Nurcan Karabağ Yılmaz

Nurcan Karabağ Yılmaz

Çizer
9.4/10
156 Kişi
·
440
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·Beğendi·10/10
Bayıla bayıla okuduğum bir kitap daha.
Öyle ki her okuduğum bölümü gidip anlattım benimle birlikte bir çok kişi okudu sanki.

Tanıtımdan;
"Özel biri olmak istiyorsan, kendin olmalısın Çaylak. Bu yıldızların altında senden bir tane daha yok!" İlkgençlik yıllarının başında, hayatı hiç beklemediği bir trajedi ile değişen Çaylak için Filozof, sakin bir limana sığınmak gibiydi. Ama bunu fark etmesi kolay olmadı... Onun en büyük sorunu, bu yıldızların altında kendisine ait yeri henüz bulamamış olmasıydı. Dahası böyle bir yer olup olmadığından bile emin değildi henüz... Oysa hepimiz gibi hayatın anlamını keşfedip, içini yaşamaya değer bir şeylerle doldurabilmesi buna bağlıydı.

Kitabın içinden ;
'Eğer başka biri olmak istiyorsan, çok özel ve başka biri.. o zaman kendin ol!' 'Eğer kim olduğun hakkında düşünmezsen bunu senin yerine başkaları yapar!
Eğer kim olduğuna dair gerçekten sağlam bir cevabın yoksa başkalarının eline tutuşturduğu cevaplarka yetinirsin!' "Hayatınıdaki en önemli iki gün; doğduğunuz gün ve neden doğduğunuzu anladığınız gündür" ...insanlar tarafından istemediğim yerlere oturmaya, istemediğim şeyleri yapmaya, istemediğim sözleri söylemeye, aslında hiç de inanmadığım şeyler üstüne yemin etmeye, sevmediğim şeyleri seviyormuş gibi yapmaya,karşılarına geçip gürültülü bir şekilde gaz çıkarmayı hayal ettiğim ve hardal tanesi kadar saygı duymadığım kimseler önünde eğilmeye, hoşlanmadığım şiirleri ezberlemeye, takmayacağım nutukları dinlemeye, saçlarımı kendime hiç yakıştırmadığım biçimde kestirmeye, üzerime uymadığından emin olduğum elbiseleri giymeye, asla ama asla olmak istemediğim insanlar gibi olmaya ve doğru bulmadığım yerlere gitmeye zorlandım... Kendimi mutlu hissetmediğim günlerde, benden neşeli şarkılar söylememi beklediler. İçimde mutluluktan ve heyecandan sarı kelebekler uçuşurken, oturup bir köşede sicim gibi gözyaşı dökmemi istediler...Ne hissettiğimin onlar için hiçbir önemi yoktu çünkü. Ne hissetmem gerektiğini bile öğretmeye çalıştılar.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
"-EĞER BEN BİR BEN OLMASAYDIM, sen bir sen olsan bile, ben bir ben olmadığım için senin bir sen olduğundan haberdar olmayacaktım. Kendime BEN diyemediğim için, sana da SEN diyemeyecektim. Ayrıca ben bir ben olmadığım için, O'nun varlığından haberdar olmayacaktım. O'na, O diyemeyecektim. O bana herhangi bir isimle seslense bile, cevap veremeyecektim. Senin sen olduğunu bilemediğim gibi, O'nun O olduğunu da hiç bilemeyecektim çünkü... ". Yazarın bu yorumu üzerine daha nasıl bir inceleme yazılır bilmiyorum. Bir çırpıda soluksuz okunan, her bir cümlesi hatta bazı kısımlarda her biri kelimesi altı çizilesi bir kitap. Öğretici bir eser, terim ve açıklamalarla, zenginleştirilmiş örneklerle açıklayıcı bir o kadar betimlemeleriyle kendi dünyanızdan çıkıp Çaylak ile Filozof'un dünyasına girecek kadar akıcı. Her yaştan insanın okuyabileceği bir kitap.İnsanlar bir BEN olarak doğarlar ve bir BENLİK kazanırlar. BEN olmanın, BEN kavramının sorgulandığı ve cevap arandığı içsel bir yolculuk...
128 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bambaşka bir insan olduğumuzda değil, aslında tam olarak kendimiz olduğumuzda orijinal olacağız. “Hayatın anlamı” dediğimiz bilmeceyi de o zaman çözeceğiz. Çünkü hepimizin ayrı ayrı bakış açısından bambaşka anlamlar kazanacak her şey. Çaylak ile Filozof, Özkan abinin çok karmaşık görünen bazı meseleleri kısa kısa, ancak açık seçik anlattığı, okurun zihnini açan, güzel soru sormanın önemini vurgularken, okuyucusuna da sorular sorduran, kafa ve iç açıcı bir kitap. Tavsiyemdir, ayrıca müjdemdir, zira yazar ikincisinin de hazırlandığını, hatta pek yakında bizlerle olacağını bildirdi.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Şüphesiz çocuk edebiyatında felsefe alanında yazılmış en iyi eserlerden biridir Çaylak ile Filozof serisi.
Çocuk edebiyatı diyerek asla sınırlamak istemiyorum, çünkü 26 yaşında bir insanın da kanamaya başlamış yaralarını usul usul nasıl iyileştirdiğini gördüm.
İnsan’ın varlığını, diğer canlılardan farkını, yaratılış sebebini merak eden herkesin bir solukta okuyacağı bir kitap. İlgililerin bilgisine
128 syf.
·1 günde·Beğendi
Kitabın arka kapağına bakılırsa alt sınırı 9 yaş olarak belirlenmiş. Üst sınırı ise, çocuk kategorisinde bulunan diğer kitaplardaki gibi, bulunmuyor. Yani 9 yaşından 119 yaşına kadar bile okunabilir, ki bana kalırsa okuyan kazançlı çıkar.
Küçük Prens'i bilirsiniz. Zamanında gülümseyerek okumuştum ve hayatımda kıymeti olan bir kitap sorulduğunda aklıma gelen ilk kitaplardan biri olarak yer etti bende. Ve bugünden itibaren Çaylak ile Filozof'un da en az onun kadar kıymeti var benim için. Dönüp tekrar ve tekrar okumak isteyeceğim kesin.
Çocukların hayal dünyalarının ve ufuklarının sınırsız olduğunu hepimiz biliriz. Küçük bir çocukken duymuş olduğum bazı cümleler, işittiğim hikayeler ve okuduğum kitapları bugün anımsadığımda belki de o zamanki kapasitemin daha geniş olduğunu düşürüm hep. Çocukluk büyülü bir şey ve o ânlardan hatırımızda kalacak güzel şeylerin bugünümüze getirisi çok çok fazla. Bu nedenle dilerim, gelecekteki yetişkinlerin yolu çocukken bu kıymetli kitapla kesişmiş olur.
Okumak isteyenlere fikir vermesi açısından kitaptan minik bir alıntı bırakıyorum aşağıya:

