Neal D. Barnard

Neal D. Barnard

Yazar
8.0/10
9 Kişi
·
21
Okunma
·
2
Beğeni
·
38
Gösterim
Adı:
Neal D. Barnard
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Kuzey Dakota, ABD, 19 Temmuz 1953
Mandira ciftlikleri birincisi ineklerin her yil gebe kalmasinj saglar ve dogan yavruyu anneden uzaklastirir, boylece butun sutu kendileri alabilirler. Ikincisi, ureme ve bazen de ilac kullanimi yoluyla inekleri daha fazla sut uretmeye zorlarlar. Ucuncusu, inekler nafakasini cikaramadigi zaman kofte olur ve yerlerine daha genc inekler gelir, boylece gebe kalma ve sut verme dongusu yeni bastan baslar.
Çiftlik hayvanlarının pek öyle neşeli hayatlar sürmediğini daha önce fark etmişsinizdir mutlaka. Bunu başkaları da fark ediyor. Peki değişme konusunda neden bu kadar yavaşız? Yeme alışkanlıklarımızın her saat bir milyon hayvanı öldürdüğünü ve dünyaya sürekli zarar verdiğini bile bile, neden hep birlikte peynir paketlerimizle biftek bıçaklarımızı çöpe atmıyor ve daha iyi bir dünya yaratmak için yemin etmiyoruz?
Insanlar et yemek zorunda degil, diye dusundu. Bir hamburger ya da kuzu pirzolasi ugruna hayvanlari niye boyle kapkara bir yasama mahkum etmeli?
Tıp dünyasında, gıda şirketlerinin ve ilaç üreticilerinin tıbbı sorunları çözebilecek yaklaşımları görmezden gelen (kimi zaman da bunlara aktif bir biçimde karşı çıkan) sağlık kuruluşlarına parasal kaynak sağlaması yönünde rahatsız edici bir akım var. Bu kuruluşlar, görüşlerini bulandıran onca paranın arasında amaçlarını kaybetmiş.
Mandıracılığın tek hedefi, yirmi beş kiloluk bir buzağıyı altı ay içinde yüz elli kiloluk bir ineğe dönüştürmektir. İnsanın bağırsakları sekiz metre, midesi de bir tanedir, oysa bir buzağının üç metre bağırsağı ve dört midesi vardır! Niye inek ya da keçilerin sütünü içiyoruz da en yakın memeli akrabamız olan orangutanların sütünü içmiyoruz? Sonra mesela yan komşunuzun anne sütünden peynir yapmazsınız ama hayatınızda görmediğiniz bir ineğin memelerinden süt emiyorsunuz! Üstelik peynir bundan da beter. Daha konsantre ve tuzla, bakterilerle dolu!
"Mandıra ineklerinin öldürüldüğünü, yavrularının da öldürüldüğünü ve öldürülmeden önce acı dolu hayatlar sürdüklerini öğrendim, " dedi. "Bir hayvanı alıp yavrulamaya zorluyor, yavrusunu elinden alıp sütünü çalıyorsun. Zorbalık bu. Anneyle bebek arasındaki bağ, bildiğimiz bağların en güçlüsü ve biz kendimize 'lezzetli yiyecekler' yapmak için bu bağı koparıyoruz."
360 syf.
·20 günde·7/10
Merhaba, çok iddialı olan bir kitapla buradayım. Beni biraz düşündürdü ve bu fikre yakın olduğum için ikna edici bir kitap olduğunu da düşünüyorum. Şöyle; etin insanlar için zararlı ve gereksiz olduğunu biliyoruz. Ama süt ve peynir? Bunlar da bizim için oldukça zararlı-imiş. Bunu desteklemek için şunu söylüyorlar; laktoz intoleransı. Yani eğer süt ve türevleri bizim için faydalı olsaydı sindiriminde problem yaşanmazdı gibi bir görüş var. Bu kitap da bunu destekleyen bilgilerle ilerliyor. Süt içerisinde zaten ineğin hormonları var vücudumuza östrojen giriyorken bir de peynire hormon ve yağ eklenmesiyle bir hayli zararlı hale geliyormuş... İçeriğinden çok fazla bahsetmek istemiyorum. Benim için düşündürücü bir kitap oldu, araştırmaya devam edeceğim. Ayrıca sayfa 200'den sonrası tariflerle dolu. Çok çeşitli tatlılar, sütler, yemekler yapabileceğiniz alternatiflerle dolu. Böyle bir seçenek sunulmasını ve hayvan ürünü olmadan nasıl beslenilebilir bunu göstermeleri hoşuma gitti.
360 syf.
·3 günde·8/10
Yazar peynirin insan sağlığı açısından tehlikelerini anlatıyor.Özellikle işlem görmüş çoğu peynir sağlığa zararlı ve bağımlılık yapıcı özellik göstermektedir.Peynir üzerinden oyunan oyunları ayrıntılı bir şekilde işliyor.
360 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitap peynirden yola çıkarak süt ürünlerine ve dahası hayvansal ürünlerin tamamına incelikle yükleniyor.
Bunları tüketmediğimiz takdirde çok olumlu sonuçlar elde edeceğimizi hatta organlarımızın bizi içerden öpüp teşekkür edeceğini falan vaat ediyor. Ülkelerin sağlık verileri, yaşam sürelerini, kanser, kronik hastalıklar, obezite oranlarını incelerken bunların ilaçsız reçetesi olarak beslenme biçimi değişikliğine gitmekten bahsediyor ve bunu yaşayan insanları örnek gösteriyor.
Veganlar ile ilgili kurulan yeni pazar ürünlerini (tofu, soya sütü, hindistan cevizi bilmemnesi vs.) sık sık kullanarak leziz tarifler türetiyor.
Sonuç olarak uzun alternatif yemek tarifleri ile de sizi efendi efendi vegan olmaya çağırıyor diyebiliriz.

Biz kitabın sadece " peynir yeme, peynir işlenmiş gıdadır, sodyumun kralıdır, pişmanlıktır" kısmını alıyor ve yumurta tokuşturmaya devam ediyoruz.

Zıbammmmmm

Yazarın biyografisi

Adı:
Neal D. Barnard
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Kuzey Dakota, ABD, 19 Temmuz 1953

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.