1000Kitap Logosu
Nicholas P. Money
Nicholas P. Money
Nicholas P. Money

Nicholas P. Money

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.7
3 Kişi
10
Okunma
0
Beğeni
34
Gösterim
Evrenin bizim çıkarımıza göre örgütlendiğine inanmak yerine, biyolojinin mevcut koşullara nasıl uyum sağladığını düşünmek daha mantıklıdır. Hayvanların, bitkilerin, mikroorganizmaların her bir özelliği, bu gezegende yaşamaya müthiş bir uyum sağlamıştır. Bu yorumu desteklemek için belirtmek gerekirse, bunun tam olarak meydana geldiğini 150 yılı aşkın süredir, Charles Darwin doğal seçilim mekanizmasını açıkladığından beri biliyoruz. Evrimin mantıklı olmak için kısır döngü açıklamalara ihtiyacı yoktur.
Nicholas P. Money
Sayfa 12 - Koç Üniversite Yayınları
3
Erişkin böceklerde, mesela meyve sineklerinde duyu organlarından gelen bilginin şifresini çözme kapasitesi, çevresinde ortaya çıkan fırsatları ya da güçlükleri keşfetme yetisi ve beyin yapısı ilksel seviyedeki insan embriyosununkinden fazladır. Gebelik ilerledikçe, böcek ve insan karmaşıklığı arasındaki karşılaştırmalar giderek daha az merak uyandırı hale gelir ve nihayet, doğmamış bebek, doğanın en karmaşık beynine kavuşur. Fetüs uyuyor olsa bile, şaşırtıcı nispette güçlü bir bilgisayara sahiptir ve rahimden gelen bilgiyi almayı sürdürür. Fakat bence yine önemli noktalardan biri, duygu belirtisi gösteren hayvanları teşrih ederken, daha da fazlasından çiftliklerde yararlanırken, onlara kötü muamele edecek kadar umursamaz davranmamızdır. Hayvan istismarı konusundaki benzersiz sicilimiz öylece dururken, insan fetüsünün sorgulanamaz kutsallığına dair bildirilerimiz, özsaygımızın ahmaklığını gösteren en net çağrılar arasında yer alır.
Nicholas P. Money
Sayfa 51 - Koç Üniversitesi Yayınları
4
Mezarın üzerindeki bedenimiz, soğuyan evrende bir araya getirilmiş düzenli moleküllerin adasıdır. Entropi, gen anlatımındaki hataların birikmesinde, ayrıca virüslerin ve çeşit çeşit evrensel zehrin yol açtığı kesintisiz hasarda kendini gösterir. Azami ömrün, kayıtlara geçmiş 122 yılı en fazla birkaç ay aşmasını 33.000 günün ötesini çok azımızın görmesinin sebebi budur.
Nicholas P. Money
Sayfa 67 - Koç Üniversitesi Yayınları
2
Evrimimiz, dinozorları yok etmiş olan göktaşının gücüyle yaşama fevkalade bir hızla darbe indirdi. 65 milyon yıl önce Meksika Körfezi'ne düşen Chicxulup göktaşının ardından Senozoyik çağ boyunca memelilerin ortalama boyutu muntazaman arttı. Derken, yaklaşık 100.000 yıl önce iri hayvanlar gözden kaybolmaya başladı. Yokoluşlar 50.000 yıl önce hız kazandı; öyle ki günümüzde yabani hayvanların toplam kütlesi, insan öncesi dönemdeki azami değerinin altıda birine inmiştir. Bazı modellere göre evcil inek, geride kalan en iri memeli olma yolunda ilerliyor.
Nicholas P. Money
Sayfa 85 - Koç Üniversitesi Yayınları
1