Nejdet Sançar

Nejdet Sançar

Yazar
9.3/10
75 Kişi
·
163
Okunma
·
88
Beğeni
·
4288
Gösterim
Adı:
Nejdet Sançar
Tam adı:
Ahmet Nejdet Sançar Çiftçioğlu, Çiftçioğlu Nejdet Sançar
Unvan:
Türk Gazateci, Yazar
Doğum:
İstanbul, 1 Mayıs 1910
Ölüm:
İstanbul, 22 Şubat 1975
Ahmet Nejdet Sançar (Çiftçioğlu) (d. 1 Mayıs1910, İstanbul - ö. 22 Şubat 1975, İstanbul), Türk eğitimci ve yazar. Nihal Atsız'ın kardeşidir. Nejdet Sançar,  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. Askerlikten sonra Sivas Öğretmen okuluna edebiyat öğretmeni olarak tâyin edilmiş fakat zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel'i karşılama törenine katılmadığı gerekçesi ile bu görevden alınmış ve Balıkesir Lisesi'ne atanmıştır. Balıkesir Lisesi'nde görevine devam ederken Irkçılık-Turancılık Davası altında Mayıs 1944'te başlayan ve Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Ankara Konservatuarı Direktörü Orhan Şaik Gökyay, Hikmet Tanyu, Türk Tarihi Profesörü Zeki Velidi Togan, Reha Oğuz Türkkan gibi Türkçülerin de bulunduğu davada tutuklanmış ve Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yapılan duruşmalar neticesinde 14 aya mahkûm olmuştur. Askeri Yargıtay, Türkçüler hakkındaki kararı esastan bozmuştur. Nejdet Sançar,  1960 yılında 16 yaşındaki oğlu Afşin'i kaybetmesi üzerine felç geçirmiş, Afşin için 1962 yılında Yeni İstanbul gazetesinde "Türk Gençliği Nasıl Olmalıdır?" konulu ödüllü bir yarışma düzenlemiş, bu yarışma daha sonraki yıllarda da devam etmiştir. Sançar, Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir.

 
"- Başyazı ne idi, neyden bahsediyordu?
- Galiba bir Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ve orduyu over tarzda yazılmış bir yazı idi. Bu yazının içinde, Öksüz Türkiye diye bir yazı olduğu için mecmuanın kapatıldığına inanıyorum.."
Kür Şad’a Çin saraylarında o kahramanlık destanını yarattıran, Kül Tigin’i tarihin en büyük şehitleri arasına yükselten bu sevgidir. Kaşgarlı bilgin Mahmud, o büyük eserini bu sevgiyle meydana getirmiştir. Nevai’nin “Sen kılıçsız, yalnız kaleminle Türk ülkelerini, Türk milletinin kalbini fethedeceksin; onları tek bir millet yapacaksın!” diye duyduğu ses, bu sevginin sesidir. Türklük sevgisidir ki Ali Suavi’yi Çırağına saldırtmış, Nâmık Kemal’i sürgünlerde gezdirmiş hapislerde çürütmüştür. Rıza Nur’u büyük Rıza Nur yapan, Türklüğün Rıza Nur’u yapan, o da bu sevgidir.
İnsanların milliyetlerini ortaya koyan, bilinen insanî ölçüleridir. Hiçbir insanın milliyeti, bu ölçülerin dışındaki yollar ve yakıştırmalar ile tayin edilemez.
Ne ümitlerle gelip dünyaya
En güzel ismi takındın: Afşın!
Böyle erken bırakıp gitme neden?
Kaç bahar, kaç yılı doldurdu yaşın?
Kaldı senden bize bir gamlı seda...
Bir vedadır o seda, sade veda’
Kökü çok uzak yüzyıllara  kadar uzanan, Tanzimat'tan sonra ise şuurlu fikir adamlarımız tarafından işlenerek bir sistem haline getirilen Türkçülüğü, yabancı bir milletin emperyalizminin icadı gibi göstermeye yeltenmek, elbette ki gerçeği ve fikri, çamurla sıvamaya çalışmaktan başka bir şey değildir.
Kızıl çamurlardan birisi de Moskof esiri Türklerin, Türk'ten gayrı milletler gibi gösterilmeye yeltenilmesidir.
Nejdet Sançar
Sayfa 36 - Azeri milleti, Tatar milleti, Özbek milleti gibi ifadeler kullanmalarından bahsediliyor.
94 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Türkçülüğün önderlerinden Hüseyin Nihal Atsız'ın kardeşi tarafından yazılmış kitaptır. Kitap Nejdet Sançar'ın Türklük, Türklük düşmanları, Türkçülere düşen görevler gibi konularda yazılarından oluşur. Kitap uzun zaman önce yazılmasına rağmen hâlâ aynı zıtlıkların olduğunu düşünüyorum. Bence Nejdet Sançar en az kardeşi kadar değer görmesi gereken ve en az onun kadar mücadele etmiş biridir.
350 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitap Hüseyin Nihal Atsız'ın manevi kardeşi olan Nejdet Sançar'a ait. Haliyle Atsız'ın abisi olan birinden de tam böyle bir kitap beklenebilirdi.

