Nurettin Temiz

Nurettin Temiz

Çevirmen
9.1/10
39 Kişi
·
194
Okunma
·
0
Beğeni
·
43
Gösterim
Adı:
Nurettin Temiz
Unvan:
Türk Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Mevdudi’nin bundan önce okuduğum kitabında (İslam’da Aile Hukuku) aile içindeki hukuki kanunlara değiniyordu ve yaklaşımını da pek beğenmiştim; toplumun ruh haline ve zamanın şartlarına göre değerlendirmelerde bulunuyordu. Eğer o kitabı okumadan evvel bu kitabı okusaydım Mevdudi’nin bir nebze katı olduğunu düşünebilirdim çünkü kitapta yer yer sert bir üslup görebiliyorsunuz. Ancak bir önceki kitapta yaklaşımını gördüğüm kadarıyla, Mevdudi, sosyal şartları gözeterek durum değerlendirmesi yapar ve bu kitapta da örnek vermek gerekirse, hedef aldığı ideolojilerin uygulandığı ülkelerin neler yaşadığına değinmiş ya da günümüz Müslümanlarının bir portresini çizerek olaylara yaklaşmış, yani bir gözlem üzerine yine yazılmış olduğunu düşünüyorum.

Ben, Mevdudi’nin bu denli taviz vermeden bu konuya sergilediği yaklaşımın sebebinin, hem Hindistan’da yaşadığı dönemdeki mevcut durumun karmaşasından hem de ülke üzerindeki uzun süreli (yaklaşık 150 yıllık) sömürgeden dolayı ciddi anlamda ülkede oluşan tahribattan kaynaklandığını düşünüyorum.

Mevdudi’nin taviz vermeyen tutumuyla ilgili aslında belirtmek isterim ki bu konuda benim de fikrim bu şekildedir; eğer İslam‘a yeterince teslim olduğumuzu düşünüyorsak aslında bizim de hayatımızın her alanında ilk olarak Allah’ın rızası ve emri doğrultusunda hareket etmemiz gerekir diye düşünüyorum. Bilmemiz gerekiyor ki İslam’ın herhangi bir fikirle birlikte anılmaya ihtiyacı yoktur, ihtiyacımız olan her düşünceyi barındıracak kadar zengindir.
“İslâm ne zamandan beri geçerliliğini başka bir dinin kisvesi ve teminatı altında sürdürebilecek müflis bir duruma düştü.” (s. 48)

Mevdudi’nin bu kitabında (tabiri caizse) okun hedefinde, batının Hindistan’daki sömürgesinden mütevellit net bir şekilde batıdaki ideolojiler ve fikirler var. Bu ideolojilerin çok kısa bir şekilde çıkış noktalarını ve aslında İslam dini ile olan uyumsuzluğundan söz edilmiş, sonrasında ise toplumun bu durumdan nasıl kurtulacağına değinilmiş.

Kitabı okurken Mevdudi’nin asıl olarak “Ben sadece gayri müslimleri değil Müslümanları da İslâm’a davet ediyorum.” cümlesini tamamen hissedeceksiniz. Ben kitabı okumanızı tavsiye ederim; tamamen okunması gereken bölümler de var ama benim yer yer hak vermediğim ve sıkıldığım yerler de oldu, aslında okuyup nasıl olduğuna siz karar verin. :) Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Üstad Mevdudi'nin bu kitabı üç bölümden oluşmakta olup,yazar Batı dünyasının ( medeniyetinin ) temellerini,ve batılılaşmaya karşı çıkan muhafazakarların açmazlarını irdeliyor.

" Gelin bu dünyayı değiştirelim " derken müslümanları İslam'ı yeniden anlamaya ve Allahın dinine sonradan karışmış bid'at ve hurafeleri bir yana bırakıp,Rasulullah'ın ( sav ) tebliğ ve tavsiye ettiği şekilde yaşamaya davet ediyor.

Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
128 syf.
·5 günde·9/10
Üstad Mevdunin çok güzel bir eseri daha. İlk bölümde batıyı incelemiş üstad, 2. bölümde İslam Dünyasının neden çöküşe girdiğini son bölümde ise nasıl tekrar yükseltilebileceğini anlatmış.
128 syf.
·1 günde·10/10
Mevdudi'nin bu eseri 3 bölümden oluşmakta.
1.Batı Tufanı,
2.İslam Toplumunun Çürüyüş Ve Çöküşünün Nedenleri,
3.İslam İnkılabı Sancağını Yükselt

3. bölümde eğer yaşantınızda islamın tamamını kabul ederseniz başlığı altında neler olacağını belirtmiş Mevdudi, öyle hoş şeyler ki evet gerçekten hepsi yerine getirilse Müslüman ama yalancı, Müslüman ama hilekar v.b olmazsa tüm dünya hayran kalır parmakla gösterilirdik. Sanırım tüm sorunumuz burada başlıyor Müslüman olarak rol model olamıyoruz.

bir yerde de şöyle söylemiş 'eğer birinin kendi evi savaş alanıysa, uzak bir yere cihada katılmaya gitmesi manasızdır' nereden başlamalı sorusuna bu cevabı vermeliyiz, önce birey olarak kendimizden sonra evimizden, ailemizden..
128 syf.
Kitap ilk iki bölüm ile Batı dünyasını, İslam dünyasını inceliyor ve üçüncü bölümde ise 'bu çöküşümüze bir çözüm getirmek üzere neler yapabiliriz veya yapmalıyız?' sorularına cevaplar sunuyor.