"Bak Çaylak! Soğuk ile sıcak, uzun ile kısa, az ile çok, karanlık ile aydınlık arasındaki mesafe bir şekilde ölçülebilir. Ama var ile yok arasındaki mesafe ölçülemez. Çünkü bu sonsuz bir mesafedir. Bir şey ya vardır ya da yoktur. Yok kendi başına var olamaz Çaylak. Çünkü kendi yok olan bir şey nasıl var olsun.
Bu yüzden var olan her şey, Allah onların varlığını yokluklarına tercih ettiği için vardır. Buna sen de dahilsin Çaylak. Senin varlığın da yokluğuna tercih edilmiş. Var olman dilenmiş.
Bu, senin varlığını yokluğuna tercih edenin, sana sonsuz derecede önem verdiğini gösterir. Ama bu kadar da değil. Çünkü sen bir çakıl taşı, bir dağ, hatta gökte bir yıldız gibi de değilsin. Hem varsın, hem de varlığından haberdar edilmişsin. Kimse sana bundan daha büyük bir önem veremez Çaylak! O'ndan başka kimse..."
128 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Çaylak ile Filozof, Özkan Öze'nin uzun zamandır merak ettiğim ve fuar vesilesiyle tanıştığım eseri.
9+ çocuk kitabı olduğuna bakılmaksızın her yaştan yetişkinin okuması gereken, felsefenin ve psikolojinin en temel konusu olan 'Ben kimim?' sorusuna herkesin anlayacağı şekilde cevap veren bir çalışma.

