Nathan Gardels

Yüzyılın Sonu yazarı
Yazar
5.0/10
1 Kişi
5
Okunma
0
Beğeni
749
Görüntülenme

Nathan Gardels Sözleri ve Alıntıları

Nathan Gardels sözleri ve alıntılarını, Nathan Gardels kitap alıntılarını, Nathan Gardels en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Aleksandr Solzhenitsyn: Çoğumuz yirminci yüzyılı bir mantığın yükseleceği yüzyıl olarak karşılamıştık,getireceği yamyamca dehşeti hiç kimse beklememişti.Yaklaşan totalitarizmi galiba bir tek Dostoyevski öngörebildi.Yirminci yüzyıl insanoğlunda maneviyat açısından bir büyümeye tanık olmadı.Buna karşılık,daha önce eşine rastlanmamış çapta kan döküldü,kültür kesin bir düşüş gösterdi,insan maneviyatı geri gitti.
Burjuvalar Aristokratları Alt Etti, Çoğulcularda Tekçileri Alt Edecektir
Dünya büyüyor, olgunlaşıyor artık. Ve elimizde her şeyin daha çoğu var. İnsan daha çok, mallar daha çok, iletişim daha çok. Her şeyin böyle büyümesi, daha çok kültürel alana ihtiyaç gösteriyor ve bu gerçeği kabul etmeyen her şeyi de yok edecek. Bu durum, çoğulculuğu kabul etmeyen sistemleri modası geçmiş ve eskimiş gösteriyor. Çoğulculuğu yeni hayat biçimi olarak kabul etmeyen her sistem de patlayıp yok oluyor. Ryszard Kapuściński
Sayfa 129 - 2. baskı - Mart 2000
Reklam
Ivan Illich-Bugün yaygın olan duygu,geleceğin bizim beklediğimiz gibi olamayacağı,tam tersine Michel Foucault'un "epistemik çöküş" dediği şeyle karşı karşıya olduğumuz yolundadır.Yani bilincimizde,akla gelmez sanılan şeyin akla geldiği ani bir imaj değişimi yer almıştır.
Ivan Illich- İnsanoğlu üzerine doğa ve tarih tarafından konulmuş sınırları çiğnemekle,sanayi toplumu,ihtiyaç ve acıları ortadan kaldırmak adına ihtiyaç ve acıları kendisi yaratmıştır.
Aleksandr Solzhenitsyn: "İlerleme"nin,bizim gezegenimizdeki sınırlı kaynaklarla olamayacağıdır:Doğanın fethedilmekten çok desteklenmeye ihtiyacı vardır.Biz ise,bize tahsis edilen çevreyi başarıyla yiyip bitirmekten başka bir şey yapmıyoruz.
Totaliterler "Biri Beş Yapmak"ta Asla Sakınca Görmezler
Totaliter toplumlar kendi sevaplarını abartmaya fazla eğilimlidir. Özgür toplumlar ise kendi günahlarını abartırlar. Günahlarımızı abartmak her zaman için daha güvenlidir. (Çünkü) Bu, özgür toplum olmanın kendi kendini garantiye alan niteliğidir. Daniel J Boorstin
Sayfa 190 - 2. baskı - Mart 2000
Reklam
21 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.