Niall Kishtainy

Niall Kishtainy

Yazar
8.7/10
30 Kişi
·
73
Okunma
·
2
Beğeni
·
132
Gösterim
Adı:
Niall Kishtainy
Unvan:
Yazar, ekonomist, tarihçi
Yoksul toplumlardakiler yalın tercihlerdir: Çocuklar için yemek ya da hasta bir nine için antibiyotik. Amerika ya da İsveç gibi zengin ülkelerde böylesi tercihlere nadiren rastlarız. Orada insanlar yeni bir saat ile en son model iPad arasında tercih yapıyor olabilir.
Ekonomistlerin serin kafalara lakin sıcak kalplere ihtiyacı vardır.
Tamam, dünyayı bir bilim insanı gibi açıklayın; ancak bunu, çevrenizdeki insanların acılarına dokunarak yaptığınızdan emin olun ve sonra bir şeyleri değiştirmeye çalışın.
Niall Kishtainy
Sayfa 15 - Alfa, Alfred Marchall
Ekonomi denilen şey elbette davranışla alakalıdır; ancak davranışsal ekonomi yeni bir şey değildir: Çünkü teorilerini, basitçe insanların tamamen rasyonel oldukları varsayımı üzerine değil, onların fiili karar alış süreçlerindeki tuhaflıkları üzerine inşa etmiştir.
Gökyüzüne uzanacak kadar servet biriktirmekten sizi ne alıkoyabilir ki ? Kesinlikle hiçbir şey; erdeminizi ve bilgeliğinizi kaybetmek dışında.
Elinizde bu kitabı tutuyor olmanız sizi özel konuma yerleştirmektedir. Bu en başta sizin (ya da size bu kitabı kim aldıysa onun) kitabı satın alacak paranız vardır.
Ekonomi bir ölüm kalım meselesidir.

