Niall Kishtainy

Niall Kishtainy

Yazar
8.6/10
10 Kişi
·
19
Okunma
·
2
Beğeni
·
43
Gösterim
Adı:
Niall Kishtainy
Unvan:
Yazar, ekonomist, tarihçi
Ekonomi denilen şey elbette davranışla alakalıdır; ancak davranışsal ekonomi yeni bir şey değildir: Çünkü teorilerini, basitçe insanların tamamen rasyonel oldukları varsayımı üzerine değil, onların fiili karar alış süreçlerindeki tuhaflıkları üzerine inşa etmiştir.
Vergi alma sanatı bir kazdan, mümkün olduğunca az ciyaklatarak en fazla miktarda tüy yolma işinden başka bir şey değildir.
Niall Kishtainy
Sayfa 46 - Alfa Yayınları, 1. Baskı
Tasarruflarını dışarıya akıtma imkânı elde etmek için, emperyalist güçler yabancı ülkeleri işgal ederler ve sömürge yönetimler kurarlar. Avrupalı kapitalistler ardından bu sömürgelerde fabrikalar kurarlar ve kendi yurtlarında satamadıkları malları sömürge halklara satarlar.
Fizyokratlar servetin topraktan çıkan şey olduğunu, merkantilistler ise servetin altın olduğunu düşünüyordu. Smith'e göre, bir ulusun zenginliği, o ülke ekonomisinin insanlar için ürettiği faydalı mallar -buğday, bira, gömlek, kitap vs- toplamıdır.
Ekonomi bir ölüm kalım meselesidir. Bugün, zengin bir ülkede doğan bir bebeğin beş yaşına gelmeden önce ölme ihtimali çok azdır. Küçük bir çocuğun ölümü çok nadir rastlanan ve olduğunda insanları şoke eden bir olaydır. Ne varki dünyanın en yoksul ülkelerinde, ilaç ve gıda yokluğu yüzünden, doğan çocukların yüzde 10'undan fazlası beş yaşına kadar yaşayamamaktadır. Bu ülkelerin 13-19 yaş arasındaki gençleri, hayatta kaldıklarında kendilerini şanslı sayabilirler.
Niall Kishtainy
Sayfa 10 - Alfa Yayınları, 1. Baskı
Kapitalistler, olabildiğince fazla artı değer elde etmek istedikleri için, işçileri ağır şartlarda ve uzun saatler boyunca çalıştırmak suretiyle "sömürürler."
Marx, toplumların komünizmi başarılı bir biçimde, ancak ve ancak kapitalist ekonomileri tam anlamıyla geliştirdiklerinde kuracaklarını söylemiştir. Ama ilk komünist devrim 20. yy. başında, Marx'ın bahsettiği türden bir kapitalizmden uzak, yoksul bir tarım toplumu olan Rusya'da patlak vermiştir.
Gerçek kalkınma insani kalkınmadır; yani daha çok insanın iyi bir hayat sürdürmek için gerekli olan kabiliyetlere(refaha katkısı olan) sahip olmaktan gelen özgürlükleri yaşamasıdır.
|”Camcılar, sırf daha fazla cam satabilsinler diye, bir fırtına herkesin pencere camlarını tuzla buz etsin isterler. Ve ticari toplumda, zengin ve güçlü olanlar kendi konumlarını korumak için ellerinden gelen herşeyi yaparlar ve en sonunda yoksulları ezerler.”
380 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ekonominin fikirsel yönünü herkesin anlayacağı şekilde ve örnekler ile donatılmış. Anlaşılır ve sade bir anlatımı var. Temel hatlarıyla sorunlara çözüm bulmak için iktisatçılar kafa yormuş ve yeni önermeler ortaya çıkarmışlar. Dünyanın hemen her yerinde serbest piyasası olduğu için kapitalizme yeni yaklaşımlar getirilmiş. Görülen o ki gelecek yüzyılda da kapitalizm hükmünü devam edecek ama bu ne 18.yy daki nede 20. Yy daki kapitalizm olacaktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Niall Kishtainy
Unvan:
Yazar, ekonomist, tarihçi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.