Nurettin Bahar

Nurettin Bahar

Çevirmen
7.8/10
52 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
60
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
288 syf.
·10 günde·7/10
Selam arkadaşlar umarım iyisinizdir,

Yaklaşık on gün süren bir okuma oldu. Ara ara kitaptan koptum, başka bir kaç kitaba daldım. Çevirideki sıkıntıdan mıdır (dolabı karıştırırken buldum, çok eskiden alınmış.), odaklanma sorunum olduğu bir döneme denk geldiğinden mi, çok farklı tarzları okuduktan sonra buna geçmenin vermiş olduğu şoktan mı, yoksa romantizm dozu, bir erkek okur olarak bana fazla mı geldi çözemedim. (Belki de hepsi...)

Sıkıntılı bir okuma süreci oluyordu ama bir yandan da kitabı bırakmak istemiyordum çünkü müthiş betimlemeler, hayata dair çok önemli tespitler ve derin tartışmalar vardı Vadideki Zambak'ta. Resmen birbirimizle didişdik durduk, Henriette ve Felix'in ilişkisine döndü ilişkimiz:) Birbirimizden kopamadık ve özellikle son elli-altmış sayfanın vuruculuğuyla beni alt üst ederek bitti roman.

Ben sitede sızlanıp dururken, bazı arkadaşlar da yorumlarında bu romanı okurken sıkıntı çektiklerini ve yarım bıraktıklarını söylediler. Tavsiyem; direnip, sonuna kadar okumaları. Buna değecek nitelikte bir eser olduğunu düşünüyorum.

Vadideki Zambak belki de en fazla alıntı işaretlediğim kitaplardan biri oldu. Tam bir aforizma deryası. Balzac, tutkulu bir aşk çerçevesinde, aşk, ahlak, erdem kavramlarını derinlemesine irdeliyor. Okumayı yaparken karakterlerle kafamızda tartışmaya başlamışsak, yazarın, aslında karakterler üzerinden okuru ve kendisiyle karmaşık ve sonsuza uzayan bir tartışma başlatmak istediğini kabul etmemiz gerekir.

Balzac, bu evrensel konuları, Monsieur de Mortsauf, Henriette, Felix, Lady Arabelle gibi güçlü ve derin karakterleriyle ortaya koyarken, ucu açık bir tartışma ve insanların içinde sonsuza kadar devam edecek olan sorgulamaları müthiş anlatımıyla bize sunuyor.

Karakterler üzerinde kesinlikle keskin bir yargıya varamıyorsunuz, içinizde hep bir soru, hep bir acaba... Henriette'e kızacakken birden İngiliz Lady Arabelle ortaya çıkıyor ve bu kadın karakterlerin çatışması üzerinden öylesine bir erdem tartışması ortaya çıkıyor ki zihniniz alt üst oluyor. Kitabın gücü de buradan geliyor zaten. Vadideki Zambak, insanın karmaşık ve değişken gerçekliğini vurguluyor. Yaşadığımız döneme, coğrafyaya, kişiliklerimize göre değişkenlik gösteren ahlaki değerler, aşka bakış açımız, tercihlerimiz ve önceliklerimiz...

Balzac, insanoğlunun varoluşundan sonsuza dek içinde devam edecek olan tutkuların ve değerlerin savaşını, Vadideki Zambak gibi klasikleşmiş bir romanla ölümsüzleştirmiş.

Herkese iyi okumalar dilerim, sevgiler...
288 syf.
·10 günde·10/10
(Kitabı okumayanlar için: Spoiler içerir!)

