Nevzat Kösoğlu

Nevzat KösoğluŞehit Enver Paşa yazarı
Yazar
9.1/10
152 Kişi
746
Okunma
89
Beğeni
6,1bin
Görüntülenme

Hakkında

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü mezunudur. Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı başkanı. İstanbul’da gazetecilik ve hukuk tahsili yaptı. Ankara’da “Babıalide Sabah” adlı gazetede gazeteci olarak çalıştı. Yedek subay olarak askerliğini yaptıktan sonra, avukatlık mesleğinin yanı sıra “Söğüt Dergisi”ni çıkardı ve “Ötüken” yayınevinin kurucularından oldu. 1974 senesinde genel sekreter yardımcısı olarak MHP’de resmen görev aldı. 1977’de aynı partiden Erzurum milletvekili olarak seçildi. 12 Eylül 1980 İhtilali’nden sonra birbuçuk yıl hapishanede yattı. Çıktıktan sonra fiili siyasetle artık ilgilenmedi. 14 ciltlik “BüyükTürk Klasikleri”ni yayınladıktan sonra, 8-10 yıldır üzerinde çalıştığı “Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları” serisinin şimdiye kadar 26 cildini Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından neşretmiş bulunmaktadır.
Unvan:
Türk Gazeteci, Hukukçu, Siyasetçi, Yazar
Doğum:
İspir, Erzurum, Türkiye, 1940
Ölüm:
Ankara, Türkiye, 2013

Okurlar

89 okur beğendi.
746 okur okudu.
28 okur okuyor.
445 okur okuyacak.
16 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Hayatımın sonuna dek mefkûreme doğru yürüyeceğim. Mefkûrem sevgili vatanımın büyüklüğü ve refahıdır." -Enver
“Vatanımı seviyorum ve yaralarını hissediyorum onun.”
Reklam
"Asıl noksanımız yeterince sevmesini öğrenememiş olmamızdır."
“Biliyor musunuz hiç dostum yok; olmasını da istemiyorum. Herkesle iyi geçiniyorum; ama, kimsenin bana yaklaşmasına izin vermiyorum.”
“Dava adamı, karşı olduğu düzen içerisinde getirmek istediği düzeni yaşayan adamdır.”
Nevzat Kösoğlu
Nevzat Kösoğlu
Naciye, Allah’ımdan hiçbir zaman ümidimi kesmedim.
Şehit Enver Paşa
Şehit Enver Paşa
Nevzat Kösoğlu
Nevzat Kösoğlu
Reklam
Arşı geç, ferşi atla, sidreyi aş, gör ne var maverada ibrethiz.
Nevzat Kösoğlu
Nevzat Kösoğlu

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
688 syf.
10/10 puan verdi
Enver yüreklilere selam olsun!
Hürriyet kahramanı Enver Paşa! Turan topraklarının ilk şehidi Şehit Enver Paşa! Enver Paşa'nın Türk İslam ülküsü uğruna yaptığı fedakarlıklarına değinen müthiş bir kitap... Bir yandan klasik Osmanlicılarin Enver Paşa'yi ihanetle suçlaması bir yandan Sarıkamışta 90 bin askeri soğuktan donarak öldürdü diyenlerin arasında Kahramanliklari unutturulmaya çalışılmış BALKANLARDAN TRABLUSGARP’A, KAFKASYA’DAN TÜRKİSTAN’A KAHRAMAN ENVER PAŞA! Enver Paşa'yi anlamak için okuyabilirsiniz. Enver Paşa, Talat Paşa arkadaşları tarafından Türkiye topraklarından sökülüp atılan Ermeni terörünün ihanetine geniş yer vermiş yazarımız. Nişanlısı Naciye sultana yazdığı mektuplara da yer verilmiş kitapta; "Sen, bu biçare Türklük ve İslam âlemi için dua et Naciyem!” “Yaşasın Turan, Yaşasın İslam ve yaşasın Enver Paşa !” Enver Paşa'ya ithaf güzel bir eser olmuş. Mutlaka okuyun.
Şehit Enver Paşa
Şehit Enver PaşaNevzat Kösoğlu · Ötüken Neşriyat · 201543 okunma
215 syf.
·
Puan vermedi
Esenlikler. Eserimiz sosyoloji ve kültür alanında ele alarak milli meseleler üzerine makalelerden oluşuyor. Nevzat Kösoğlu’nun adına aşinayım, muhabbet ortamlarında milleyetçilik, Türk-İslam milliyetçiliği denildiği zaman adı geçen kişilerden biridir, önüme denk geldikçe birkaç makalesini okudum bu zamana kadar, kitabıyla tanışma fırsatını ise
Milli Kültür ve Kimlik
Milli Kültür ve KimlikNevzat Kösoğlu · Ötüken Neşriyat · 201895 okunma
688 syf.
·
Puan vermedi
·
25 saatte okudu
Şehit Enver Paşa
Şehit Enver Paşa kitabı tüm yönleriyle Enver paşanın hayatını anlatan başarılı bir kitap. Ümitleri eksilmeyen, her zorlukta inançları gibi sapasağlam duran, büyük hayalleriyle büyük işler yapan paşanın hikayesi. Enver Paşayı tüm detaylarıyla tanımak isteyen herkese tavsiye ederim. O devrin yiğitleri ruhunuz şad olsun.
Şehit Enver Paşa
Şehit Enver PaşaNevzat Kösoğlu · Ötüken Neşriyat · 2020153 okunma