamıyorum'' mealindeki acınası beyanlarından sonra okuyayım bari dedim ama çok da şaşırtıcı bir bilgi ya da yorumla karşılaşmadım. Tayyip Erdoğan'ın daha beyoğlu ilçe başkanıyken bile başta abd elçileri olmak üzere, kurduğu dış bağlantılar, daha o zamandan yeni görevine hazırlatılması herkesin bildiği şeyler zaten. O yüzden önemsiz gördüğüm kısımları atlaya atlaya okudum.

Bu kitap bugün için ne anlam ifade ediyor? Bence kitapta ve bugün de neredeyse peygamber gibi vah vah ne iyi insandı diye -ki hiç hak etmediği halde- anılan Erbakan ile örtüşüyor durumu Erdoğan'ın. Şu açıdan: Daha uyumlu, ne yapacağı önceden kestirilebilen bir isim arayışı mevcut emperyalizmin. Geçmişte bu arayışın neticesi erdoğan'dı ama bugün muhtemelen bir başkası. Geçmişte emperyalizm için var olan erbakan imajıyla bu açıdan belli benzerlik taşıyor denebilir bugünkü erdoğan için. Tabi ki birebir değil, birçok farklılıklar mevcut. Her şeyden önce, değil erbakan'ın, cumhuriyet tarihinde hiç kimsenin sahip olmadığı bir güç algısına sahip erdoğan, hem muhalifleri hem destekçileri açısından. Güç değil, güç algısı! Bu ikisi çok farklı iki şey.

Erbakan demişken, sadece o değil, geçmişin, özellikle 90'ların siyasi figürleri için yer yer güzellemeler yapılıyor. Bunun sebebini anlayabiliyorum ama yine de doğru bulamıyorum. Bugünün en kötü olması, diğerlerini iyi yapmıyor. O yılları yaşamamış olmak da bir bahane değil. 90'larda ben de çocuktum ama okudum, araştırdım, izledim vs. Ki sadece 90'lar değil tüm yakın tarihi. Kitabı değil ama bunu tavsiye ederim.
AKP'nin, 28 Şubat'ın alternatifi değil gayri meşru çocuğu olduğu gerçeğini kanıtlarıyla anlatan eşsiz bir kitap.

Erbakan'dan aşırı derecede rahatsız olan ABD'li üst düzey Siyonistlerin 80'li yıllarda temas kurup Erbakan'a karşı kullanmak üzere devşirdikleri genç Refahlılar olan başta Erdoğan olmak üzere, Arınç, Gül, vb. isimlerin nasıl adım adım küresel sisteme entegre edildikleri hayret verici biçimde ele alınmış.

Milli Görüş'ün içten ele geçirilmesi umudunun son kez söndüğü, Erbakan'ın siyasi yasaklı olmasına rağmen Yahudi Lobisinin çok sevdiği Abdullah Gül'ün genel başkanlığı kazanamadığı FP Kongresinden sonra bu devşirme hareketin ayrı bir parti olarak piyasaya sürülmesi sürecinde yaşanan çok ilginç iç ve dış olaylar... Erdoğan'ın MEB'in bir kitabında yer alan bir şiirden dolayı içeri atılması suretiyle yaratılan mağduriyet ve kahramanlık algısı, uluslararası legal Siyonist medya mafyası işlevi üstlenen ADL ve JİNSA gibi kuruluşların Erbakan nefreti ve Erdoğan sevgileri (övgüler, madalyalar, vb), Erdoğan'ın AKP'nin kuruluşu öncesinde ABD'den icazet alma seyahati sırasında en başından beri sıkı temaslar içinde olduğu Fethullah Gülen'le bir araya gelmeleri, yazarın 1998'de Graham Fuller'le yaptığı çok manidar ipuçlarıyla dolu röportaj...

Demokratur (halkın yönetime alet edilmesi) rrjiminin yegane yolu olan danışıklı dövüş doktrininin ülkemizde nasıl tatbik edilmekte olduğunu anlamak için okunması şart olan bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nasuhi Güngör
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.