Nurettin Bahar

Nurettin Bahar

Çevirmen
7.8/10
10 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
288 syf.
·10 günde·7/10
Selam arkadaşlar umarım iyisinizdir,

Yaklaşık on gün süren bir okuma oldu. Ara ara kitaptan koptum, başka bir kaç kitaba daldım. Çevirideki sıkıntıdan mıdır (dolabı karıştırırken buldum, çok eskiden alınmış.), odaklanma sorunum olduğu bir döneme denk geldiğinden mi, çok farklı tarzları okuduktan sonra buna geçmenin vermiş olduğu şoktan mı, yoksa romantizm dozu, bir erkek okur olarak bana fazla mı geldi çözemedim. (Belki de hepsi...)

Sıkıntılı bir okuma süreci oluyordu ama bir yandan da kitabı bırakmak istemiyordum çünkü müthiş betimlemeler, hayata dair çok önemli tespitler ve derin tartışmalar vardı Vadideki Zambak'ta. Resmen birbirimizle didişdik durduk, Henriette ve Felix'in ilişkisine döndü ilişkimiz:) Birbirimizden kopamadık ve özellikle son elli-altmış sayfanın vuruculuğuyla beni alt üst ederek bitti roman.

Ben sitede sızlanıp dururken, bazı arkadaşlar da yorumlarında bu romanı okurken sıkıntı çektiklerini ve yarım bıraktıklarını söylediler. Tavsiyem; direnip, sonuna kadar okumaları. Buna değecek nitelikte bir eser olduğunu düşünüyorum.

Vadideki Zambak belki de en fazla alıntı işaretlediğim kitaplardan biri oldu. Tam bir aforizma deryası. Balzac, tutkulu bir aşk çerçevesinde, aşk, ahlak, erdem kavramlarını derinlemesine irdeliyor. Okumayı yaparken karakterlerle kafamızda tartışmaya başlamışsak, yazarın, aslında karakterler üzerinden okuru ve kendisiyle karmaşık ve sonsuza uzayan bir tartışma başlatmak istediğini kabul etmemiz gerekir.

Balzac, bu evrensel konuları, Monsieur de Mortsauf, Henriette, Felix, Lady Arabelle gibi güçlü ve derin karakterleriyle ortaya koyarken, ucu açık bir tartışma ve insanların içinde sonsuza kadar devam edecek olan sorgulamaları müthiş anlatımıyla bize sunuyor.

Karakterler üzerinde kesinlikle keskin bir yargıya varamıyorsunuz, içinizde hep bir soru, hep bir acaba... Henriette'e kızacakken birden İngiliz Lady Arabelle ortaya çıkıyor ve bu kadın karakterlerin çatışması üzerinden öylesine bir erdem tartışması ortaya çıkıyor ki zihniniz alt üst oluyor. Kitabın gücü de buradan geliyor zaten. Vadideki Zambak, insanın karmaşık ve değişken gerçekliğini vurguluyor. Yaşadığımız döneme, coğrafyaya, kişiliklerimize göre değişkenlik gösteren ahlaki değerler, aşka bakış açımız, tercihlerimiz ve önceliklerimiz...

Balzac, insanoğlunun varoluşundan sonsuza dek içinde devam edecek olan tutkuların ve değerlerin savaşını, Vadideki Zambak gibi klasikleşmiş bir romanla ölümsüzleştirmiş.

Herkese iyi okumalar dilerim, sevgiler...