Çaylak ile Filozof, 2 ayrı kitaptan oluşuyor. Buradaki incelememi iki kitap için de yapacağım.

1. Kitap, 'Ben Bir Neyim?' sorusuna cevap verir nitelikte. 'Prokrustes'in Paslı Karyolası' metaforundan yola çıkarak insanların herkesleşmesinden, hepimizin aynı bakış açısına, aynı görüşe zorla kabul ettirilme ve moda adı altında özendirilmesiyle, yeniliklere ve üretmeye kapalı hale gelmemizi gayet anlaşılır bir şekilde anlatıyor.

Thesus'un Gemisi Paradoksu ve Hebenneka'nın Kolyesi bölümlerinde ise insanın ruhu ve benliği konusunu, özel olmak istiyorsak kendimiz olmamız gerektiğini, yaratıldıysak değerli olduğumuzu usta bir dil ve açıklıkla izah ediyor.

2. Kitap ise 'İnsan Denen Bir Kelime' başlığıyla ele alınmış. Kelimelerin düşünce kabiliyetimiz üzerindeki etkisi ve Toplumsal Afazi kavramı George Orwell'in 1984 isimli eseriyle ilişkilendirilerek şahane bir ustalıkla irdelenmiş.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde ise insanın neden bir bitki veya hayvan olarak değilde insan olarak yaratıldığı, insanların diğer her şeye karşı üstünlüğü, bunun bir ayrıcalık olup olmadığı, karşılığının neden ve nasıl verilmesi gerektiği, kainatı okumanın önemi, evrendeki yerimiz gibi, insanlığın başlangıcından beri merak edilen ve hakkında milyonlarca sayfa künt eserler yazılan konular özelde çocuklara, genelde ise her yaştan insana usta bir sadelik ve açıklıkla anlatılıyor.

Çaylak ile Filozof 1 ve 2 harika bir üslupla ele alınmış, anlaması ve anlatması zor konuları büyük bir dikkat ve özenle açıklamış, alt metinleri oldukça güçlü ve özellikle 'Mağaradakiler' bölümüyle hayatıma gerçek bir ışık tutmuş, emoji kavramı üzerine düşünmemi sağlamış ve daha bir çok yönüyle çokça istifade ettiğim bir eser.

Çaylak ile Filozof 3,4,5... 100' ü merakla bekliyor yazar Özkan Öze'yi ve gizli kahramanları tebrik ediyorum.

Hepimiz Çaylak'ız!

Keyifli okumalar..
128 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Muhteşem bir felsefeye giriş kitabı. Benlik sorgulamasındaki soru işaretlerine değinmiş ilk kitabında yazar. Klasik felsefe eserlerinin tersine Allah’ı sorgulamak yerine Allah’dan destek almış. Çocuk yetişkin ayırdetmeksizin okunmalı. https://www.zencefillikedi.com Ayrıntılı kitap incelemeri paylaştığım bloğuma da beklerim. Mutlu pazarlar.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum felsefi kitapların arasında en akıcı olan bir kitaptı. Kısa ve net cümlelerle anlatılmak istenen açık açık anlatılmıştı. Hayatımız boyunca hiç değinmediğimiz sorular hiç önem vermediğimiz konular bizim aslında kişiliğimizi benliğimizi tanıtacak olaylar olduğu anlatılıyordu.
BEN BİR NEYİM?
sorusu bulmamız gereken soruların çoğunun cevabıydı...

"Özel biri olmak istiyorsan, kendin olmalısın Çaylak. Bu yıldızların altında senden bir tane daha yok!"
128 syf.
·1 günde·10/10
İyi kelimeler seçilerek yazılmış çocukları felsefe ile de tanıştıran güzel bir eser. Keyifle okudum ve küçük bir arkadaşıma hediye ettim. Kitap okumayı sevdirmek için önerebileceğim bir kitap. Okumak için +9 yaş uygun bence.
128 syf.
·Beğendi·10/10
İlk kitap gibi yine müthiş tespitler vardı.. özelikle platonun mağara alegorisi.. bir çocuğun mağaradakileri daha çocukken tanıması ne büyük şans olurdu.. bir şekilde bütün çocuklara erişmesi gereken bir kitap..

Yazarın biyografisi

Adı:
Nurcan Karabağ Yılmaz

Yazar istatistikleri

  • 440 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 136 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.