Nermin Güday Kaçar

Nermin Güday Kaçar

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
16
Gösterim
Adı:
Nermin Güday Kaçar
Unvan:
Yazar
"Kader mi insanları yönlendiriyordu yoksa insanlar mı kaderini tayin ediyordu? Hayat, çok bilinmeyenli bir denklemdi sanki."

Nermin Güday Kaçar #nermingüdaykaçar #bilinmezinpeşinde #okuyorum #kitapalıntısı Sokak Yayın Grubu #sokakyayıngrubu #gezicikitap
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
BİLİNMEZİN PEŞİNDE

“Çok çalışmanın ödülü başarıydı. Başarının bedeli yorgunluk ve aynı zamanda mutluluktu.”

“Sevginin dili, dini ve milliyeti yoktu…”

Cemal Haksever, Erhan, Elif, Emel, Eren, Esma hanım, Salih, Suzan, Gülce Aygen, Av. Kamil bey, Kerim, Mürteza, Ece, Nihat, Ahmet, Gülsüm, Hüsnü, Süreyya, Engin, Ahmet, Bülent, Hans, Gerthurt, Helmut, Yasemin, Salim baba, Fadime hanım ve Psikiyatris Doktor Esin hanım ile değişik hayatların içinde bir yolculukta birlikte yol aldık.

Konusu geçen konağa hayran kalmamak elde değil ve konak ile ilgili içimden geçeni Cemal bey vasiyetnamesinde dile getirmiş ya işte o zaman bende çok mutlu oldum. Cemal beyin çalışma odasındaki boydan boya kitaplık ta muhteşemdi. Emel o odada neleri keşfedecek? Emel’in huzurlu ve sevgi dolu bir yuvada büyüdüğünü düşünmesi ve kendini bu konuda şanslı hissetmesi ne güzeldi. Keşke her çocuk bu şekilde bir aile ortamında büyüse…

Sayfa sayısı az olmasına rağmen o kadar çok hayat sığdırmış ki yazarımız… Eserde Atatürk’ten özveri ile bahsedilmesi bazı konuları esere işlemesini ayrıca kutluyorum. Kitapta karakterin oğlunun şehit düşmesi ve terörün analarının yüreklerini yakması benimde yüreğimi dağladı…

Cemal bey Gülce ile tanıştığında onun bazı sırlarını öğrendikten sonra yine onu sevmeye devam etmesi ve bazı yaşanan gerçeklere farklı açıdan bakması her erkeğin yapabileceği bir davranış değil. Kendisini kutluyorum yaptıklarından dolayı. Cemal beyin çok çocuk istemesi ve birbirine sahip çıkacaklarını düşünmesi yıllar sonra gerçek olacak mı? Cemal beyin babası, annesi ve Gülce’nin sırları kim tarafından öğreniliyor? Esma ile ilgili gizli sırlar nasıl ortaya çıkıyor? Her olumsuzluğa, mutsuzluğa rağmen Cemal beyin yıllarca gurbet ellerde bile mücadele etmesi, çok çalışarak büyük başarılara imza atması beni bile gururlandırdı. Eserde çıkarılacak o kadar mesaj var ki… anlayana… Yazarımızın eline yüreğine sağlık bize bu sıcacık eseri biz okuyuculara sunduğu için. Ayrıca gezici kitap projesi olarak Sevtap arkadaşımın bu eseri okumama vesile olması beni çok mutlu etti.

#nermingüdaykaçar #bilinmezinpeşinde
144 syf.
·Beğendi·10/10
Okudum Bitti.
#BilinmezinPeşinde
Nermin Hüseynova güday Kaçar
Bu güzel kitapta bazen gördüğümüz ve yaşadığımız şeylerin göründüğü gibi olmadığını bazen sırların olabileceği ve bu,sırların bizi başka duygulara sürüklediğini okudum.
Kısaca konusuna gelecek olursam Cemal bey,eşi ve çocukları mutlu bir ailedir. Cemal beyin ölümünden sonra Emel'in Cemal beyin kitaplığın da bulduğu günlük bazı sırları ortaya çıkarır.
Acaba ortaya çıkan sırlar ailenin bağlılığına zarar verecek mi?
Emel okuduğu bu,günlükten sonra babası ve annesi hakkında neler düşündü?
Bu ve dahası bu kitapta okumanızı tavsiye ediyorum.
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Cemal ile Gülce'nin aşkının hikayesi; bu hikayeyi, ailenin geçmişini, aile sırlarını, Cemal Bey'in ölümü ile günlüğünü bulan en sevdiği kızı Emel ile birlikte öğreniyoruz. Roman hem ailenin bugün yaşadıklarını, hem de günlük sayesinde geçmişi anlatıyor. Cemal ile Gülce'nin aşk hikayelerini öğrenirken, Emel ile Kerim'in sevgilerine tanık oluyoruz. Sade, günlük dille yazılmış, rahatlıkla okunuyor. Keyifle de okununca da bir günde bitti.

Bir bölümde Emel kardeşlerine: " Ondan hepiniz kaçtınız. Sandınız ki giderseniz daha özgür olacaksınız." diye sitayişte bulunuyor. Aileden, akrabalardan, anılardan, yaşananlardan kaçılabilir mi? Mesafeler ve zaman aradaki bağı yok edebilir mi? Bence hayır edemez. Kişi ne kadar uzağa gitse de, ne kadar zaman geçse de "kendinden", ailesinden, geçmişinden, yaşadıklarından kaçamaz.

Hırs ölçülü olunca güzel, ama her şeyde olduğu gibi fazlası zarar. Hırsın fazlası dengeyi bozuyor. Bir dönem Cemal Beyin yaptığı gibi insan hırsına kapılınca kazandıklarının yanında kaybettikleri de oluyor, hayatı kaçırıyor.

Anadol üretiminden ve fabrikanın kuruluşundan bahseden bölüm benim için özeldi. Çünkü çocukluğumun bir bölümü Otosan ( Acıbadem) fabrikada geçti. İkinci babam (eniştem) Otosan'da satın alma müdürü idi, evde işe yakın olsun diye Acıbadem'de idi. Kendisi de ölene kadar Anadol arabasını severek kullandı.

Bu güzel kitabı keyifle okuyacaksınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nermin Güday Kaçar
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.