"Ayrılığın duyguları körelttiği, ruhun çizgilerini sildiği ,sevilen kimsenin güzelliklerini eksilttiği yalnızca küçük kafalarda ve bayağı ruhlarda görülür." diyor Felix. Peki bunu ona dedirten Balzac, Felix'i kendi karakterinden yola çıkarak yaratmışsa kendisi de bu yoruma dahil miydi diye düşündüm bu cümlede. Aslında tüm roman bu cümle üzerinden şekilleniyor, dallanıp budaklanıyor : Yaklaşık dört yıldır gizli bir pus gibi bana rafımdan bakan Vadideki Zambak, aslında Henriette, yani Madam De Mortsauf! Felix, kuşkusuz çok seviyor Henriette'ni, kuşkusuz ki o onun "vadideki zambağı", "göklerin kızı" . Peki ama, neden İngiliz markizi Lady Arabella ,vadideki zambağı koparıyor? Ya da sonunda sevdiği kadının, "soylu kadının" ölümüne yol açan Felix niye yapıyor bunu ,diğer bir deyişle sevdiği adamın değişimine dayanamayan soylu kadın ne uğruna ölüyor?
Henriette temiz ve beyaz. Arabella pis ve siyah. Biri manevi , biri maddi, dünyevi. Biri soylu, biri uçarı, soysuz.
Balzac bunu yaparken, aslında, "soylu Fransa yönetiminin" çöküşünü ve onun yerini almaya çalışan yeni yönetimi anlatmaya çalışıyor. İki kadın, iki aşk üzerinden zıtlıkların varolmak için birbirlerine muhtaç olduğu gibi birbirlerini ne kadar büyük bir yok etme çabası içinde kıvrandığını , bazen aşkın ne büyük bir gücü olabileceği gibi bazen de ne büyük bir hüzüne dönebileceğini kitabı okuyan herkes, her ayrı bir yürek, doğrudan hissedecektir.
Noldu şimdi? Soylu Fransa öldü de soysuz Fransa mı kazandı!?
336 syf.
·Beğendi·10/10
Balzac ın kaleme aldığı bu akıcılığı ana duyguyu , Gerçek aşkı, sadakati, özlemi, acıyı, ekmek kavgasını, evlat sevgisini ve yaşamış olduğu bu bütün zorluklarını anlatmasıyla birlikte, onun nasıl büyük bir yazar olduğunun kanıtıdır.. ki zaten Vadideki Zambak ilk basım yılında umduğunu bulamamış ve çok az satmış.. Ama sonrasında zaman Balzac ı haklı çıkartıyor ve dünya klasikleri arasında yerini alıyor.. Şaheser bir yazılış.. "En sevdiğim kitaptır.."
320 syf.
·5 günde·9/10
Kadın, erkek ilişkileri farklı karakterler ile öyle ustaca kurgulanmış ki Balzac' a hayran kalmamak elde değil. Bu farklı karakterler birbirlerine benzemediklerine, tamamen zıt olmalarına rağmen hepsine hak verebiliyorsunuz. Eğer ben kolay ikna edilen biri değilsem Balzac kesinlikle tam bir ikna etme ustası. Kendisinden daha sonra Madame Bovary karakteri ile romantizmi realizm karşısında yerle bir eden Flaubert'in hocası; Madame Mortsauf karakteri ile öğrencisine nazaran romantik kalmış ve adete Madame Mortsauf Madame Bovary'e ders vermiştir. Onurlu, inançlı, sadık ve hepsinden daha fazlası aşık bir kadının arzuları ile ödevleri arasında gidip gelen bu romanı elinizden bırakmak istemeyeceginize eminim. Hanreitte'nin Felix'e verdiği altın öğütleri hemen uygulamak isteği doğacak içinizde. Kısacası bu kitabı okumakla şuankinden daha iyi bir insan olabilirsiniz.
288 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Romantizm'in en güçlü yazarlarından biri olan Fransız yazar, bu romanında bir gönül ilişkisinin insan hayatında kapanmaz yaralara neden olabileceğini, ayrılık ve kavuşmalarına güçlenen bir aşkın insanları değişik boyutlara sürüklediğini anlatmaktadır. .
Kitabın konusundan bahsedip de büyüsünü bozmak istemiyorum. Ama aşkın zaman ve mekan tanımadığını, mutluluktan hüzne dönüştüğünü ve aşkın gerçek gücünü bu romanı okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.

Bu kitapta Henriette'nin Felix'e yazdığı ilk mektup beni çok etkiledi. Balzac'ın tüm eserleri muhteşem zaten.. Okumadıysanız okuyun arkadaşlar. Tavsiye ederim.
.
288 syf.
·Puan vermedi
Bir inceleme değil bir uyarı yapmak istiyorum. İskele yayınından okuyacak arkadaşlar kitapta çok fazla yazım yanlışı var ve bu durum okuyucuyu yoruyor.
286 syf.
·90 günde·Beğendi·7/10
Gençlik zamanlarımda okuduğum bir klasik idi Vadideki Zambak. Ancak yaşım itibariyle pek tadına varamamışım bunu tekrar okurken anladım. Aşkın değişik karakterler tarafından nasıl yaşandığı, toplumsal baskının insan hayatını nasıl etkilediği kitapta çok güzel anlatılmış. Doğru kişisel bir şey bu da açıkça görülüyor bence yine. Romandaki her kadın karakter kendi doğrusu ile yaşamaya çalışıyor.