Nesibe Zeynep Koç

Nesibe Zeynep Koç

Çevirmen
8.3/10
352 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
106
Gösterim
Adı:
Nesibe Zeynep Koç
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
91 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Akaki Akakiyeviç ....
Seni okurken hissetiklerimi şu incelemelerden farklı şeyler yazmak istemekle başlıyorum. Ne yazacağımı da bilmeden başlıyorum.
Kitabı anlatmayacağım aslında. Sadece değinmek istediğim kendimce mühim konularım var.
1) Hayatta bir idealiniz ve bir yaşam duruşunuz olmadan geçip gitmeyin bu diyardan.
2) İsimlerimiz sorulmadan ünvanlarımızın merak edildiği bu toplumda, her ne olursa olsun kendinizi yine "Toplum" için heba etmeyin. Değmiyor.
3) Var olacağınız altın vuruşunuz "cesaretiniz" olsun
4) Boynu bükükler daha çok gelişmişlerdir. Bunu öğrenmek istersen kitabı eline al ve oku. Akaki'ye acıyarak değil , toplumsal protesto algısını değerlendirerek oku.
5) Senin sesin ancak sen susarsan kesilir. ! Susarsan yok olursun. Ezilirsin. Hiçsizleşirsin.
Bunu hissetmek ve Gogol'un paltosunu omuzlarında taşımak için bu kitabı hemen oku.
91 syf.
·Puan vermedi
Palto, Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol'un ilk olarak 1842 yılında yayımlanmış olan uzun öyküsüdür. Kitap yazıldığı dönemde Rusya'da yazarın kendi milletini aşağıladığı gerekçesiyle büyük tepkiler görmüştür. Fakat günümüzde Rus edebiyatının temelini oluşturan eserlerden biri olarak kabul edilir. Fyodor Dostoyevski de Gogol'un eserini "Hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık." diyerek yüceltmiştir.
91 syf.
·1 günde·8/10
Biz okurlara insanların ruhunu ezmek onları ezik göstermek ne kadar günah olduğunu diyor adeta. Ezilmiş bir insan hiç bir şekilde kendini ifade edemez ve yeteneğini asla gösteremez.
Baş kahramanımız Akakiy Akakiyeviç yaptığı iş yazıları temize çekme işi. O, çalıştığı yerde saygı görülmeyen, sürekli alay edilen, içine kapanık sakin biri. Hüzünlü hikayesi onu böyle tanımakla başlıyor. Kendisine eskiyen paltosu yerine yenisini almak için gösterdiği çabaya (bu o kadar da kolay gerçekleşmeyecek), aldıktan sonra ki zafer hissine ve sonda gerçekleşen olaya tanık oluyoruz.
91 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Sonuçta hepimiz Gogol'ün paltosundan çıktık dememiş miydi Dostoyevski :)
Yıllar evvel ortaokul zamanları okumuştum bu eseri, bugün Storytel'e spor yaparken tekrar dinledim..
Bakın aradan kaaç yıl geçtiği halde çok net hatırladığım nadide bir Rus klasiği ;)
Ahhh Akakiy Akakiyeviç.. Paltosunu yarı aç kalarak, dükkan dükkan gezerek 3-4 ayda yaptırabiliyor.. Yıllık maaşı 400 ruble iken 150 rubleye mal olduğu için varın siz tahmin edin ne kadar kıymetli olduğunu
Kitabın sonu çok iç acıtıcı, yine aynı hissiyatla burktu geçti.. Kısacık ama bir o kadar etkileyici bir eser.. Gogol ile tanışmak isteyenlere ısrarla tavsiye ederim..
91 syf.
·Beğendi·10/10
PALTO
.....
GOGOL
“Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık!” Bu cümleyle Dostoyevski, Palto adlı öyküye göndermede bulunur.Gerçekçilik akımının başlangıcını Gogol’a dayandırır.
Fevkalade bir hikaye idi...Severek bir kaç saat içinde okudum.
Daha önce de yazarın "Ölü Canlar"kitabını okumuştum...Ana karakter Pavel İvanoviç Çiçikov hala belleğimde...
....
....
Rus bakanlık dairelerinden birinde görev yapan memur Akakiy Akakiyeviç işini ciddiyetle yapan çalışkan biridir.
Hayatı işi ve evi arasında mekik dokuyarak geçmektedir...
Öylesine kendi halinde tabiri caizse zavallıdır ki insan ona acımadan yapamıyor.
Bakanlıkta çalışan arkadaşları ona saygı duymak şöyle dursun zalimcesine alay ederler .Akakiy bu şakalara karşılık vermez,onları görmüyormuş gibi davranır.
Rusya'nın soğuk havası malum❄🌬...Kış ilerledikçe kahramanımız paltosunu giymeye karar verir.Lakin öylesine eskimiştir ki palto kullanılacak halde değildir.
O vakit tamir ettirmek ister ...Tanınmış bir terziye gider.Terzi artık paltonun tamir edilemez halde olduğunu,yenisini satın almasını söyler... Peki nasıl alacak ?...Parası yok ki
Yıl sonu kendisine verilen ikramiye imdadına yetişir ...Terziye öylesine güzell bir palto diktirir ki...Artık çok mutlu birazda havalıdır☺.
Bu yakası kürklü ,güzell palto Akakiye mutlulukluk mu,felaket mi getirecek?
