Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Nathan Gardels

Nathan GardelsYüzyılın Sonu yazarı
Yazar
5.0/10
1 Kişi
5
Okunma
0
Beğeni
646
Görüntülenme

Nathan Gardels Sözleri ve Alıntıları

Nathan Gardels sözleri ve alıntılarını, Nathan Gardels kitap alıntılarını, Nathan Gardels en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Aleksandr Solzhenitsyn: Maddesel çıkarları peşinde koşmaktan tükenen insanlar,ancak korkunç bir yalnızlık bulabilmektedir.(varoluşçuluk çığlıklarının yükselmesi de buradan kaynaklanmıştır) Kendimizi "İlerleme"nin mekanik akışı içinde kaybetmememiz gerekir.İnsan ruhu adına onu zaptu rapta almak zorundayız."İlerleme"nin elinde oyuncak olamayız.Onun gücünü,iyiliklerin devamı için kullanıp,o doğrultuda yönlendirmeliyiz.
Aleksandr Solzhenitsyn: Bugünkü manevi çaresizliğimizi,entelektüel dağınıklığımızı en belirgin biçimde ortaya koyan şey de,ölüm karşısındaki o net ve sakin tutumumuzu kaybetmemizdir.Çağdaş insanın rahatı ne kadar yerindeyse,ruhundaki o dondurucu ölüm korkusu da o kadar derin yaralar açmaktadır.
Reklam
Hans Jurgen Syberberg- Flaubert kendi yaşadığı dönem için şöyle demişti: "Geleceği düşünmek bize acı veriyor,geçmiş de bizi geri tutuyor.İşte o yüzden de,şimdiki zaman avucumuzdan kayıp gidiyor."
Aleksandr Solzhenitsyn: İnsan doğası bize vaat edildiği gibi "İlerleme"yle yumuşamamıştır.Bizim tek unuttuğumuz,insan ruhudur.
Aleksandr Solzhenitsyn: İsteklerimizin sınırsız büyümesine izin verdik,şimdi de onları nereye yönelteceğimiz konusunda kararsızız.Ticari şirketlerin yardımıyla,yeni ve daha yeni istekler de yaratılmakta,bunların bazıları da son derece yapay şeyler olmaktadır; biz de kitle halinde onların peşinden koşmakta,fakat hiçbir tatmin bulamamaktayız.Asla da bulamayacağız.
Aleksandr Solzhenitsyn: Eğer devlet,parti ve sosyal politika,ahlakî ilkelere dayanmayacaksa, o zaman insanoğlunun geleceği diye bir şey kalmaz.Bunun tersi de doğrudur.Eğer bir devletin politikası ya da bir bireyin davranışı,ahlakî pusulayla yönlendiriliyorsa,ortaya yalnız en insancıl değil,uzun vadede kişinin kendi geleceği için en tedbirli davranış biçimi çıkmış olur.
Reklam
Akbar S.Ahmed- Batı medyası "uzaklardaki" uygarlıkları kalıplar halinde göstermektedir.İslamiyetin marjinalize edilmesi ve küçümsenmesi sürmektedir.CNN yayınının yüz saatlik bir dilimi içinde İslamiyete belki on dakika ayrılmakta,onda da Müslümanlar ya kitapları yakarken ya da tehditkâr bir kalabalık halinde öfkelerini sergilerken gösterilmektedir.
Muasır Medeniyet Çöküyorsa Totaliter Sistem Egemen Olacak Araçlarla Saldırır
Tarihin seyri ileriye doğru olan rotadan saptı. Bu noktadan sonra, iyi ya da kötü, her şey olabilir gibi gözüküyor. Geçmişte yaşayamayız, ama bir projemiz de yok. Her geçen gün beklenmedik olaylarla dolu: Terörizm, AIDS, elektronik virüsler... Rota haritalanmamış. Jean Baudrillard
Sayfa 175 - 2. baskı - Mart 2000
Etnosantrik Devletler Yerini Polisantrik Sistemlere Bırakacaktır
Mesele değerlerin görece oluşu değildir. Değerlerin çöktüğünü de söyleyemeyiz. Biz bir geçiş dönemindeyiz. Bu dönem içinde, değer kavramı genişliyor. Bir dizi değeri yaşamanın en doğru yolu olarak kabul ettiğimiz günler geride kalıyor. Artık başka kültürlerin değerlerinin bizimkinden "daha kötü" değil, yalnızca farklı olduğunu kabul etme dönemine giriyoruz. Bu geçiş çok zordur, çünkü bizim zihinlerimizin yapısı, etnosantrik, yeni etnik merkezli. Geleceğin insanı ise polisantrik bir zihne sahip olacaktır. Ryszard Kapuściński
Sayfa 126 - 2. baskı - Mart 2000
Politik Çıkarlarla Evrensel Ahlak Çatıştığında Hangisini Seçersin?
On dokuzuncu yüzyılın o karanlık son döneminde bile, Rus düşünürü Vladimir Solovyov, Hıristiyan bir bakış açısından, ahlâkla siyasal faaliyetin birbirine sıkıca bağlı olduğunda direnmiştir: Siyasal faaliyet, ahlâkî hizmetten başka bir şey olmamalıdır, sırf çıkarlar uğruna sürdürülen bir politikanın da hiçbir Hıristiyan içeriği olamaz, demiştir. Aleksandr SOLZHENITSYN
Sayfa 16 - 2. baskı - Mart 2000
21 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.