Nicholas D. Kristof

Nicholas D. Kristof

Yazar
8.6/10
5 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
617
Gösterim
Adı:
Nicholas D. Kristof
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
27 Nisan 1959
Nicholas D. Kristof ve Sheryl WuDunn Pulitzer Ödüllü gazeteci bir çift. Nicholas D. Kristof Times’da ki köşesiyle ikinci Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Kristof; Hong Kong, Pekin ve Tokyo da editörlük yaptı. WuDunn ise The Times’da Tokyo ve Pekin dış haberlerinde çalıştı. Şu an da New York’da yaşıyorlar.
Kadınların ölüm nedeni tedavi edilemeyen hastalıklar değil. Ölüyorlar, çünkü toplumlar henüz kadınların hayatının kurtarılmaya değip değmeyeceğine karar veremedi.
Mantıklı insanlar dünyaya uyum sağlarlar. Mantıksız insanlar ise, dünyayı kendilerine uydurmaya çalışırlar. Bu yüzden, tüm gelişmeler mantıksız insanlara bağlıdır.
George Bernard Shaw
Eğer daha fazla kadın tokat yediğinde diğer yanağını da çevirmeyi bırakıp, tokatla karşılık verirse kadın ticareti ve tecavüz daha az olacaktır.
328 syf.
·61 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlara yardım kuruluşları aracılığı ile ulaşıldığında çok basit gözüken bir yardımın(okul kıyafeti alınması, ücretsiz yemek dağıtımı, aile planlaması gibi) toplumsal etkilerinin ne kadar büyük olabileceğini örnekleri ile anlatıyor. Kadınların dünyanın her yerinde yaşam koşullarının ne kadar zorlu olduğunu görüyorsunuz. Herkesin çevresine yardımcı olabileceği bir konu vardır. Sizin için bütçenizden ayıracağınız çok küçük bir pay başkalarına kocaman dünyalar açabilir. Yada gönüllü olarak ayıracağınız zaman size ve çevrenizdekilere bambaşka keşiflere giden yolu yaşatabilir. Gökyüzünün yarısını oluşturan kadınlar için yapılan her faaliyet toplumun ateşleyici gücü olacaktır. Toplumu daha refah, sağlıklı kılacaktır. Kadınlar ve erkekler güçlerini birleştirirse tüm gökyüzü renklenecektir. Güçlü kadınlar demek, güçlü gelecek nesiller demektir. Kadınlar toplumun itici gücünü oluşturuyor. Bunun temeli de kız çocuklarının eğitilmesinden geçiyor. Kızlarda eğitim oranı arttıkça toplumsal iyileşmede beraberinde artıyor. Bu kitap bunun kanıtı örneklerden oluşuyor. Bence herkesin okuması ve ne yapabilirim mi sorgulaması gereken bir kitap
328 syf.
·30 günde·8/10
Dünya tecavüz başkenti Kongo.

Anne Ölüm Oranının en fazla olduğu yer Sierra Leone (100.000’de 2100 ) -en güvenli yer ise İrlanda (100.000’de 1 )

Doğum esnasında ömür boyu risk oranının en yüksek olduğu Batı Afrika ülkesi Nijer (7’de 1) - İrlanda’da ise ( 47.600’de 1)

Ganalı kadınların %21’i ilk cinsel deneyimlerini tecavüzle yaşamış.

Nijeryalı kadınların %17’si 19 yaşına kadar tecavüze katlanmak zorunda kalmış.

Güney Afrikalı kadınların %21’i 15 yaşına gelmeden tecavüze uğramış.

Farkındalık artırıcı bir kitap olduğunu söylemeliyim. Ayrıca bilincinize bu konuda farklı bakış açıları kazandıracak ve önünüzde dağ gibi durduğunu düşündüğünüz büyük ve toplumsal sorunlara küçük yardımlarmış gibi görünen ellerin ne büyük katkılarının olacağını göreceksiniz. Bu kitapta, yakınlarınızdan, çevrenizden, ailenizden, toplumunuzdan, ülkenizden birilerini mutlaka göreceksiniz. Kendinizi, anneniz G.’yi, komşunuz A.’yı, halanız D.’yı arkadaşınız B.’yi, Eylül’ü, Leyla’yı, Özgecan’ı, Münevver’i ve daha bilmediğimiz nicelerini. Göreceksiniz kadınların çektikleri çileyi, uğradıkları haksızlıklıkları, bastırılmış karakterlerini, kandırıldıklarını, babşlarına gelen tacizleri ve tecavüzleri, duydukları kaba saba sözleri, maruz kaldıkları davranışları, fiziksel şiddet ve baskıyı, psikolojik şiddeti, zorla çalıştırılmalarını, gördükleri zorbalığı, döktükleri alınterini, dayatmalara karşı gelemeyişlerini, sineye çekişleri, maruz ve mecbur bırakılışlarını ve daha bir çok şeyi. Kadınlar bunlar, bizim kadınlarımız, biziz; gökyüzünün yarısıyız. Gökyüzünün yarısını ayakta tutanlarız.
Kitap farklı toplumlarda olan kadınların uğradıkları haksızlıklar üzerine yoğunlaşıyor. Ve bu konuyu iyileştirmek adına yapılan düzenlemeler, yenilikler, yardımlar ve kurulan kuruluşlardan bahsediyor. Tabi o toplumda yaşayıp böyle bir duruma maruz kalan ve bu iyileştirmeler sayesinde hayatlarını değiştiren örnekler sayesinde. Her bir kadında mutlaka sizin toplumunuzda da öyle bir kadına denk geleceksiniz. Bu kitap farkında olduğunuz sorunların derinlerine inmenize, geniş düşünmenize, farklı bakış açılarıyla bakmanıza, çözüm arayışlarına girmenize, farkındalığınızın bir kat daha artmasına neden olacak. Bir yandan da, yaşananlara, yaşatılanlara, gelişmemişliklere, ilerleyemeyişimize, soruna neden olanlara, çözüme engel olanlara, çözümsüz kalınan noktalara, geç kalınmışlıklara küfürler ettirecek.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nicholas D. Kristof
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
27 Nisan 1959
Nicholas D. Kristof ve Sheryl WuDunn Pulitzer Ödüllü gazeteci bir çift. Nicholas D. Kristof Times’da ki köşesiyle ikinci Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Kristof; Hong Kong, Pekin ve Tokyo da editörlük yaptı. WuDunn ise The Times’da Tokyo ve Pekin dış haberlerinde çalıştı. Şu an da New York’da yaşıyorlar.

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.