Nubihar Dergisi

Nubihar Dergisi

Dergi
0.0/10
0 Kişi
·
21
Okunma
·
9
Beğeni
·
53
Gösterim
94 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Ev hejmara kovara Nûbiharê de, careke din em rûpelên dilê xwe diqulibînin.Helbest û nivîsên bi Kurdî dilê me pê şa dibe. Niviskareke kevn Kurdên Sowyetê wekî Ûsivê Beko re hevdu nû nas dikin. Helbestvan û Nivîskar Eskerê Boyîk re sohbetê dikin. Kitêbeke kevnare ya zaravayê Soranî Dewletnameyê pê dihesin. Li dû Rohat Alakom re diçin rojnameyên Swedê şopa Şêx Sêîdê Rehmetî digerin. Li rûpelên dîrokê de bavê Celadet Bedirxan, Emîn Elî Bedirxan dibînin û diçin destpêka jiyana gundîtîyê Qotê Berçem (Çayönü). Bi Bediuzzeman Seîdê Nursî re li ser sifrêya araqîya waliyê Bedlîsê şîret didin û îqaz dikin. Û li ser klasîkên Kurdî Qewlê Newala Sîsêban û keşkolan re hurgulî dibin. Li pê Feqîyê Teyran bo qelena evîndara wî Sînem Xanê re diçin Misrê fistanekî mîrwarî digerin dikirin.
94 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Aslen seyid olmama rağmen, Kürdçe'ye bu kadar hayran ve aşık olmamın nedeni bu dilin çok güçlü ve sıcak bir kültüre sahip olmasıdır. Lise yıllarında öğrenmeye başladım. Elhamdülillah Allah bu dergi ve kursları ile öğrenmeyi nasip etti. Yüzyıllarca Arapça hem devlet ve din dili olması, Farsça hem devlet ve edebiyat dili, Türkçe'nin devlet dili olması nedeni ile ayakta kalmaya devam edebilmişler. Kürtçe devlet koruması altında olmasını aksine bu üç dilin devletleri tarafından yok sayılmış, inkar edilmiş, yasaklar konmuş, kültürü hırsızlanmış buna rağmen ayakta kalmış ve devam ediyor.

25 yıldır yayın hayatına devam eden bu kültür edebiyat dergisinin bu sayısında haiku denen Japonların 3 mısralık şiir kültürünü öğrendim. Ermenistan Kürtlerinden Aslîka Qadir ile tanıştım. Ağrı ilinin 100 yıllık tarihine ve genel bilgilerine ulaştım. Bediüzzaman'ın mîran aşireti reisi kel Mustafa Paşa ile olan mücadelesini Kürdçe okumak çok harika idi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.