National Geographic Türkiye

National Geographic Türkiye

Dergi
9.1/10
110 Kişi
·
318
Okunma
·
42
Beğeni
·
421
Gösterim
Adı:
National Geographic Türkiye
Doğum:
Nisan 2001
Sıradan reçeteler gelecekte, doğru zamanda doğru dozda ilaç alımını sağlamak için bir tedarikçi veya algoritmayla uzaktan kontrol edilen ATM benzeri bir robottan alınabilir.
Doğuştan oyuncu kealar, Nature dergisine göre çıkardıkları belli bir sesle birbirlerini “gülme krizine” sokuyor. Bu da onları tıpkı fareler, şempanzeler ve insanlar gibi duygunun bir bireyden diğerine aktarıldığı gözlenen, memeli olmayan ilk canlılar yapıyor.
Başka bir insanın sesini duymak için bir kitaba tek bir bakış atmanız yeterli olur; belki de bin yıl önce ölüp gitmiş birinin sesidir bu. Okumak, zaman içinde yelken açmaktır.
Peki ya herhangi bir cihaz takmamış birinden veri toplamak istersek? MIT'deki mühendisler, Wi-Fi gibi düşük güçte radyo frekansları kullanan bir kutu yardımıyla aynı yerde yaşayan birkaç insanın yaşamsal bulguları ile uyku düzenlerine ilişkin veri toplayabiliyorlar.
Pek çoğu hâlâ test aşamasında olsa da bazı dijital ilaçlar tedavi sürecinde etkili olduklarını gösteriyor. Örnekler: En az iki firma, beyni sesi kısması için eğiterek tinitus denen kulak çınlaması hastalığının yol açtığı rahatsız edici sesin şiddetini düşürmeyi amaçlayan bir uygulama geliştirdi ve bazı kullanıcılar bunun işe yaradığını söylüyor.
Şanlıurfa’ya yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan ve dünyanın bilinen en eski tapınağı olan Göbeklitepe 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edildi. VINCENT J. MUSI
250 syf.
·9/10
Derginin her sayısını seve seve takip ediyorum tavsiyede ediyorum dergi severlere fakat editörlerden bir ricada bulunmak istiyorum keşfet bölümündeki "kadının yaşlısı, erkeğin tatlısı" adlı yazıyı daha önce başka bir sayıda daha okudum yazı tamam da o görseli koymasanız bir daha korkuyorum okurken araknofobi sahibiyim ben
160 syf.
·Beğendi·8/10
National geographic in her sayısı ayrı bir hazine gerek işlediği konular gerek fotoğraflarıyla.Bu hazine giderek az yazıya daha çok görsele kayıyor günümüzde böyle olması ne kadar normal de olsa bu üzüntü vermiyor değil.Bu sayıda işlenen insan evrimi konusu okunmaya değer.Darpa adlı savunma araştırma dairesiyim projelerinin bir Savaşcı yaratacağı görüşüne kesinlikle katılıyorum bu konuda bilgi sahibi olmak isterseniz mutlaka bu sayıyı alın.
250 syf.
·Beğendi·5/10
Kuşlar hakkında hiç bilmediğim detaylar öğrendim. İyi ve kötü isimli makale beklediğimin biraz altındaydı. Son sayfadaki robot muhteşemdi. National Geographic gerek fotoğraflarıyla gerek verdiği bilgilerle bu sayısında da kalitesini bir kez daha göstermiş.
250 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
National Geographic, senelerdir severek okuduğum ve her degisinde faklı şeyler öğrendiğim vazgeçilmezim. Bir dergi aboneliği düşünüyorsanız kesinlikle öneririm.
178 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Bu sayı özellikle "Irk kavramı" üzerine yoğunlaşmıştı. Yıllardır Amerika'da Siyah tene sahip insanlara karşı uygulanan ayrımcılık gözler önüne serilmiş. Ayrıca National Geographic dergisi de kendisini özeleştiriye tabi tutuyor ve aynı tavrı derginin ilk çıktığı sıralar kendilerinin de sergilediğini söylüyor. Dergide bilim adamlarının araştırmasına göre "ırk kavramının" genetik bir temelinin olmadığı açıklanıyor.

Bir başka yazı kuşların göçleri ile ilgili. Göç yollarından ve koruma altına alınan uğrak yerlerinden bahsedilmiş.

Bir başka yazıda İç Anadolu'da yer altı sularının fazla kullanımına bağlı olarak oluşan obruklar fotoğraflar ile gösterilmiş. Ürkütücü bir durum !

