Neslihan Şemsiyeci

Neslihan Şemsiyeci

Editör
8.6/10
45 Kişi
·
137
Okunma
·
0
Beğeni
·
36
Gösterim
Adı:
Neslihan Şemsiyeci
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
320 syf.
kitap beklentimi açıkçası karşılamadı aile kavramını yapısını kabul etmeyen anneannesi ve dedesi tarafından karışılmadan büyütülen biri var karşımızda, bazı yerleri güzel de olsa yazar katı bir dille yazdı eserini.
230 syf.
“Ne zaman bir fırsat bulursan hemen bir çocuk ol. Banyondayken, küvette otururken tıpkı bir çocuk gibi ol. Tüm oyuncakların etrafında olsun!”
Uzun zamandır okuduğum bir kitaptı. İyi ki okumuşum diyorum. Kesinlikle hayata olan bakış açın değişecek.
Oku mutlaka oku...
Esra
Esra Duygular; Öfke, Kıskançlık ve Korkuyu Aşmak'ı inceledi.
157 syf.
·1 günde·9/10
Osho'dan okuduğum ilk kitaptı. Kitapta ayrı ayrı 3 hatta 4 bölüm var.
#1
öfke
#2
kıskançlık
#3
korku
Bunlar hakkında düşünceler ve neyin nasıl olması gerektiğine dair yorumlamalar var.
Duyguları gayet güzel anlatmış, bizlerin aklının kenarına köşesine alacağı çıkarımlar var.
Kitabın son kısmında ise ruhsal dönüşüm için yapılması gereken şeylerden bahsedilmiş. (Sabahları 20 dk meditasyon, koşu vb)
Osho, genel olarak Buda' nın öğretilerini baz almış. Ama değerlendirilebilir bir kitap.

Keyifli okumalar. .
320 syf.
·10/10
Çocuk yapmayı düşünen anne ve baba adaylarına, hamile arkadaşlarınıza verebileceğiniz en ince düşünülmüş hediye.
Böyle bir hediye, bir çocuğun hayatına dokunur sayenizde.
Sadece çocuk sahibi olmanız yada düşünmeniz değil kendi çocukluğunuzdan bir çok şey bulacaksınız.
Etrafınızdaki çocuklara ilginiz ve hatta hoş görünüz artacak.
Osho’nun satırları, sürekli sınavdan 100 almanızı bekleyen baba gibidir.
Okurken unutmayın ki bu satırları o kaleme almadı.
O sadece konuştu, anlattı.
Siz bu sınavdan 10 alsanız bile hayatınızda bir çok şeyin değiştiğini fark edeceksiniz.
320 syf.
·3/10
Kitap ve yazar arasında büyük bir çelişki vardır. Osho kitabında anne ve babaların yapması ve yapmaması gerekenleri ve önerilerini soru cevap şeklinde yazmıştır. Osho büyükannesi ve dedesi tarafından kuralsızca ve rahatça büyütülmüştür. Bundan dolayı yazar anne ve babalara karşı çocuk yetiştirmede katı cümleler kullanmıştır.
320 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Aradığın şeyi elde ettiğini sanmaya başlayabilirsin. Ve ellerin ise boştur. Sadece hayal kuruyorsun.

Sıra dışı filozoflardan oshon'nun okuduğum ilk kitabı çoçuk oldu.Kitabı okurken beğendiğim alıntıları paylaştım.Lakin asıl meseleye gelirsek yazarın ifadeleri Müslüman olmadığı için değil sadece bakış açısını da farklı buldum.Bir çok dini eleştirmiş.Dine bağlı insanı kör olarak nitelendirmesi çoçuğu Tanrısallığa yakın görmesi çoçuğa kimseye karşı sorumlu olmamasını öğretmek istemesi neyin günah olduğuna kim karar verecek diye soru sorması Hayatın tanrı olduğunu düşünmesi gibi bir çok benzeri ifadeler müslüman kimliğime ters düştü. Bana hitap etmedi.Eminim ki çoçuk alanın da kendi inancımız da kültürümüzde çatışmayacağımız yazarlar vardır.Onlara bakalım. Bu kitabı Tavsiye etmiyorum.
320 syf.
·6/10
Bu kitabi daha önce de okumuştum ama bana çok karmaşık gelmişti. Tekrar okumamla daha bir çok şey anladığımı sanıyorum. Kitabın bazı yerleri yorsa da diğer bazı yerleri bilgi dolu. Çocuk psikolojisi, bir çocuk nasıl eğitilmeli, çocuğa nasıl yaklaşılmalı gibisinden alışılmışın dışında bilgiler ve tavsiyeler var. Çocuklar üzerinden ele aldığı bu kitapta bildiğimiz çocuk eğitimi kitaplarından ayrılıyor. Çocugun tamamen serbest bırakılmasından yana yazar. Bizim yaptığımız ise çocuk asla yalnız kalmamalı ve her daim gözetim altında tutulmalı, en güzel eğitimi almalı... Öyle değil mi? Osho kendi çocukluk döneminden yaşadığı tecrübelerden yola çıkarak yaptığımızın tersini söylüyor. Çocuk göründüğünden daha zekidir ; bunu onunla konuşarak görebilirsin. Çocuk özgür bırakılmalıdır. Toplum olarak uysal çocuklar daha çok sevilir. Söz dinleyen ve her daim evet/tamm diyen çocuklar olmasını isteriz. Sürekli onu yapma, bunu yapma, oraya gitme vs. der dururuz. Bu şekilde toplum olarak çocukları köleleştirmeyi severiz. Osho bunu kabul etmiyor. Eğer koyun gibi toplum olmak istemiyorsak itiraz eden yaramaz çocukları da sevmeliyiz. Daima hakkını arayan, hayır diyen başkaldıran çocuklar olmalı diyor osho... Yazara kulak vermeli miyiz? Diğer çocuk kitaplarına göre aykırı farklı... Alışılmış düzene başkaldıran bir kitap. Ve size bir şey diyeyim mi? Yazar çok haklı.
230 syf.
·Beğendi·10/10
Anlamsızca çocuk isteyen insanların aslında neleri eksikmiş bunu farkettim.. Bu anlamsız isteklerinin sebebini anladırdım kendi içimde. iyi ki okumuşum iyi ki...
320 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Dini inancı olan insanlar için, kabullenemeyecekleri bir çok fikrin olduğu bir kitap. Çocuk yetiştirmesinde bizim örfümüze ait olmayan bir çok fikir barındırıyor kitap.
Ama farklı fikir ve düşünceleri de bilmek isteyen herkes okuya bilir. Yeni bir çok şey öğrene ve kendi bildikleriyle mukayese ede bilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Neslihan Şemsiyeci

Yazar istatistikleri

  • 137 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 148 okur okuyacak.