91 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Akakiy Akakiyevic karakteri öylesine hayatın içinden öylesine bizden ki, ismi cismi farklı olan ama her zaman hayatımızda olan ama fark edemediğimiz, elimizi uzatsak hayatına dokunabileceğimiz ancak çoğunluklu pek de umurda olmayan bir karakter. Bir paltoya bir yaşamı sığdıran bize de bu bilinci yükleyen Gogol'a teşekkürler. Bu kitabı okuduktan sonra Akakiy Akakiyevic'i muhakkak nick olarak kullanmayı en azından düşüneceksiniz.
91 syf.
·1 günde·10/10
Bu kitabı Youtube'da kitap önerileriyle ilgili çekilmiş bir videoyu izledikten sonra okumaya karar vermiştim. Hatta videoda Sn. Begüm Hanım, Dostoyevkski'nin bu kitapla ilgili şu sözünü söylemişti: "Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık." Bu söz beni çok etkiledi çünkü Dostoyevski'nin eserleri okumayı sevdiğim için onun gibi bir yazarı bu kadar etkileyen hikâyeyi çok merak ettim ve elimdeki kitap biter bitmez okudum. Ben kitabı pdf formatında okudum fakat en kısa zamanda satın alacağım çünkü ben sevdiğim kitapları yılda 1-2 kez dönüp tekrar okuyorum. Açıkçası kitap okumayı seviyorsanız (özellikle Rus Edebiyatın) bu kitabı kesinlikle okumalısınız.
Bu incelemeyi kitaptan beni çok hüzünlendiren bir alıntı yaparak tamamlamak istiyorum:
"Akakiy Akakiyeviç toprağa verildi ve Petersburg onsuz kaldı; sanki bu kentte böyle biri hiç var olmamıştı. Davasına kimsenin sahip çıkmadığı, kimsenin yakınlık göstermediği, bir iğnenin ucuna yerleştirdiği sıradan bir sineği bile alıp mikroskop altında incelemeyi ihmal etmeyen doğa bilimleri uzmanlarının dahi dikkatini çekmeyen bir yaratık, ömrünün son günlerinde de olsa palto biçimine bürünmüş ışıl ışıl bir misafir tarafından ziyaret edilmiş, yoksulluk içinde geçen kasvetli yaşamı bir an için bile olsa renklenmiş, sonra da çarların ve dünyadaki tüm hükümdarların üzerine çöken felaket onun da karşısında belirmiş, yıllarca dairedeki arkadaşlarının amaçsız alaylarına sabırla katlanan Akakiy Akakiyeviç bir hiç uğruna dünyadan sessizce göçüp gitmişti."
125 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Genç Wertherin Acıları Goethe tarafından 1774 yılında yazılmış mektup türünde yazılmış bir romanıdır.  Bu mektup roman 1774 yılında ve iki haftada yazılmış tır. Goethe bu romanı yazdığında henüz 25 yaşında bir genç adamdır. Bu romanı yazdığında 25 yaşında olan Goethe bu roman ile birdenbire ün kazanmıştır. Romanın basılmasının ardından Almanya da intihar vakaları birden bire artmış Almanya sokaklarını mavi ceket sarı pantolon giyen duygulu gençler istila etmiştir. Genç Wertherin Acıları: Werther adındaki genç bir hukuk stajyerinin diğer taraftan nişanlı bir bayan olan Lotte ile intiharına kadar kurmuş olduğu ızdırap dolu münasebetini konu alan Goethe nin mektup tarzındaki romanının ismidir. Bu roman büyük ölçüde Geothe’nin kendi başından geçen bir aşk hikâyesinin yansımasıdır. Goethe Wetzlar Mahkemesinde asistan olarak görev yaptığı sırada Charlotte Buff adındaki nişanlı bayana aşık olmuş karşılıksız kalan bu aşkını roman haline getirerek yazmıştır.  Goethe 1772 yılında Wetzlar'da hukuk stajını yaparken, bir arkadaşının nişanlısına Charlotte Buff âşık olduğu için yaşadığı duygu ve ahlak çatışmasını bu romanında esin kaynağı olarak kullanmıştır. Dolayısı ile romanın ana hatlarında ve duygu atmosferinde Geothe’nin kendi yaşantısından çok derin izler bulunur. Romanın sonundaki intihar sahnesi dahi Geothenin yaşamının bir parçası gibidir. Goethe kitabın sonundaki trajik olayı kendinden değil arkadaşından esinlenmiş. Arkadaşı da tıpkı kitaptaki gibi evli bir kadına aşık olmuş aşkın imkansızlığı yaşamayı dayanılmaz kılınca ise intihar etmiştir ...
91 syf.
Dostoyevski'nin "Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık" cümlesi üzerine okuduğum ve pişman olmadığım bir eser. Kitabı bitirdiğimde aklıma ilk olarak Gülten Akın'ın
"ah kimselerin vakti yok
durup ince şeyleri anlamaya" dizeleri geldi.
Gogol ana karakter Akaki Akakiyeviç'in acıları ve uğradığı haksızlıkları akıcı ve yalın bir dille aktarmış. Kibarlık, susmak, nezaket, hoşgörü acizlik değildir. Akaki, içimizden biri. Üslup, kimliktir..

Yazarın biyografisi

Adı:
Nesibe Zeynep Koç

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.