Necmeddin B. Muhammed Nakşibendi

Necmeddin B. Muhammed Nakşibendi

Yazar
10.0/10
7 Kişi
·
20
Okunma
·
2
Beğeni
·
383
Gösterim
Allah'ın hoşnut olacağı işler yapın. Bu işleri bir bir hesaplamayın. Hatta kendi kendinize kusurunuzu anlamaya gayret edin. Eksik olan durumlarınızı iyi bilin ve onları tamamlamaya çalışın.
Bayezid-i Bistami hazretlerine, "Bu kadar manevi dereceleri nasıl elde ettin?" diye sordular, şu cevabı verdi:
"Evvela dünyalık topladım. Ardından onları kanaat ipiyle bağladım. Sonra da sadakat mancınığına koydum. Ümitsizlik denizine fırlattım. Edindiğim maddiyatın bana vereceği ümitler böylece tükenip gitti. Bundan sonra ilahi huzuru buldum."
Hz. Ebu Bekir Efendimiz (r.a) bir gün hastalanınca ziyaretine gelenlerle arasında şu konuşma geçti. Gelenler,
"Sana doktor çağıralım mı?" diye sordu.
"Doktor beni gördü" dedi.
"Öyleyse sana ne tavsiye etti?" dediler.
"Rabbin dilediğini hakkıyla yapandır" dedi.
Daha sonra yanına Hz. Ömer'i (r.a) çağırdı. Yaptığı sohbetle onu ağlattı. Ardından şöyle buyurdu:
"Eğer tavsiyelerimi tutarsan, senin için ölümden daha sevimli gelen bir şey olmaz. Nasıl olsa o, sana gelecektir. Şayet dediklerimi tutmazsan, senin için ölümden daha sevimsiz hiçbir şey olamaz. Ama sen, o sevimsiz gördüğünü yok edemezsin."
Hz. Ebu Bekir Efendimiz (r.a) daha sonra herkese şöyle dedi:
"Darlıkta ve yoklukta daima Allah'ı hatırlamanızı, O'ndan gereği gibi korkmanızı, layık olduğu şekilde O'nu yüceltmenizi ve bol bol Ondan günahlarınızın affı için yalvarmanızı tavsiye ederim. Hiç şüpheniz olmasın, Allah'ın bağışlaması boldur. Allah'ın selamı üzerinize olsun.
Bayezid-i Bistami hazretleri şöyle diyor:
"Karanlık bir geceydi. Mihrapta namaz kılmıştım. Ayağımı azıcık uzatayım diye düşündüm. Tam bu sırada maneviyat âleminden bir ses işittim:
'Sultanlarla oturanlar, ancak edep kuralları içinde oturmasını bilmelidir.' "
Bayezid-i Bistami hazretlerine şöyle sordular:
"Allah Teala'ya nasıl ulaşabiliriz?"
"Allah'ın emirlerine tutunmakla ulaşabilirsiniz. Bunun yolu da gerçek samimiyeti elde etmektir."
Kureyşli’nin biri kendini öve öve tanıtınca Selman-ı Farisi ona şöyle dedi:
“Kokmuş sudan yaratıldım, ölünce kokuşmuş bir et parçası olacağım, sonra hesapların görüleceği bir güne gideceğim, orada hesap vereceğim, eğer hesabım görülürken terazinin kefelerinde iyiliklerim ağır gelirse, işte o zaman asıl üstünlük benim olacak. O gün övünmek benim hakkım. Ama kötülüklerim çok olur, terazinin diğer kefesini doldurursa nasıl övüneyim? Kötülerin en kötüsü ben olurum, Allah korusun!”
Bayezid-i Bistami hazretleri evdeydi. Kapısı çalındı:
"Kim o?" diye ses verdi. Kapıdaki:
"Bayezid'i arıyorum, burada mı?"
Bayezid-i Bistami hazretleri şöyle dedi:
"Bu evde, Allah'tan başka kimse yok."
İlk defa müşrikler, Sa’d b. Ebu Vakkas namaz kılarken onu kınadılar. Öldüresiye dövdüler. Bu yüzden Sa’d b. Ebu Vakkas, Peygamberimiz’in ashabı arasında Allah yolunda ilk defa kanı akıtılan kişi oldu.
552 syf.
·Beğendi·10/10
İnsan, Hak yolunda tâbi olduğu rehberleri, âlimleri, mürşidleri ne kadar tanırsa o kadar kalbi kuvvetlenir, muhabbeti artar, sebat ve vefa sahibi olur. İbrahim Tozlu tarafından hazırlanan Bu kitap, hayatları, hizmetleri ve sohbetleriyle Sâdâtı Nakşibendiyye'nin üçüncü kolunu tanıtıyor.
552 syf.
·216 günde·Beğendi·10/10
Hz. Muhammed (S.A.V.)'den bu zaman kadar yaşamış olan islam alimlerinin hayatlarını, sözlerini anlatan çok ama çok güzel bir eser. Bu kitabı okuduğunuzdan "Ben gerçek İslamı yaşayabiliyor muyum?" diye sorgulayacaksınız kendi kendinize.

Yazarın biyografisi

Adı:
Necmeddin B. Muhammed Nakşibendi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.