Nihal Sarıer

Nihal Sarıer

Çevirmen
8.7/10
41 Kişi
·
91
Okunma
·
0
Beğeni
·
38
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
230 syf.
·29 günde·Beğendi·8/10 puan
Öncelikle kitabı alıntılarından gördükten sonra okumaya heves ettiğim ve bana pdf tedarik eden B12 a teşekkür ediyorum. Sonralıkla incelemeye geçeyim.

Kimya biliminden bahsetmek istiyorum biraz. Kimya bilimi kendisini son iki üç yüzyıl kadar öncesine kadar felsefe, simya, tıp vs disiplinlerin içerisinde isimsiz bir karakter olarak yer buldu. Ancak rönesanstan başlayan pozitivist akımdan sonra simya ve felsefeden sıyrılıp bağımsızlığını ilan etti ve bilimsel gelişmelerin akabininde dallanıp budaklanaraktan günümüzde kitaplara sığmayacak kadar geniş bir yelpaze buldu kendisine ve hala yeni yeni bilgiler literatüre girmeye devam ediyor.

Kitabın diline değinecek olursam alıntılardan gördüğüm bu kitabı gerçekten eğlenceli bir kitap olucak ve bilimsel yönünü biraz azaltıp öykü kısmını daha çok ön plana çıkarır diye okumaya başladım ki ilk sayfalar öyle oldu gerçekten ancak daha sonra öyküleri azaltıp bilimsel dilini daha çok arttırarak isminden biraz uzaklaşmış oldu. İki puanı bu yüzden kırdım diyebilirim.

Kitaba kendim bir isim verecek olsaydım Kimyanın Kısa Tarihi veyahut Periyodik Cetvelin Kısa Tarihi isimlendirmelerini daha uygun bulurdum.
Kitapta adı sıkça zikredilen Mendeleyev bu sıklığı gerçekten hak eden bir isim zira ortaya koyduğu tablo kimyaya büyük bir ivme sağladı ve bu sayede gelişmelerin önü alınamaz bir hale geldi.
İnsanoğlunun doğayı nasıl adım adım etkisi altına aldığına ve ona hükmetmesine kitapta şahit olabilirsiniz. Bunun yanında gerçekten çok ilginç bilgiler kitaptan zevk almanızı ve ilginç sayısal bilgilerle hayret duygunuzun nasıl coştuğuna şahit olucaksınız.

Kitabı herkes okuyabilir mi sorusuna cevabım üzgünüm ki hayır olucak. Lise kimya bilgisi iyi olanların ve bir tık üstü için uygun bir kitap o yüzden sayısalcı olmayanların bir tık zorlanacağını bu yüzden okuma zahmetine girmemeleri gerektiğini düşünüyorum :(

