Niall Kishtainy

Niall Kishtainy

8.0/10
3 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Adı:
Niall Kishtainy
Unvan:
Yazar, ekonomist, tarihçi
Vergi alma sanatı bir kazdan, mümkün olduğunca az ciyaklatarak en fazla miktarda tüy yolma işinden başka bir şey değildir.
Niall Kishtainy
Sayfa 46 - Alfa Yayınları, 1. Baskı
Bu noktada bazıları, öğrencisiyle birlikte sınıfa doğru yürümekte olan, rasyonel beklentiler teorisine inanan ekonomi profesörünün hikâyesini anlatır. Öğrenci yerde 10 sterlin görür ve almak için hamle yapar. Profesör öğrenciyi kolundan tutar ve "Zahmet etme. Orada gerçekten 10 sterlin varsa, alınmamış olamaz!" der.
Niall Kishtainy
Sayfa 280 - Alfa Yayınları, 1. Baskı
Ekonomi bir ölüm kalım meselesidir. Bugün, zengin bir ülkede doğan bir bebeğin beş yaşına gelmeden önce ölme ihtimali çok azdır. Küçük bir çocuğun ölümü çok nadir rastlanan ve olduğunda insanları şoke eden bir olaydır. Ne varki dünyanın en yoksul ülkelerinde, ilaç ve gıda yokluğu yüzünden, doğan çocukların yüzde 10'undan fazlası beş yaşına kadar yaşayamamaktadır. Bu ülkelerin 13-19 yaş arasındaki gençleri, hayatta kaldıklarında kendilerini şanslı sayabilirler.
Niall Kishtainy
Sayfa 10 - Alfa Yayınları, 1. Baskı
İnsanların geçimlik bir hayat -sadece hayatta kalmaya yetecek kadar- standardına saplanıp kalma eğilimi olduğu inancı, David Ricardo gibi diğer 19. yüzyıl ekonomistleri tarafından da paylaşılıyordu. Bunun anlamı da şuydu: İşçi ücretleri yalnızca işçilerin geçimini sağlamaya yetecek kadardır. Ve bu, "ücretlerin demir yasası" olarak bilinegelmiştir.
Niall Kishtainy
Sayfa 85 - Alfa Yayınları, 1. Baskı
Sorun şu ki, işçiler "parasal" ücretler ile "reel" ücretleri karıştırmışlardır. Ekonomistler buna "para yanılsaması" adını verir.
Niall Kishtainy
Sayfa 267 - Alfa Yayınları, 1. Baskı
Sabit miktardaki paranın dolaşım hızıyla, para arzı üretimdeki büyümeyle aynı oranda artmalıdır, kesinlikle daha fazla değil.
Piketty bunu bir formüle döker: Servetin getiri oranı r ile ekonominin büyüme oranı g'yi bir arada düşünürsek, r>g'dir. Piketty bu formülün 1970'ten beri Amerika'da işlemekte olduğunu tespit etmişti. 21. yüzyılda, Amerika'nın en zengin yüzde 1'lik dilimi ulusal gelirin yaklaşık üçte birine sahipti.
“11. yüzyıl başlarında, papa tüccarların hiçbir zaman cennete giremeyeceğini söylüyordu. Bir sonraki yüzyılın sonlarına gelindiğinde ise Papa, Homobonus adlı bir tüccarı azizi ilan edecekti.”
Niall Kishtainy
Aktaran: Yusuf Sami Kamadan, "Ekonomi İnsanlıkla İlgilidir", Bilimevi Kitabın Ortası dergisi, sayı 18.
Smith ayrıca, servetin ne olduğuna ilişkin yeni bir anlayış geliştirmiştir. Fizyokratlar servetin topraktan çıkan şey olduğunu, merkantilistler ise servetin altın olduğunu düşünüyordu. Smith'e göre, bir ulusun zenginliği o ülke ekonomisinin insanlar için ürettiği faydalı mallar toplamıdır. Günümüz ekonomistleri de bu konuda farklı düşünmemektedir. Ulusal gelir bir ülkenin iş dünyasında üretilen bütün mallarının toplam değeridir.
Niall Kishtainy
Sayfa 61 - Alfa Yayınları, 1. Baskı
Ekonomi araştırmasının nedeni, ekonomistler tarafından aldatılmaktan nasıl kaçılacağını öğrenmektir.
Niall Kishtainy
Sayfa 140 - Alfa Yayınları, 1. Baskı
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Niall Kishtainy
Unvan:
Yazar, ekonomist, tarihçi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.