Nilüfer Bekci

Nilüfer Bekci

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
1
Beğeni
·
52
Gösterim
Adı:
Nilüfer Bekci
Tam adı:
Nilüfer Özünlü Bekci
Unvan:
Yazar
Kafasının içinde iki savaş vardı.umur'la ilgili iyi ve kötü anıları, egosu ile sağduyusu birbirleriyle savaşıyordu. Egosu iyi anıları ile birleşip Umur'a bir şans daha vermesi, ona geri dönmesi için baskı yaparken sagduyusu kötü anılarını ayaklarının dibine döküp kaçabileceği kadar uzağa kaçmasını haykırıyordu.
557 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Hani bazı kitaplar hiç bitmesin istersiniz ya Kuzey Tacı da benim için o kitaplardan biriydi. Daha ilk sayfasindan beni içine çekti son sayfaya kadar da bırakmadı.
Kuzey Tacı, çok lezzetli bir anlatımla üç koldan ilerleyen bir roman. Sizi bir an antik çağlara Yunan Tanrilarinin yaşadığı döneme götürüyor ve Zeus'un aşklarına tanıklık ediyorsunuz. Sonra Osmanli'nin son dönemlerine gidiyor ve Deli Ibrahim'in nasil tahta geçtiğini ve o sekiz yıllık yönetimde olduğu dönemi okuyorsunuz. Sonra da günümüze gelip, evliliklerini bir anlik öfkeyle noktalandıran Umur ile Ipek'in hala birbirlerini seven ama gururlari yüzünden açılamadıkları karmaşık durumlarının içinde buluyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz Girit'e gitmiş ve oranin sofra kültürü ve lezzetli yemekleriyle tanışmış oluyorsunuz. Daha sonra Kurtuluş Savaşı'nın son yıllarına tanıklık ediyorsunuz. Yazar öyle güzel kurgulamış ki kitabını, olaylar arasindaki geçişler ve bağ inanılmaz derecede güzel ve akıcı tabiki de dikkat çekici olmuş. Buna bir de anlatimdaki güzellik de eklenince tadina doyulmaz bir kitap çıkmış ortaya.
557 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Girit göçmeni bir ailenin kızı olan mimar İpek çok severek evlendiği ve hala aşık olduğu Umur’dan özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesi ile ayrılmasına rağmen bağını tamamen koparamamıştır. Yeni müşterisi avukat Cihan Toker'i gören Umur’un onunla görüşmeyi kesmesini istemesi genç kadının sabrını taşırır ve eski eşiyle arasındaki mesafeyi açmaya karar verir. Bu arada büyük dedesinin anneannesine yazmış olduğu eski bir mektubu bulur. Bu mektupta okudukları ailesi ile birlikte bir Girit yolculuğuna karar vermelerine neden olur. Girit'te bulacakları ise onu bambaşka bir ülkeye seyahate itecektir.

M.Ö 2600 de tanrılar tanrısı Zeus, Frigya kralının kızı Europa'ya gördüğü anda aşık olur ve onu kaçırmaya karar verir. Bu aşktan doğan çocuklar Girit’te Avrupa uygarlığının temelini oluşturan bir devlet kuracaklardır.

1645 yılında Sultan İbrahim cariyesini, onun oğlunu ve harem ağasını kaçıran korsanların Girit adasına sığınmaları nedeni ile adayı almaya karar verir. Yusuf Ağa’yı kaptan-ı deryalığa atayarak sefere çıkmasını emreder. Girit Osmanlı toprağı olduğunda valide Turhan Sultan oradaki saraya göndereceği kuyumcuya bir yüzük armağan eder. İnci ve safir taşlarla süslü bu yüzük adını mitolojik bir hikayeden alan Kuzey Tacı takımyıldızından esinlenilerek yapılmıştır ve aynı adı taşımaktadır. Yüzük kuşaktan kuşağa İpek’in ailesine kadar gelir.

1913’te Girit’te çıkan ayaklanmalar Türk halkının huzurunu bozmuştur. Reşat’ın ailesi adadan ana vatana göçme kararı alınca delikanlı yeni başlayan ilk aşkından ayrılmak zorunda kalır.

Kuzey Tacı zaman içinde medcezirlerle kurgulanmış, genç bir kadının ekseninde dönen, Girit tarihine ve mitolojisine yer veren bir roman... 

Mükemmel bir kitap.Baştan sona kadar hiç sıkılmadan keyifle okudum.Mitoloji,tarih,toplum yaşamından kareler,aile ilişkileri birçok konu olmasına rağmen harika bir üslup kullanılmış ve anlatım mükemmel.Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nilüfer Bekci
Tam adı:
Nilüfer Özünlü Bekci
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.