Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu

Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu

Yazar
9.2/10
51 Kişi
·
114
Okunma
·
44
Beğeni
·
1.744
Gösterim
Adı:
Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu
Unvan:
Türk şair ve yazar
Doğum:
Elazığ, 1929
Ölüm:
İstanbul, 21 Ağustos 1992
Destan şairi olarak bilinir.Akçadağ Köy Enstitüsü'nü bitirdikten sonra öğretmenliğe başlamıştır.19 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra çeşitli memuriyetlerde bulunmuştur.1978 yılında emekli olduktan sonra Türk Edebiyatı Vakfı ve Doğu Türkistan Vakfı'da yöneticilikler yapmıştır.Vefatına kadar uzun bir süre Türkiye Gazetesi'nin Kültür-Sanat köşesini hazırlamıştır. Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir.
69 syf.
·Puan vermedi
Tarih 1071

Malazgirt ovasında zafer kazandık.
Sultan Otağına çekildik.

Bizans İmparatoru Romen Diyojen
esir düşmüştür.

Sultan Alparslan sordu :

__Sen hiç tarih okur musun ?

Diyojen :  hayır okumam, neden ?

Sultan Alparslan devam etti :

__Çünkü tarihini bilmeyen bir milletin sonu,
senin gibi olur. ''


*

Aylardan Ağustos, günlerden Cuma
Gün doğmadan evvel iklîm-i Rum'a
Bozkurtlar ordusu geçti hücuma
Yeni bir şevk ile gürledi gökler
Ya Allah...Bismillah... Allahuekber

  
Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu,
yukarıda bir kısmını yazdığım Malazgirt Savaşının 900.yıldönümü etkinlikleri kapsamında  yazmış olduğu ve birinci  seçilen 'Malazgirt Marşı' şiiri başta olmak üzere birçok değerli eserleriyle gönüllerimize taht kurmuş, Milletinin tarihine, kültür ve hissiyatına ortak olup 'destan şairi' olarak adlandırdığımız, değerli bir mütefekkirimizdi.

Ruhu şad olsun.
Fikirleri var olsun.

*

Kopuzdan Ezgiler, çok beğendiğim bir eser oldu.

Kopuz bildiğiniz gibi Türkler’in en eski millî çalgısıdır. Elinizde kopuz, dilinizde güzel ezgiler varsa, ufkunuzu Altay dağlarının zirvesinde hissedersiniz.

Ayrıca bu platformdaki 1071.alıntımı böylesine güzel bir eserden yapmak, benim için daha da manidar olmasını sağladı. Bu vesileyle 26 Ağustos 1071 Malazgirt Savaşıyla Anadoluyu bizlere yurt tutan Atam Sultan Alparslanı ve kahraman aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhlarınız şad olsun.
,

Bu kitabın her sayfasında sezilebilen
özellikler ve güzellikler vardır.

Okumanızı tavsiye ederim.
109 syf.
·10/10
Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, yakın tarihte var olan edebiyatımızın mümtaz kalemlerinden yalnızca bir tanesidir. Unutulmaya yüz tutmuş Türk destancılık geleneğine can suyu olan şiirleri, Türk'ün düşünce evrenini bizlere tanıtan bir önsöz mahiyetindedir. Şiirlerindeki o yiğitçe söyleyiş ve cenk üslubu okuyucuyu bin yıl öncesinin şanlı meydan muharebelerine atıverir. Şair, bu eserinde Dede Korkut boylamalarından Boğaç Han'ın öyküsünü destan tarzı ile ,tabiri câizse, Dede Korkutvâri bir üslupla okuyucuya anlatmıştır.
292 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu Bütün Şiirleri serisinin üçüncü ve son kitabında Türk-İslam Medeniyetinin temel taşı kabul edilen şahısları ve olayları sade ve akıcı bir anlatımla okurlarına tanıtmış.
Türk-İslam tarihinin efsaneleşmiş kişilerinin ağzından anlatılan olaylar günümüz dünyasında insana yol gösterici bir özelliğe sahip.
Gazi-Derviş ya da Gaziler olarak anılan savaşçı gönül erlerinin tarih sahnesindeki yerleri, yaşayışları ve dünya hayatına bakışları çok güzel anlatılmış.
Türk-İslam tarihini inceleyen okurların Destan Şairi olarak anılan Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu'nun Bütün Şiirleri serisini muhakkak okumaları gerektiğini düşünüyorum.
Ne yazık ki günümüzde ne öyleleri yaşıyor ne de böyle şiirler yazılıyor.
Bize düşen mutlak suretle ibret ve feyz almaktır.
Ecdada hürmetle...
69 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Türk'ün çalgısı, Kopuz...
Türk'ün neşesi-kederi, Ezgi...
Türk'ün şairi, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu. :)
Üç mükemmel bir araya gelmiş, meydana bir olağanüstülük zuhur etmiş... Her Türk okumalı.
304 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu Bütün Şiirleri serisinin ikinci kitabı Bozkurtların Destanı'nda Türk Tarihinde gerçekleşmiş, efsaneleşmiş birçok olayı, kişiyi çok sade ve sürükleyici bir şekilde anlatmış.
Dede Korkut kitaplarından alışkın olduğumuz ozanlar, aşıklar tarzındaki manzum söyleyişi biraz daha genişleterek hem akılda kalıcılığı hem de akıcılığı, sürükleyiciliği sağlamış.
"Geçmişini bilmeyen geleceği göremez."
Unutulmaması, kaybedilmemesi gereken değerlerimizdendir.
288 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Destan Şairi" Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu tüm şiirleri serisinin ilk kitabı olan Destanlar Burcu'nda, Türk-İslam Medeniyetinin temel taşlarını oluşturan şahısları, olayları kaleme almış.
Akıcı, sürükleyici anlatımıyla okurken insanı heyecanlandıran bir yapısı var.