Bugün, zengin bir ülkede doğan bir bebeğin beş yaşina gelmeden ölme ihtimali çok azdır. Küçük bir çocuğun ölümü çok nadir rastlanan ve olduğunda insanları şoke eden bir olaydır. Ne var ki dünyanın en yoksul ülkelerinde, ilaç ve gıda yokluğu yüzünden, doğan çocukların yüzde 10'undan fazlası beş yaşına kadar yaşayamamaktadır. Bu ülkelerin 13-19 yaş arasındaki gençleri, hayatta kaldıklarında kendilerini şanslı sayabilirler.
Niall Kishtainy
Sayfa 10 - Alfa yayınları
Ekonomi bir ölüm kalım meselesidir.
Bugün zengin bir ülkede doğan bir bebeğin 5 yaşına gelmeden ölme ihtimali çok azdır. İnsanları şoke edebilir.
En yoksul ülkelerde ilaç ve gıda yüzünden doğanşarın %10 dan fazlası 5 yaşına kadar yaşayamamaktadır .
Tefecilik hiçbir zaman önü alınamayan bir günahtır. Katiller en azından uyurken cinayet işlemeye ara verirler. Tefecilerin günahları ise yatağa yattıklarında da sürüp gider ve onlara olan borç her geçen dakika daha da artar.
Tasarruflarını dışarıya akıtma imkânı elde etmek için, emperyalist güçler yabancı ülkeleri işgal ederler ve sömürge yönetimler kurarlar. Avrupalı kapitalistler ardından bu sömürgelerde fabrikalar kurarlar ve kendi yurtlarında satamadıkları malları sömürge halklara satarlar.
380 syf.
·58 günde·Beğendi·10/10
Ekonomi bir bilimse eğer, bu bilimin somut olarak kurucusu elbette 18.yy'da yazdığı 'Ulusların Zenginliği' kitabıyla ekonominin temel sorunlarını masaya yatıran ve kimilerince bir filozof olarak kabul edilen İskoçyalı Adam Smith'dir. Geçtiğimiz yüzyılda ise bütün bir yüzyılı etkisi altına alan ekonomistimiz Keynes, 1928 yılında Amerika'da başlayan ve diğer ülkelere kanser hücresi gibi bulaşan ekonomik buhran üzerine beyin jimnsartikleri yapmış ve geliştirdiği ekonomi teorileri birçok ulusun yaralarına merhem olmuş. Özelikle ikinci büyük savaş sonrası hızla ilerleme sağlayabilen batılı ülkeler ekonomilerin gelişimini bu Keynesyen teoriye bağlamışlar. Sonraki ekonomistler dahi Keynes'e sadık kalmışlar ve kendi geliştirdikleri yeni teorileri yine Keynes bazlı geliştirmişler. Fakat birkaç dönem sonra işler yine sarpa sarınca başka başka kıvrak zekalı ekonomistler farklı kurtuluş teorileri geliştirirken bu defa da Keynes'in fikirlerini çürütme doğrultusunda hareket etmek durumunda kalmışlar. Yani, koskoca yüzyılın üç çeyreği boyunca ekonomistler, Keynes adlı bir delinin kuyuya attığı bir taşla ilgilenmişler. Okuduğumuz bu kitap ile şunu da anlıyoruz ki, Keynesyen teori malum ulusları ileriye götürmesinin yanında az gelişmiş ulusları daha da geriye götürmekten geri kalmamıştır. Neyse ney, 'Ekonominin Kısa Tarihi' kitabında Platon'dan başlayıp, şimdiki yaşadığımız döneme kadar ekonominin gelişimini okuyoruz ve dahi, birbirinden zeki ekonomistlerin birbirleriyle yarışan teorilerini okurken fevkalade faydalı bilgilerin yanında aslında eğlenceli beyin jimnastikleri de yapıyoruz. Güzel bir okuma deneyimidir, tavsiye ediyorum. Kitabın finalinde ise yapılan küresel ısınma vurgusu nereden bakarsanız çok mânidar. Temelinde üretimin yattığı ekonomik faaliyetlerin önemli bir kısmını oluşturan sanayii, doğaya gönderdiği zehirli gazlarla dünyamızı yok ediyor. İnsanoğlu kâr elde etmek için yok ettiği dünyasında sonraki dönemlerde karşılaşacağı olası bir küresel ısınma sonucu sel felaketleri ile sonsuz bir zarara uğrayacaktır. Felaket yaklaştıkca ilk önce kömürün kullanımından vazgeçeceğiz sonra da parça parça diğer üretim kaynaklarından. Kimbilir belki de böyle böyle insanoğlu olarak geldiğimiz ilk noktaya döneceğiz. Bu demek oluyor ki dönemimizde hızla gelişen bu teknoloji bizi hızla insanoğlunun ilk geldiği noktaya götürüyor. Kimbilir belki de bütün bu şeylerin sonu tahmin ettiğimizden çok daha yakın bir zamandadır. Bunu kim bilebilir?
Düşündürücü, bilgi verici aynı zaman da eğlenceli bir okuma deneyimidir. Okumanız dileğiyle...
380 syf.
Ekonominin fikirsel yönünü herkesin anlayacağı şekilde ve örnekler ile donatılmış. Anlaşılır ve sade bir anlatımı var. Temel hatlarıyla sorunlara çözüm bulmak için iktisatçılar kafa yormuş ve yeni önermeler ortaya çıkarmışlar. Dünyanın hemen her yerinde serbest piyasası olduğu için kapitalizme yeni yaklaşımlar getirilmiş. Görülen o ki gelecek yüzyılda da kapitalizm hükmünü devam edecek ama bu ne 18.yy daki nede 20. Yy daki kapitalizm olacaktır.
380 syf.
·Beğendi·9/10
Ekonomi ile ilgili temel şeyleri öğrendikten sonra, şu ana kadar ortaya atılmış farklı tezleri anlamak çok iyi bir kitap. Kronolojik sıra ile çoğu ekonomistin görüşlerini sistematik bir şekilde anlatıyor. Bu sayede tezlerin nasıl birbirleri üzerine bina edildiğini, ve bir her tezin öncekini nasıl eleştirdiğini/çürüttüğünü anlayabiliyoruz.

Daha spesifik görüşlere geçmeden, kısaca ekonomik görüşlerin tarihi okunmak isteniyorsa bundan daha iyi bir kitap olamazdı adından da anlaşıldığı üzere.
380 syf.
·Beğendi·10/10
Ekonomi ile tanışmak isteyenler için muhteşem bir kitap. Tarih boyunca insanlar ekonomiyi nasıl değerlendirmişler, hangi olaylar ekonomiyi nasıl etkilemiş, çağın değişimiyle düşünürler nelere odaklanmış hepsinin özet olarak bulabileceğiniz bir kitap. Okurken keyif alıyorsunuz ve bilmediğiniz terimleri öğreniyorsunuz.
380 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sürükleyici ve etkileyici ekonomi tarihi. Keynesten fadlan a paretoya kadar bir çok ekonomist ve siyasi düşünceyi içeren keyifli bir eser. İyi okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
Niall Kishtainy
Unvan:
Yazar, ekonomist, tarihçi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 73 okur okudu.
  • 24 okur okuyor.
  • 114 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.