Bir başka yazı "Uzun Ömür yaşamak" üzerine. Çin'deki insanların uzun yaşayabilmek adına neler yaptıkları anlatılmış.

Bir başka yazıda beyaz gergedan neslinin neredeyse tükenmekte olduğundan bahsedilmiş.

Bir başka yazıda Ruanda'da yaşıyan Hutular ve Tutsiler arasındaki ırkçı mücadeleden bahsedilmiş.

Bir başka yazıda "Irkçılığa karşı önyargıları" giderme temelli belli meslek gruplarına(özellikle polislere) yönelik simülasyon çalışmalarından bahsedilmiş.

Bir başka yazıda İsrail ve Filistinliler arasındaki çatışmalardan ve Filistinli insanların iş bulma ve hayatlarını devam ettirebilme sorunundan bahsedilmiş.

Bir başka yazıda Arakanlılar ve Burmalılar arasındaki ırkçı çatışmalardan bahsedilmiş. Özellikle Budist rahiplerin azınlıkta olan Müslüman Arakanlılar'a yönelik uyguladıkları zulümlerden bahsedilmiş.

Bir başka yazı oldukça ilginç ve renkliydi. Fotoğraflarla farklı ırklar arasındaki evlilikler konu edinilmişti.

Bir başka yazıda Beyaz Amerika'yı saran korku olan Beyazların Siyahilerin yanında azınlığa düşmesinden bahsedilmiş ve derinliğine incelenmişti. Hazleton, ırklar arası kaynaşmanın biraz sorunlar olsa da gerçekleştirebildiğine bir örnek olarak sunuluyordu.

Bir başka yazıda Amerika'da siyahilere zulüm edilen dönemden kalma heykellerin yıkılmasına karşı ve taraf olan kişilerin mücadelesine yer verilmişti.

Bir başka yazıda Senegalli sanatçı Omar Victor Diop’un siyahi özgürlük mücadelesi tarihini konu alan sanatsal çalışmalarından fotoğraflar da sunularak bahsedilmiş.

Bir başka yazıda Afrika'dan binbir umutla Türkiye'ye gelen futbolçu yeteneklerin derilerinin renginden dolayı maruz kaldığı ırkçı tavırlar anlatılıyor.

Bir başka yazıda Su altı dünyasını korumak için Şili'de yapılan çalışmalar ve koruma altına alınan devasa boyutta okyanus alanları gözler önüne seriliyor. Su altı yaşamı korumanın küresel ısınmaya da önlem çabası vurgusu yapılıyor. Şili eski Devlet Başkanı Michelle Bachelet'nin şu sözü insanı etkiliyor: “Ekonomimizi gözetmemiz gerek ama aynı zamanda doğaya da iyi bakmalıyız.”

Bir başka yazıda "Dünya'dan öte hayat var mı?" konusu tartışılıyor. Cassini-Huygens uzay aracının Satürn’de olası yaşam üzerine ortaya koyduğu ilginç ipuçları sunulmuş. Titan uydusundaki ilkel yaşam bulgularından bahsedilmiş. Şimdiden Stephan Hawking'in de söylediği gibi belki de insan türünün devamı için yakında yeni bir gezegen bulmak zorunda kalacağız. Bunun için bilim insanları canla başla çalışmaya devam ediyorlar. Bu yazıda bu konuda atılan adımları okuyacaksınız.

Bir başka yazıda "Kaşifin Güncesi" başlığı altında "Havalı Sinek" isimli bir türün dünyanın en ıslak suyunda nasıl kuru kaldığını okuyacaksınız :)
250 syf.
·1 günde·5/10
Irk kavramını derinlemesine incelemek istedim.Konusuna bakarak almıştım ama içinde reklamdan fazla bir şey yok fotoğraflar her zamanki gibi çok kaliteli ama ben daha bilgi ağırlıklı dergileri seviyorum sürekli konudan konuya atlamış giderek verimi düşürüyor.Dergilerin giderek pahalı olduğu bu dönemde dergi almak zaten bir külfet okumayı da zorlaştırmasak keşke.
250 syf.
·Beğendi·9/10
Nasıl hayatlar yaşanıyor şu dünyada, nasıl umutlar besleniyor..
Binlerce kez şükretmeli insan.
Daha derinlerine inmeden dergi kapağında yazan "Sokağa çıkıp kalabalıkta kimsenin bakmadığı bir yüz olmak istiyorum." cümlesi yüz nakli yapılan hastanın hayatını özetlemiş.

Yazarın biyografisi

Adı:
National Geographic Türkiye
Doğum:
Nisan 2001

Yazar istatistikleri

  • 42 okur beğendi.
  • 318 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 93 okur okuyacak.