Ne yazık ki artık ne öyleleri yaşıyor ne de böyle şiirler yazılıyor.
296 syf.
Aylardan ağustos,günlerden cuma/gün doğmadan evvel iklim-i ruma...
ya da Kaytan bıyık bura bura/Gakkoş Dadaş sıra sıra/Elazizde çayda çıra/Erzurumda bar meydanı/
Yahut
Çuluk Kağan oğlu Kürşad/Kırkların başı/çarpışıyordu Çin ordusuna karşı/Hey hey de hey hey yine de hey/bir yanda Çin ordusu/öbür yanda Vey/Ortada Kürşad olmaz böyle şey!"

Destanlar şairi Gençosmanoğlu, Türk tarihindeki önemli kavşakları Türkçe'nin güzelliğiyle harmanlayarak o kadar iyi yazmış ki kayıtsız kalmak mümkün olmuyor...

Merhum, kıymeti pek bilinmemiş kısmen politize edilmiş bir şairdir ama çok iyi bir halk şairidir!
%34 (100/296)
·Beğendi·10/10
“Şu dünyaya Türk gelmenin,
Türklük kadrini bilmenin,
Türk yaşayıp Türk ölmenin,
Lezzetine erilmeli”

Bu dizeler ve tadını, lezzetini, okuduğunuzda sizde bıraktığı cezbelenme halini anlatmaya kelimeler gerçektende yetmiyor... En iyisisin Ey Alp Eren Niyazi Beğ.. gani gani rahmet olsun.
304 syf.
Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu... İsminin bile özgül bir ağirligi olan yazar. Atsız'ı en iyi anlamış, şiirleri tas kesilmiş bir kalbi bile titretebilecek ölçüde heybetli olan yazar. Muhakkak okunmali . Zira böyle şairlere bu çağda ender rastlanır oldu. Ne kadar yazık!
158 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Salur Kazan, Oğuz beyleriyle ava çıktığı sırada, evine üç yüz yiğidi ve Uruz'u bırakmasına rağmen düşman gelir. Eşini, gelinini ve oğlunu esir alır. Gördüğü rüya üzerine avdan dönen Salur Kazan, Oğuz beyleriyle birlikte düşman üzerine yürür.
Dede Korkut Hikayelerinden biri olan Salur Kazanın Evinin yağmalanması

Yazarın biyografisi

Adı:
Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu
Unvan:
Türk şair ve yazar
Doğum:
Elazığ, 1929
Ölüm:
İstanbul, 21 Ağustos 1992
Destan şairi olarak bilinir.Akçadağ Köy Enstitüsü'nü bitirdikten sonra öğretmenliğe başlamıştır.19 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra çeşitli memuriyetlerde bulunmuştur.1978 yılında emekli olduktan sonra Türk Edebiyatı Vakfı ve Doğu Türkistan Vakfı'da yöneticilikler yapmıştır.Vefatına kadar uzun bir süre Türkiye Gazetesi'nin Kültür-Sanat köşesini hazırlamıştır. Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 44 okur beğendi.
  • 114 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.