Nezahat Başçı

Nezahat Başçı

Çevirmen
8.6/10
22 Kişi
·
34
Okunma
·
0
Beğeni
·
48
Gösterim
Adı:
Nezahat Başçı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
56 syf.
·6 günde·Beğendi·1/10
Samed Behrengi / Küçük Kara Balık

Küçük Kara Balık 7 yaş üzeri için yazılmış bir masal. Samed Behrengi'nin yazdığı birçok çocuk masalından en sevileni.
Annesiyle yaşayan küçük kara balık içinde bulundukları derenin nereye vardığını, başka sularda neler olup bittiğini çok merak ediyormuş. Annesi ne kadar vazgeçirmeye çalışsa da kara balık yola koyulmuş önce bir nehire daha sonra bir denize bağlanmış yolu. Kendisi de diğer balıklar da Karabatak denen balıktan korkarlarmış. Kara balık korkusuna yenilmemiş ve cesaretiyle herkese örnek olmuş.
Milyonların aksine ben nedense hiç keyif alamadan okudum. Sanırım bu benim okuduğum yayınla da ilgili. Oscar ve Gönül yayıncılıktan çıkmış olan versiyonunu asla tavsiye etmiyorum. Ama ben genel olarak da beğenmedim. Samed Behrengi kendi ideolojisini masallar aracılığıyla vermeye çalışan bir yazarımız belki de bu yüzden ön yargılı oldum. Bence "sanat toplum içindir" algısı çocuklarla ilgili her yerden uzak kalmalı. Büyüklerin hiçbir çıkarına çocuklar alet edilmemeli. İyi de olsa kötü de olsa.
Ek bilgi vermek gerekirse Küçük Kara Balık 12 Eylül Darbesi döneminde ülkemizde yasaklanmış ve kendi ülkesinde hala yasak olan bir eser. Hükümete, siyasete, tarihine karşı olan düşüncelerini eleştirel bir biçimde masallarının arasına yedirmesi birçok kişi için 28 yaşındaki erken ölümünü de şüpheli kılmıştır.
64 syf.
Küçük Kara Balık
1000k’ya katıldığımdan beri ilk incelememi ne zaman ve hangi kitaba yapacağımı merak eder dururdum:) ve açıkcası bu kitapla, ya da şöyle söyleyim bir çocuk kitabıyla ilk adımı atacağım hiç aklıma gelmezdi.
Kitap, İran’lı yazar Samed Behrengi’nin kaleminden çıkmış. Kendisi 29 yaşında hazin bir şekilde veda etmiş hayata. Benim kitapla tanışmam ise okumayı/kitapları çok seven 8yaşındaki yeğenime onu her görmeye gittiğimde bir kitap götüreceğime söz vermem ve onun yaş grubuna uygun olan kitapları araştırmamla oldu.
Spoiler olmaması adına sayfa sayısı zaten az ve birkaç dakikada okunacak bir kitap olması hasebiyle bir şey paylaşmayacağım lakin, beklentimin çok çok altında kaldığını hatta beni üzdüğünü belirtmek zorundayım. Kitap arka kapak yazısı gibi bazı güzel mesajlar içeriyor,belki çokça...bu güzel; ama o kadar fazla ölüm ile ilgili cümleye rastladım ki bir noktadan sonra buna takıldım ve kitabın ana tema’sına odaklanamadım hatta artık bu ilgilendirmedi bile diyebilirim./ ölmek/ öldürmeye karar vermek/ öldürmek için araç edinmek/öldürme planları yapmak/ neredeyse ölümün geçmediği bir sayfa yok gibiydi. Kitabı okuduktan sonra 1000k incelemelerine göz attım üstelik tamamına yakınını okudum. Ama ne gariptir ki bir tek kişi dışında kimse olumsuz en ufak bir yorum yapmamış.Sanırım ikinci olacağım, üzgünüm.
Yahu arkadaşlar tamam, söyledikleriniz güzel, hatta çoğuna katılıyorum. Ama çocuk kitabı olarak geçiyor bu... 7yaş üzeri çocuklar için. Ben de 8 yaşındaki yeğenim için aldım. Beni bile bu kadar olumsuz etkilemişse 8 yaşındaki bir çocuğun bu kitaptan nasıl bir mesaj çıkaracağını ben görmek istemiyorum.! Benim, dünyaya sevgiyle, umutla gözleri ışıl, ışıl bakan yeğenimin bu yaşta bir kitaptan etkilenerek değil yaşayarak öğrenmesi gereken bir konu olduğuna inanıyorum ölümün! Kitap bende kalacak onun olarak. O da büyüyünce okuyacak benim gibi. Bence çocuğunu, yeğenini seven, hislerine, ruh haline önem veren herkeste öyle yapmalı.
Naçizane fikrim :(
151 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Asıl okumak istediğim ve çok övülen kitabı Ölü Ruhlar 'ı bulamayınca bu kitabı aldım.  Kitap benim anlayamayacağım kadar karışıktı, içine giremedim bir türlü. Zorla girdim, tekrar tekrar koptum.. Zaten bir olay örgüsü yok, içsel monologlardan oluşuyor. Sanırım Kör Baykuş' taki kahramanın kahpe dediği karısı, bu kitabın kahramanı...


Yazar İran' ın aydınlık yüzlerinden birisi ve o yüzden ülkesinde yaşayamayınca Yurt dışına kaçmak zorunda kalanlardan...
72 syf.
·Puan vermedi
kitap güzel fakat biraz saçma "sanki" yani çocuk reçel kavanozunu açamadı dile yaygara koparıyor sonra tüm mahalleyi ayağa kaydırıyor olay bu yağni


.....................................................................
56 syf.
·10/10
Her ne kadar çocuk kitabı olarak bilinse de kesinlikle her yaştan insanın okuması gereken bir kitap. Derin mesajlar verip insanı düşünmeye sevk ediyor. Küçük Kara Balık da en devrimci balık. Küçük Prens kadar değerli bir kitap.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Herkese Selam,
Bugün çok da planlı olmayan bir şekilde Küçük Kara Balık’ı okumaya başladım. Bu kitabı okuması için kardeşime almıştım fakat konusu çok hoşuma gidince ben de okuyayım dedim. Konusu şöyle:
Küçük Kara Balık annesiyle birlikte yaşadığı derenin nereden başladığını, nereye döküldüğünü ve başka dünyaların olup olmadığını merak etmeye başlar. Fakat annesi ve diğer balıklar fazla merakın iyi olmadığını, bu dereden başka bir dünyanın varolmadığını ve eğer giderse bir daha buraya gelmemesi gerektiğini söylerler. Küçük Kara Balık her şeye rağmen cesaretini toplar ve yeni dünyalar keşfetmek için bir yolculuğa çıkar.
Çocuk kitabı olmasına rağmen her yaştan kişinin okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Hepimiz yeni dünyalar keşfetmeli, yeni insanlar tanımalıyız. Elimizdeki hayatı boşa harcamamalıyız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nezahat Başçı

Yazar istatistikleri

  • 34 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.