Nezir Özgen

6.9/10
62 Kişi
219
Okunma
7
Beğeni
4.204
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
Türk Yazar

Okurlar

7 okur beğendi.
219 okur okudu.
14 okur okuyor.
122 okur okuyacak.
24 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Padişah çocuklarına Sultan Çelebi Mehmed zamanına kadar çelebi denilmiş sonra şehzade tabiri kullanılmaya başlanmıştır.
Sayfa 613Kitabı okudu
22 Kasım 1968 tarihinde, Türkiye'de ilk defa bir kalp nakli, Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nde, Dr.Kemal Beyazıt tarafından yapıldı. Hasta 18 saat yaşayabildi.
Sayfa 202Kitabı okudu
Reklam
12 Kasım 1934 tarihinde, Türkiye'de ilk kez bir kadın, belediye başkan yardımcısı oldu; Bursa Belediye Meclisi, Zehra Hanım'ı başkan yardımcılığına seçti.
M.Ö. 27 yılında kurulan Roma İmparatorluğu,M.S. 1453 yılında sona ererek,tarihe karıştı.
Aslında ağlamamıza sebep olan şey, yaşadığımız sevinç ya da hüzün değildir. Asıl sebep o an duygularımizi cok yoğun yaşıyor olmamızdır.
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
528 syf.
4/10 puan verdi
Safsata denebilecek bir kitap.
Charles Darwin gibi son derece önemli bir bilim insanını bilim insanı kabul etmeyen ve evrim karşıtı olan, içerisinde bolca yanlış ya da tarihi kaynağı olmayan bir tarih kitabını hayatımda ilk kez görüyorum. Tarihte var olduğu bile kanıtlanamamış dini fügürlere yer verip çoğu önemli ve tanınmış bilim insanına yer verilmemiş. Emeğe her zaman büyük bir saygı duyduğumdan, kitaptan öğrendiğim çok az şey olsa da, dört puan vermek zorunda hissettim.
Tarihin Büyük Gizemi
Tarihin Büyük GizemiNezir Özgen · Venedik Yayınları · 201822 okunma
463 syf.
3/10 puan verdi
Küçüklüğümden bu yana onlarca tarih kitabı okudum. Bazılarında sıkıldım, ancak hayatımda kitap okurken hiç bu kadar sıkıldığımı hatırlamıyorum, ki tarihe ciddi manada aşık birisiyim. Kitabı okumak benim için gerçekten bir mücadele idi ve neticede galip olduğumu düşünüyorum kitabı bitirerek... Kitap hakkındaki düşüncem ve buna tesir eden hususlara gelince; 1.) Kitapta yazım ve noktalama yanlışı bolca mevcut ki bu, insanı gerçekten rahatsız ediyor. 2.) Keza, anlatım bozukluğu da bir o kadar var ki, sinir bozuyor. 3.) Bazı cümlelerden mana çıkmıyor, çıkanlar da anlaşılmıyor. Çünkü, yazan şahsiyet(ler) cümlelerde o kadar alakasız kelimeler kullanmış ki, bazen cümleyi anlamak için birkaç defa okuyorsun. 4.) Cümleler ya haddinden fazla uzun, ya da gereksiz yerlerde bitiriliyor. 5.) Kitabın yazı tipi ve puntosu, ve yazı aralıkları bazen birbirini tutmuyor, bu da göz yoruyor. Dahası sayfa düzeni hususunda da gevşek davranılmış. Arka plan da sıkıcı (bu şahsî fikrim). 6.) İçeriğe gelince, yer yer kafa karıştıran bölümler var. Tarihi bilgilerin çoğunluğu, bazen kronolojik, bazen de yazarın kafasına göre verilmiş, bazı yerler tekrar edilmiş, bazı bilgiler atlanmış. Son olarak, bazı önemli olaylar kitapta yok (mesela Çernobil Faciası, Hindenburg Zeplini Faciası... vs.), resimlere hiç girmiyorum, çünkü resimler bilgiyi yeterince görselleştiremiyor siyah beyaz olduğu için... Bütün bunlar bir tarafa, sadece şu mesele bile bir tarih kitabı için katlanılmaz: Kitapta içindekiler bölümü ve kaynakça yok!!! Buna rağmen okuyacak varsa okusun, verdiğim puanı da emek harcandığı için verdim.
Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi
Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya TarihiTolga Uslubaş · Venedik Yayınları · 201861 okunma
472 syf.
9/10 puan verdi
·
16 günde okudu
Türk tarihini yıl bazında (1923-2014) dönemin siyasi eğitim spor sosyal kültürel olaylarını gün gün kısa bir aktarımla özetleyip önemli görülen olayları daha da ayrıntılı anlatan her kitaplıkta bulunması gereken bir eser.
Türkiye Tarihi
Türkiye TarihiNezir Özgen · Venedik Yayınları · 201852 okunma