Son olarak TÜBİTAK ın böyle bir eseri çevirip yayına sunmaları takdire şayan. Diğer disiplinler için de bu şekilde yayımlar vardır umarım yoksa da inşallah çıkarırlar yakında.
230 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Muhteşem bir kitaptı. Bazı bilgilere inanamadım, Google'dan teyit etmem gerekti. Öyle ilginç bir kitaptı. Kimya seviyorsanız, analojiler ile aranız iyi ise, yeni bilgiler edinmek istiyorsanız bu kitaba bir şans verebilirsiniz. Lisede öğrendiğimiz bazı şeylerin yüzeyselliğini de anlayacaksınız bunu okuduktan sonra. Çok hoş.
230 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Son derece güzel bilim kitabı. Sovyet yazar, Mendeleyev'in Periyodik Cetveli nasıl bulduğundan başlayarak elementlerin ve çeşitli kimyasal maddelerin nasıl bulunduğu ile ilgili olarak çok güzel hikayeler anlatıyor. Bu bilim adamlarının öykülerini dinlerken aynı zamanda kimya biliminin gelişimini de gözler önüne seriyor. Napoleon'un arsenik ile zehirlenmesinin tespit edilmesine kadar pek çok ilginç öykünün anlatıldığı bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
230 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Evetttt, 2005 yılından günümüze kadar tahmin edileceği üzere kimya kitabı olduğu kadar, bir kimya tarihi kitabı halini de almış bu eser. Fakat yine şans verin elinize geçerse.
Nihal Sarıer çok güzel bir çeviri gerçekleştirmiş. Kitap içerisinde yer alan çizimler ayrıca renk katmış doğrusu.
Periyodik Cetvel nasıl ortaya çıktı?
Nasıl bu güne ulaştı?
Kimya nasıl doğdu, büyüdü ve gelişti?
Kısa ve herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış eser.
İlgisi olanlara şiddetle tavsiye ederim. Sıkılmadan birçok küçük ayrıntıyı bilerek bitiriyorsunuz kitabı.
230 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Elementlerin insan karakterine bürünmüş hallerinin öğretici öykülerini okurken kimyaya daha fazla önem vereceksiniz. Bir tür Kimya müzesinde olduğunuzu hissedeceksiniz. Kimya yasalarını bilmeden yaşam faaliyetlerini temellerini kavramak olası değildir.
230 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Spoiler Bulaşabilir!
Kitabımız ‘Kimya’ üzerinde olduğu için konu girişinde Periyodik Cetvel ve bunun ‘Babası’ Dimitri Mendeleyev olması çok güzel olmuştu. Ardından girilen element konusunda Hidrojenle başlayıp uzun bir kısmı buna ayırınca dedim ‘Eyvah!’ Çünkü büyük ihtimalle bir Hidrojen Sponsorluğu görmek üzereydim. Bir diğer kısım da herhalde bu öyküleri her Element için böldüler, her elementin ayrı hikâyesi var ama dedim ya işte bu da tutmadı. 
Kitabın en güzel yanı da bilimselliği eğlenceli bir şekilde yansıtması ve okuyucuyu sıkmaması. Bir Einstein okurken girdiğim krizleri yaşamamak çok iyi geldi bu sefer. Anlatım tekniği olarak neden böyle söyledim. Mesela ‘Su’ konusu işleniyor ki yanlış hatırlamıyorsam 18 farklı çeşidi vardı ve bunda eski mitlere de değiniyor; Ölüyü Diriltir falan şeklinde. Bunlar aynı zamanda hem eğlendirici hem öğretici olunca okuyucu çekmekte ve bir yandan da severek öğrenmemize yardımcı olmaktadır.
Şimdi size bir de tarihteki ilk ‘Trip Atma’ olayını anlatıyorum. Kitabımızda Kimyanın İlk Elektronik Bilgisayarı diye geçse de bu benim dediğim şekilde daha güzel ve akılda kalıcı. Boisbaudran diye bir adamımız var ve kendisi tabii Kimyager. (Burada herkesin aklında Cem Yılmaz) Bu adam artık her Kimyacının bildiği üzere ‘Galyum’ kâşifi. Tabi özgül ağırlığını 4,7 buluyor ama Mendel dayanamayıp ‘O Öyle Değil, 5,9’ olacak diyor ve bizim ki mutsuz. Çünkü ben keşfettim ben bulacaktım derken acaba Mendel mi buldu bir de yanlışı düzeltiyor adam diye kendi kendini yiyip bitiriyor tabi. Gerisi kitapta canlarım. He bu arada tabi ki ödülü Boisbaudran aldı (Davy Madalyası – Galyum Keşfi) sıkıntı yok. 
Şimdi biraz da Astatin’den bahsetmek isterdim ama şuan ki yazımın boyutu bile kendisinin dünyadaki toplam varlığından daha büyük dersem abatmış olmam çünkü kendisi koca dünyada sadece 69 Miligram yer kaplıyor. Hepsini kim buldu saklıyor bilmem ama ölçen adama da helal olsun demek geliyor içimden. 69 Miligram element mi olur ama haksız mıyım? Hem de tanesi değil tamamı. Gerçekten insan hayret ediyor.
İlerleyen bölümler daha güzel mesela radyasyon kimyasına değiniliyor, elektrokimya konu ediniliyor derken en güzel ve en Egoist Element dikkatimizi çekiyor. ‘Karbon Bey’ Evet. Bu elementimiz 2000000 farklı molekülün tam 1700000 tanesinde bulunarak muazzam bir başarıya imza atıyor. Bu da oldukça dikkatimi çekti.
Kitabımızın ilginç yerlerinden biri de mavi kanlı canlılar. Bunların kanında hemoglobinde demir yerine bakır bulunması olayı ve açıkçası çok ilgimi çekmişti.
Kitabın son bölümü neredeyse tamamen Kimya adına yapılanların Sağlık için önemini vurguluyor. Antibiyotiklerin yapısı ve kitabın yazıldığı bölüme kadar yapılan deneylerle sağlığa yapılan katkılar anlatılıyor ve kitabımız güzel bir Sonsöz ile noktalanıyor. Eğlenceli bilim için Tübitak zaten kurum olarak da çok çalışıyor eh biz de kısacak bir kitabı okumayı onlara çok görmeyelim. İyi akşamlar, kitapla kalın..
230 syf.
·10/10 puan
Yine 1997 de matematik sanatını okuduktan sonra merak edip aldığım okurken kendimi bulduğum kimyadaki keşiflerle ilgili bir kitap. Kimyanın yalnızca periyodik tablodan ibaret olmadığını, deneysel çalışmalar için insanların ne denli özveride bulunduklarını anlatır.
230 syf.
Kimya biliminin tarihsel sureci ve gelisimi hakkında genel bir bilgi edineceginiz, dili oldukca akıcı guzel bir kitap. Hikayelestirmeleri cok guzel. Kimya bilimini merak edenler icin bir giris niteliginde.
Bilimsel bir kitabin boylesi sade ve akici olmasi sasirtici.
Herkesin ogrenebilecegi bir seyler var kesinlikle.
Buyuk Ev'in sakinlerine kapinizi bir açın derim :)

(Buyuk Ev=Periyodik Tablo)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 91 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 98 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.