Nilgün Sağlam

Nilgün Sağlam

Çevirmen
7.9/10
48 Kişi
·
148
Okunma
·
0
Beğeni
·
33
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
328 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İletişim kurabilmek artık en zorlandığımız konu. Kurduğunu sanıyor,bildiğini okumak istiyor, kimseyi umursamamak istiyorsanız bu kitap size göre değil.
Bir yerlerde bir hata var diyorsanız derhal kitabı okumaya başlayın. Kendinizi yeniden yaratacak, karşınızdakileri daha iyi anlayacak, değerlendirecek ve durumlardan " zarar görmemeyi " öğreneceksiniz.
Bu kitap bir mucize!
Bu konuyla ilgili yazımı aşağıdaki link' ten okuyabilirsiniz.
http://www.blog23.org/.../08/Ben-OK-im-Ya-Sen
328 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Transaksiyonel Analiz Eğitimi için başlangıç ve kaynak niteliğinde.Kendinizi ve karşınızdakini anlamak,varoluşsal bir terapi için oldukça güzel bir eser.Hala dönüp dönüp baktığım yerler mevcut...
328 syf.
·4/10 puan
Uzun bir zaman önce arkadaşımdan alıp istiflediğim kitapların arasındaydı. Bir ara okumaya niyetlenip 40'lı sayfalarda kalan ayracımın isyan ettiği kitap. Arkadaşım `hala okumadın mı inanamıyorum o çok güzel bir kitap hadi bitir artık bu yaptığın tembellik hem yeni kitaplar aldım elindekileri bitir de yenilerini al" diye serzenişte bulunduğu kitap. Salgın nedeniyle evdeyken elime alabildim sonunda. Kitap transaksiyonel analize yönelik. Önce kuramsal temelle başlıyor. Sonra yaklaşımda yer alan Çocuk, Ebeveyn, Yetişkin, Oyun gibi kavramları tanımlamış. Bu kavramların evlilikte ergenlikte çoçuklarda ahlaki değerlerle ilişkisi ele alınmış. Çeviri kitap olmasından olsa gerek dili bir miktar ağır geldi. Okurken sıkıldıgım ve atladıgım kısımlar olmadı değil. Yaklaşımın felsefesi güzel ancak kitap TA için temel oluşturmaktan yöntem vermekten ziyade daha çok kısa bir tanıtımı gibi olmuş. Beklentiniz yöntemse brnim gibi biraz hayal kırıklıgına uğrayabilirsiniz ama beklentiniz biraz farkındalık biraz farklı bir bakış açısıysa bunu karşılayacağı kanısındayım. Keyifli okumalar.
328 syf.
·11 günde·6/10 puan
Evet, tamam içinde değerli bilgiler var. 3 farklı benlik ile davranışlar sergiliyoruz. Çoğumuz ya ebeveyn ya da çocuk benlikte, yetişkin benlik ortaya koyabilen çok az kişiyiz. Transaksiyonel analiz mantıklı bir yöntem en azından davranışları analiz etmek için işime yarayacak. Çeviri kalitesinden midir konunun ağırlığından mıdır emin olamadım ama kitap çok ağır ilerledi. 5.bölüm ve sonrası bir derece iyi olmasaydı ilk 4 bölüm nedeniyle kitabı yarıda bırakabilirdim. Benim için zor bir yolculuktu fakat heybeme değerli bilgiler girdiğinin de farkındayım.
328 syf.
·7/10 puan
Transaksiyonel Analiz'in ne oldugu hakkında ilk defa bu kitap sayesinde bilgi sahibi oldum.
Kişinin farklı durumlarda gösterdiği karakteristik özelliklerin dayanaklarını anlamakta faydalı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte muhatap olunan kişinin davranışlarını da bu doğrultuda yorumlayabilmeyi sağlayabilecek bir kitap.
Kitabın davranışları dayandırdığı, kişinin geçmiş kayıtları olduğu düşünüldüğünde, doğumdan itibaren çocuklarını yetiştiren ebeveynler içinde faydalı olabilecek bir kitap.
Sonuç olarak ikili ilişkilerde oklarınızın doğru yerden çıkıp doğru yere ulaştırabilmesi ve "Ben OK'im Sen OK'sin" pozisyonunda bulunabilmeniz dileğiyle :) .
328 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10 puan
Hayatımızdaki birçok problemin, çocukluktan gelen: Ben YETERLİ değilim, sen YETERLİSİN anlayışından kaynaklandığını hayatın birçok yönüyle anlatan başarılı bir kitap. Kitap, sağlıklı transaksiyonlarda bulunabilmemiz için içimizdeki "Yetişkin" yapısını işler hale getirmemiz gerektiğini temel alan bir bakış açısına sahip. Psikanalitik kuramın kavramlarını da içinde barındırmaktadır. İletişim kurarken kullandığımız kelimeler hangi iç yapımızdan geliyor? Bu sorunun cevabını aramak isteyenlerin, kendini ve çevresini daha iyi anlamak isteyenlerin kesinlikle okumaları gerektiğini düşünüyorum.
328 syf.
·Beğendi·5/10 puan
Kitabın ana konusu Transaksiyonel Analiz. Transaksiyonel analiz nedir derseniz insan davranışlarını inceleyen bir yaklaşım. Ve bunun en önemli bacağı E/Y/Ç: yani ebeveyn, yetişkin ve çocuk. İnsanlarla iletişimimiz esnasında kurduğumuz diyalog biçimleri. Ve bu iletişim biçimlerinden yola çıkarak davranış şekillerini, toplum ve kişilerle iletişimimizin öneminin vurgulandığı bir kitap. Son zamanlarda kişisel gelişim kitaplarında, videolarında da çokça karşımıza çıkan terim. Bu yaklaşımı daha derinden incelemek isteyenler için detaylı bir kaynak..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 148 okur okudu.
  • 18 okur okuyor.
  • 162 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.