Kitap Türkiye'de Komünizm meselesinin güçlendiğini, komünistlerin devlet yurtlarında kaldığını, öğretmen olduklarını hatta Devlet kademelerine yükseldiğini anlatıyor. Ardından da Nejdet Sançar'ın abisi Atsız, bu uyarıları İsmete İnönü ve Şükrü Saraçoğlu'na mektuplarla iletiyor. Bu mektupların hiçbirine karşılık alınamıyor.

Ardından İsmet İnönü 19 Mayıs 1944 Nutku'nda "Turancılık hastalıklı bir fikirdir" deyince ortalık alevleniyor. Türkçü gençler artık İsmet İnönü'ye düşmanlık besliyorlar. Nejdet Sançar da bu fikrin saçma olduğunu anlatmak için İsmet İnönü'nün Nutku'ndaki tüm paragrafları bu kitapta teker teker inceliyor

İsmet İnönü'nün Nutku'ndan çıkardığıma göre İsmet İnönü aslında bir Türk Milliyetçisi bunu da belirtiyor. Ancak Turancılık hakkında böyle bir fikir beyan etmesi tamamen korkaklığına dayanıyor gibi. Diğer devletlerle savaşın eşiğine gelmenin ardından Turancılık meselesinin bizi savaşa sürekleyebileceğini düşünüyor sanırım. Hatta İsmet İnönü'nün 1944 öncesi Nutuklarında Turancı olduğu anlaşılıyor.

Kitabın en güzel bölümleri Nejdet Sançar'ın Turancılık fikirlerinin nasıl Atatürk, Ziya Gökalp, Mehmet Emin Yurdakul, Mahmut Esat Bozkurt gibi isimlerin ana mefkuresi olduğunu anlatıyor.
184 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Türkçülüğün büyük isimlerinden olan Nihâl Atsız Bey’in öz kardeşi Nejdet Sançar’ın bir muhabbet şeklinde olan Türkçülük ile ilgili fikirleriyle karşılacağınız bu kitap Aygan Yayıncılık’ın basmış olduğu bir kitaptır. Aygan Yayıncılık’a böyle güzel bir eser yayınladığı için teşekkür eder, Makaleler 2’yi beklediğimizi belirtmek isteriz.

Türkçülüğün fikir adamlarından önemli bir isim olarak gördüğümüz Nejdet Sançar kitapta sade bir üslûpla Türkçülüğün ne olduğunu bize açıkça dile getiriyor. Yalnız Türkçülük değil, Türkçülüğe karşı açılan Haçlı Seferleri ve bu seferlere Komutanlık etmiş kişiler hakkında da makaleleri bulunuyor Sançar’ın.

Türkçülükle ilgili olan herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm kitap. Esenlikler dileyerek aranızdan ayrılıyorum.
102 syf.
Ömrünü kutlu mücadele içinde geçirmiş, evladını kaybetmesinin ardından bile yolundan geri kalmamış kutlu bir insandır Nejdet Sançar. Var Olsun! Kitap, Atsız'ın Tarih, Kültür ve Kahramanlar eseriyle aynı paralellikte, çok güzel bilgiler barındırıyor.
102 syf.
·Beğendi·10/10
Sıkça kullandığımız “Türk ırkı sağolsun!” sözünün sahibi, 3 Mayıs 1944 sonrası en ağır işkencelere maruz kalan, ağabeyi Atsız gibi Türkçülüğün fikir önderlerinden olan Nejdet Sançar'ın bugün Ad günüdür.