Beni çok etkileyen iki alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum...

'Çarşıya çıkıp etrafa bakınız. Duraklarda bekleyen ''müslüman''(!) dolandırıcılar, ''müslüman'' fahişeler ve çevrelerinde dolaşan ''müslüman'' zaniler bulacaksınız. Hapishanelere bakın ''müslüman'' hırsızlar, ''müslüman'' dolandırıcılar, ''müslüman'' kadın tüccarları ile tanıştırılacaksınız. Dairelerde ve mahkemelerde dolaşın; rüşvetçilik, sahtekarlık, hile ve diğer suçların içinde kaybolmuş ''müslümanlar''
bulacaksınız. '

'Toplumun diğer bir kesimi, namaz, hac, zekat ve diğer mükellefiyetleri lüzumsuz; içki, zina, rüşvet, kumar vb. haramları caiz sayar. Sadece haram ve helal düşüncesine lakayt olmakla kalmaz, hayatının hiçbir ayrıntısında Allah'ın hükmünü öğrenmeye azmetmez. Sözlerinde ve hareketlerinde bir kafir ve müşrikten farklı hiçbir şey göremezsiniz. Fakat o da müslümanlardan sayılır.'

Rabbim biz ''müslüman''ları Kur'an ve sünnet çizgisinden, sırat-ı müstakim'den ayırmasın, uyanmamızı nasip etsin.
128 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Benim okuduğum baskı 1986 yılına aitti fakat dünya öyle değişmemiş dünya öyle aynı yönde kötüye gitmeye biz öyle tembelleşip körleşmeye devam etmişiz ki, bakmasam kapağına saman kağıdı sayfalarına dün çıkmış sanardım.
Uyanmak için okuyun. Dertlenmek için okuyun. Utanmak için okuyun.
Vesselam..
Efser
Efser Gelin Bu Dünyayı Değiştirelim'i inceledi.
@Daissy·03 Ara 2017·Kitabı okumadı
Benim için İslami hareket hayatımın gerçek gayesidir hayatım bu gayeye adanmıştır ve ölümüm de bu gayenin peşinde koşmakla olacaktır başkalarının bu yolda olup olmaması da önemli değildir şartlar ne olursa olsun bu benim ödevimdir ve O’nun Uğruna hayatımı feda edeceğim Tek bir fert bile kendine koymasa. Bu yolda yalnız kalsam da bu yolda yalnız yürüyeceğim eğer bütün dünya bana muhalefet etmekle birleşse onlarla tek başıma yılmadan mücadele edeceğim...
128 syf.
·1 günde
Yazar kitabı;
•Batı
•İslam Toplumun Çöküşü ve
•İslam Sancağının Yükselmesi olmak üzere üç bölümde ele almış.
1. Bölümde ; Batı med. temelleri, materyalizm, kapitalzm, sosyalizm ve demokrasiyi açmıştı.
2. Bölümde Çöküşün sebeplerini ve kaynağını anlatmış
3. Bölümde ise; Yükselmek için gerekli adımları, cemaat olmanın gerekliliğini, müs. liderin meziyetlerni ve kadının rolünü anlatmştı.
Mevdûdi'nin bazı eserlerinin çapı küçük ama içeriği oldukça ağır.
(Bu kadar az sayfaya bu geniş meseleleri sığdırabilmek marifet işi.)
128 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Batının dini durumu, İslami çöküşün sebepleri ve İslam inkılabının nasıl gerçekleşeceği gibi an konular eşliğinde yazılmış sayfa sayısı az ama not alınması gereken yerlerin çok olduğu bir eser. Kitap batının din olan düşmanlığının sebepleri ile başlar ve bazı batılı felsefecilerin dünyaya ateş yarın çeviren fikirlerine değinir. Batının iğrenç yüzünü bir kez daha gözler önüne serer. İslami çöküş bölümü oldukça kısa ama çok çok değerli bilgiler var. Son bölümde ise İslam inkılabı ve cemaat i İslam konularında güzel açıklamalar mevcut. Kadıçın konusundaki bakış açısı okunmaya değer. Mecdudi okumak zihni açan bir süreç oluşturuyor. Bağımlılık hali oluşturuyor, mevdudien sonra başka kitabı geçmek çok zor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nurettin Temiz
Unvan:
Türk Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 194 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 93 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.