Nuray Orak Ergölen

Nuray Orak Ergölen

Yazar
7.2/10
11 Kişi
·
23
Okunma
·
2
Beğeni
·
384
Gösterim
Adı:
Nuray Orak Ergölen
Unvan:
Türk Yazar
272 syf.
·2/10
|| KERBELA || NURAY ORAK ERGÖLEN
#kitapyorumu
Çok araştırarak almıştım ama araştırmama rağmen kitabı beğenmedim. Kerbela olayını hepiniz az çok bilirsiniz. Ben de daha detaylı öğrenmek için araştırdım ve bu kitabı aldım ama okumaya başladıktan sonra kitabın ismiyle bir alakası olmadığını anladım. Halifelik dönemlerini, Halifelerin dönemlerinde yaşanan olayları araştırma yazısı şeklinde aktarmışlar. Benim kitabı alma amacım Kerbela olayını detaylı öğrenmekti. Ama kitap amacım dışında başka konuları yer alıyor. Okumadan önce daha detaylı araştırıp almanızı öneririm.
⭐ Puan : 2/5
.
.
.
#kitapsever #books #bookstagram #kitap
#tbt #kitaplar #kahvevekitap #kahve #ınstabook #okudumbitti #okumak #book #okudum #okuyorum #aşk #kitapdelisi #kitapokur #okur #öneri #kitaponerisi #kitaptavsiyesi #kitapagaci #okumahalleri #roman #okuryazar #kerbela #nurayorakergölen #panamayayınları
272 syf.
·8/10
Genel manada Kerbela olayı hakkında bilgi edinmek isteyenler için okunacak bir kitap. Olayı ve olayda geçenleri genel hatlarıyla tanımak için yazılmış. Detaylı bilgiler barındırmıyor. Okuyacak olanların kendi fikirlerini bir kenara bırakıp okuması gerekli olduğunu düşünüyorum.

Spoiler

Kitapta rahatsız olduğum bazı noktalar var o da kullanılan kaynakların çoğunun Hristiyan yazarlardan olması. Oysaki İslam içerisindeki bütün mezhep ve fırkaların alimlerinden kaynaklar gösterilmiş olsa daha doğru olurdu kanımca. Kitapta geçen Şii - Sünni farklılıklarını anlamak için onların alimlerinden rivayetlere daha çok yer verilmesi lazım. Bu konuda kitabı yetersiz buldum. Ikinci olarak Şii'lik hareketini vurgularken hep bir intikam hareketi öç alma hareketi olarak niteliyor bunun hem geçmişte hem de günümüzde Şia yoluna verdiği zararlar ortada. Evet acı çok büyük bu acıyı her mezhep paylaşıyor ayrılmaksızın ama daha affedici olmak Şia yolundakilere yakışır diye düşünüyorum. Üçüncü olarak kitapta Hz Aişe olayı çok kısa anlatılmış oysaki oradaki hadisler rivayetler çok fazla, ayrıca beni yaralayan hitaplardan birisiydi Hz Aişeye olan hitap. Gadir-i Hum olayı çok yüzeysel kaldı. Son olarak Ibni Sebe'nin Şiilik hareketinin vazgeçilmez bir kişisi olarak kaynak gösterilerek paylaşılması da beni derinden yaraladı.
Özetle genel manada benim beğendiğim bir kitap oldu. Sonuç ve son söz kısımları da güzeldi. Ama keşke farklılıkları vurgulamak yerine ortak noktalarda buluşturmus olsaydı okuyanları sayın yazarımız. Emeğine sağlık..
272 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kerbela hakkinda gerçekçi bilgileri öğrenmek isteyen herkesin okumasi gereken ilk kitap. Öyle ki birçok değerlendirmeye objektif bir şekilde yer verilmiş sade ve açıklayıcı bir anlatim ile tam bir akademik baş yapıt oluşmuş.
Kitabin 150. Sayfasindan sonra edebiyat alanina fazla detaya inmesi okuru biraz sıkabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nuray Orak Ergölen
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.