1 Mayıs, Nejdet Sançar'ın Ad günü kutlu olsun! (1 Mayıs 1910)
150 syf.
·2 günde
Nazim Hikmet her şeyden önce şairdi. Ama ona Türk şairi demek pek doğru olmaz. Bu eserde de zaten Nazım’ın yaptıkları, söyledikleri kaynaklarla anlatılmıştır. Nazım Hikmet bir tarafı Polonyalı olduğunu söylemiş hatta kankası Vâlâ Nurettin’in dediğine göre sadece Polonya değil Fransa, Almayan ve Çerkes kanıda olduğunu ifade etmiş. Sırf biri Türkiye’de doğdu Türkçe şiirler yazdı diye Türk demek ahmakça değil mi? Ahmakça evet :) ama bunu biz değil kendisi savaş zamanı Kankası Vâlâ Nurettin’le Sovyet Rusya’ya kaçarak orada “Ben Sovyet Birliğinin çocuğuyum 24 yıl sonra bu büyük şehre gelirken asıl ve büyük vatanıma dönmüş bulunuyorum” sözleri ile daha 1950’ler de anlaşılmış değil miydi? :)

Nazım Hikmet Vatan hainliğine devam ediyor hala!
Tayma Yoldaşı
Tayma Yoldaşı 1944 Irkçılık Turancılık Davası-Mahkeme Günlükleri'ni inceledi.
568 syf.
·13 günde
7 Eylül 1944, Perşembe günü başlayan Irkçılık- Turancılık Davasının duruşmaları 29 Mart 1945, Perşembe günü bitti. 1944 Irkçılık - Turancılık davasında yargılanan yirmi üç sanığın duruşmalarını Nejdet Hoca tek tek not almış. Bu vesileyle o gün o davada yargılanan, o sözde yirmi üç Türkçü(!) bilakis hepsi değil sadece bir kaçı Türkçü olduğunu akabinde ırkçı ve Turancı olduğunu söylemiştir. O davanın duruşmalarını inceleyince bir kaç isimden başkası eğilip bükülmüş, taviz vermiş ve omurgasızlaştığını görüyoruz. Şahsiyet abidesi Nihâl Atsız beğ ve kardeşi Nejdet Sançar hoca tek taviz vermeyip, bir ömür vermişlerdir...
102 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap her yaştan Türk evladına hitap etmektedir. Yazar kitap içerisinde tanınmış, değeri pek ortaya çıkmamış ve az tanınmış Türk kahramanlara yer vererek milli bilincin Türklerde oluşmasının ve atalarını tanımasını hedeflemiştir.
239 syf.
·36 günde·Beğendi·10/10
Ağabey’in kadar tanınmayan ama Türkçülük mücadelesinde en ön neferlerden olan ve ömrünü bu uğurda vakfeden, Türkçü olduğu için defalarca sürülen Nejdet Sançar’ın makalelerinden oluşan güzel bir kitap.

Makaleler çok genel konular hakkında olup, fikri sistematik hakkında bilgilerden ziyade, Türkçülük ile ilgili mevcut problemleri ve buna karşı öneriler içermektedir. Örneğin Öztürkçecilik , Komünizm, Kürtçülük ve Nurculuk gibi problemleri ele almıştır.

Kitabın baskı sıkıntısı bulunmaktadır.

Okunması gerekilen güzel bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nejdet Sançar
Tam adı:
Ahmet Nejdet Sançar Çiftçioğlu, Çiftçioğlu Nejdet Sançar
Unvan:
Türk Gazateci, Yazar
Doğum:
İstanbul, 1 Mayıs 1910
Ölüm:
İstanbul, 22 Şubat 1975
Ahmet Nejdet Sançar (Çiftçioğlu) (d. 1 Mayıs1910, İstanbul - ö. 22 Şubat 1975, İstanbul), Türk eğitimci ve yazar. Nihal Atsız'ın kardeşidir. Nejdet Sançar,  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. Askerlikten sonra Sivas Öğretmen okuluna edebiyat öğretmeni olarak tâyin edilmiş fakat zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel'i karşılama törenine katılmadığı gerekçesi ile bu görevden alınmış ve Balıkesir Lisesi'ne atanmıştır. Balıkesir Lisesi'nde görevine devam ederken Irkçılık-Turancılık Davası altında Mayıs 1944'te başlayan ve Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Ankara Konservatuarı Direktörü Orhan Şaik Gökyay, Hikmet Tanyu, Türk Tarihi Profesörü Zeki Velidi Togan, Reha Oğuz Türkkan gibi Türkçülerin de bulunduğu davada tutuklanmış ve Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yapılan duruşmalar neticesinde 14 aya mahkûm olmuştur. Askeri Yargıtay, Türkçüler hakkındaki kararı esastan bozmuştur. Nejdet Sançar,  1960 yılında 16 yaşındaki oğlu Afşin'i kaybetmesi üzerine felç geçirmiş, Afşin için 1962 yılında Yeni İstanbul gazetesinde "Türk Gençliği Nasıl Olmalıdır?" konulu ödüllü bir yarışma düzenlemiş, bu yarışma daha sonraki yıllarda da devam etmiştir. Sançar, Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir.

 

Yazar istatistikleri

  • 88 okur beğendi.
  • 163 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 242 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları