Nezih Tavlaş

Nezih Tavlaş

Yazar
8.8/10
17 Kişi
·
45
Okunma
·
0
Beğeni
·
506
Gösterim
Adı:
Nezih Tavlaş
Unvan:
gazeteci, yazar
Bilgisizlik adam öldürüyor bu memlekette. Dünyanın her tarafında insan tesadüfen ölür, Türkiye’de insan teaadüfen yaşar.
‘Sinan, bir dünyadır. Bir Leonardo Da Vinci, bir Michelangelo gibi Sinan’ın da dünyası vardır. Bu dünyalar her nedense hep bu üç adamın yüzyılına rastlar. Benim Mimar Sinan’da bulduğum şey ışığın kullanılması. Bu ışığı kendi filtresinden geçirerek estetik kazandırdığı mekanı kabul ettirmesidir. Mimar Sinan taşlarla bir mekan yapan bir mimar değil, dünyayı içine toplayan bir adam. Onun yaptığı pencerelerden sızan ışık, yalnız bir estetik anlam taşımaz. Işığın yarattığı atmosferin gerektirdiği ulviyeti de katar camilere. Ben Sinan’ın binalarına dıştan baktığımda onun taşlarında bir yaşam hissediyorum.Onu kuşlarla, ağaçlardan düşen gölgelerle birleştiriyorum ve onun resmini çekiyorum. Ben bir nevi kubbelerden sızan rüzgarın müziğini dinlemek istiyorum; mimari bir senfonidir, onu buluyorum Sinan’da...’Ara Güler
Ulan burası benim memleketim anladın mı, ötekiler dönek. Burayı benimsemiyor ki. Aman burada oturulur mu, geri kalmış memleket, halt yemişsin! Neyin üstünde oturduğunu bilmeyenler bunlar, bir gün merak edip de Topkapı Sarayı’na bakmış mıdır? İnsanlar nerde doğduysa , oranın adamıdır.
‘ O küçük ödemeleri hep çekle yapar. Birkaç yüz bin dolara kadar bu böyledir. Çünkü bu Picasso’nun imzası olan çekleri genellikle kimse tahsil etmez; saklamayı yeğlerler. Böylelikle bu adamların elinde Picasso imzalı bir şeyleri olur.’ Bu sayede Picasso bir sürü şeyin parasını ödememiş oluyor, parası hesapta kalıyordu.
Yazı birikiminde devrin efsanevi Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in Türkçeye kazandırdığı dünya edebiyatı klasiklerinden 496 eserin neredeyse tamamını okumanın da katkısı büyüktü.
Para mühim bir şey değildir.
Ahlak ve akıl olmazsa para neye yarar ?
Ortalıkta bir sürü parası olan hıyar var.
Tehlike budur.


**Ara GÜLER**
Ara "Türklerin Anayurdunda" başlıklı röportajı National Geographic dergisine de götürdü. "Yüzlerce fotoğraf çektim, röportaj yaptım. Yaptıklarımı derginin foto editörü Bob Gilka'ya vermek için dergiye götürdüğümde Gilka'nın ilk sorusu, 'Moğolistan'da kaç gün kaldın?" oldu. 10 gün kaldık deyince, 'Gösterme röportajını bakmayacağım' dedi. 'Aman ne yapıyorsunuz! 1500 kareden fazla fotoğraf çektim, yazılar yazdım hiç mi bir şey çıkmaz?' dedim. Bana verdiği yanıt şuydu; 'Bir ülkeyi iyice tanımak için önce oranın havasına girmeli, insanlarını tanımalısın. Bu da 3 aydan önce olmaz. Biz ancak böylesi rõportajları koyarız dergimize.”
316 syf.
·9/10 puan
Kitabı okuduğunuzda sadece Ara Güler'İn hayatını okumuyorsunuz. Salvador Dali'den Indira Gandhi'ye,Kenan Evren'den Adnan Menderes'e kadar uzanan hikayeleriyle onların yaşamları hakkında da fikir sahibi oluyorsunuz. Uzun yaşamıyla Ara Güler sadece Türkiye tarihine değil aynı zamanda dünya tarihine de tanıklık ediyor.
316 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bir ustanın hikayesi... Yaşanmışlık, azim, çalışkanlık, inatçılık, meslek sevdası, insan sevgisi... Ara Güler’i anlatan en iyi kitap olsa gerek. Bende olan özel yanı ise Ara Güler imzalı olması
316 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Güzel yazılmış bir biyografi. Yazarın Ara Güler’i iyice tanıdıktan sonra kendisiyle seri konuşmalar yaptığı kaynaklardan ve metinden anlaşılıyor. Ara Güler’in kişiliği ilginç, hayatı dolu dolu. Pablo Picasso, Bertand Russell, Alfred Hitchcock, Şah Rıza Pehlevi, Arnold Toynbee, William Saroyan, Tennessee Williams, Eric Hoffer, Lui Aragon, Salvador Dali, Elia Kazan, Dustin Hoffman, Aristotle Onassis, Halide Edip Adıvar, Sait Faik Abasıyanık, Aşık Veysel, Adnan Menderes, Bülent Ecevit, Sabahattin Eyüpoğlu gibi tanınmış ve etkili kişilerle hatıralarını anlatıyor Ara Güler ve bu sırada 20. yüzyılın ikinci yarısını gözden geçiriyorsunuz. Kitap, Afrodisias’ın hatırlanmasına vesile olması şahsi hikayem açısından önemli olduğu için ayrı bir ilgi duyduğum Ara Güler’i daha yakından tanımamı sağladı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nezih Tavlaş
Unvan:
gazeteci, yazar

Yazar istatistikleri

  • 45 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.