Nurhan Barut

Nurhan Barut

Çevirmen
8.2/10
169 Kişi
·
1.321
Okunma
·
0
Beğeni
·
76
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
112 syf.
Tesla... Hayran olduğum bir dahi... Bu onunla ilgili okuduğum ikinci kitabım. Zamanının ötesindeki icatları ve düşüncelerini okudukça ağzımı açık bırakıyor. Şu an kullandığımız akıllı telefonların, sürdüğümüz arabaların, jeneratörlerin vb. teknolojilerin temellerinde Tesla'nın icatları yatıyor.
Ya ünlü Tesla bobini? İnsanoğlunun cimriliği yüzünden hiçbir zaman kullanıma sunamadığı bir proje olarak kalmış. "Dünyanın her yerinde herkes enerji kaynaklarına bedava ulaşabilmelidir." diyen Tesla, bütün dünyaya bedava ve kablosuz elektrik ulaştırabilecek bir icat geliştirmiş. Ancak "Tesla Bobini" adını verdiği icat bedava elektrik anlamına geldiği için, elektrik şirketleri bunu kullandırtmamışlar. Nikola Tesla'nın kendi icatlarını anlattığı bu kitap gerçekten çok güzeldi ve Tesla hayranlığımı arttırdı.
112 syf.
·10/10
Nikola Tesla' nın kendisinin tüm yönlerini anlatmış olduğu kitaptır. Kitapta Tesla' nın hem icatlarına hem de kişiliğine yer verilmiştir. Tesla' nın mesleğim açısından ayrı bir yeri olduğu için bu kitabı zevkle okudum. Herkese tavsiye ederim.
112 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı bir sahaf rafından pek de içeriğini bilmeden almıştım. Ancak okumaya başlayınca kitabın aslında büyük mucidin kendi kaleminden olduğunu fark ettim. İnce bir kitap olmasına karşılık içeriği fazlaca dolu. Okurken mucidin kendisiyle birlikte yaşamına yolculuk ediyorsunuz. Eğitim yıllarına, geçirdiği rahatsızlıklara ve en önemlisi de hayatını değiştiren olaylara şahitlik ediyorsunuz. Kitapta kısa kısa Edison'a da rastlıyoruz.

[Spoiler] Beni en çok şaşırtan şeylerden birisi de mucidin o dönemde günümüz icatlarını tasarlaması ama asla ciddiye alınmaması oldu. [Spoiler sonu]

Okumanızı tavsiye ederim bazı bölümlerde ki icat tasarıları gerçekten şaşırmanıza yol açacak. Oldukça da sade bir anlatımı var. Bilim adamımız kitabı herkesin anlayabileceği bir üslup ile kaleme almış.
112 syf.
·23 günde
Düşmanın hedefindeki bir şehir dünyamın neresinde olursa olsun vurulabilecek ve yeryüzünde bunu engelleyecek bir güç bulunmayacaktır. Dünyamızı cehenneme çevirecek ve yaklaşmakta olan bu felaketi önlemek istiyorsak kablosuz eneji ve ucan makinalara önem vermeliyiz...
112 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yaşadığı dönemde değeri maalesef bilinmemiş, yaptığı buluşlar anlaşılamamış değerli ve son derece önemli bir insan Tesla. Kitabı okurken zaman zaman uğradığı haksızlıklara kızdım, yeri geldiğinde yaptığı buluşa onun kadar bende sevindim. Belki de kendim de sayısal bir bölümle iç içe olduğumdan kitap bana çok önemli geldi. Bir bilim adamının yaptığı buluşları kendi kaleminden okumak benim için gerçekten çok keyifliydi.
112 syf.
·28 günde·Beğendi·Puan vermedi
Eğitim hayatına başladığımızdan beri türlü bilim adamları öğretilir bize.
Edison başta gelenlerdendir mesela.
Ama Tesla'yı kaçımız duyduk,son zamanlarda Elon Mask'ın şirketi dışında... Biyolog olmanın verdiği argümenleri yeni yeni kullanmaya başlayan biri olarak Beynin Yapısına fazlaca merak saldım. Sadece zeka değil de zeka, emek, fedakarlık adına tüm bunları homojen bir şekilde hayata yararlı buluşlarla aktaracak bilim adamlarını sundu evren bana bir şekilde.
Ve TESLA..
Kullandığınız kablosuz internetin mucidi...
Ben Fizikten anlamam,anlamazdım daha doğrusu ama okudugum kitaplar arasında neredeyse en ince olup, okuması en uzun süren kitap oldu TESLA ''İcatlarım''...
Fiziksel yapı itibariyle normal bir insana göre 13 kat daha hassas duyma özelliği bahşedilmiş ve tüm çalışmalarını insanlığa adamış, Edison'un şirketinde çalışırken emeğinin karşılığını alamamış ama pes etmeden hep yeniden başlayan mucit.
Akım motorları,dinamolar, telotomatik, yükseltici verici...
Yani şuan eliniz kolunuz olan tüm elektrofizik ürünü herşey ...
Bence en az diğer bilim adamları kadar anılmalı, okunmalı...
İyi okumalar efenim
#okudumbitti
#paralelevrenim
#25
120 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Mühendisler veya mühendis olmak isteyenler için ilgi çekici bir kitap. Kitabın ilk bölümünde Tesla kendi hayatını anlatıyor çocukluğundan bahsediyor. İlerleyen bölümlerde ise Tesla icatlarının daha teknik detaylarını anlatıyor. Şu an için bu teknik detayları tam bilmediğim için kitabın ilk bölümü daha çok dikkatimi çekti. Kendi döneminde Tesla'nın değerinin anlaşılmamış olması gerçekten üzücü.
112 syf.
·2 günde·8/10
Buluşları kadar, ilginç bir şahsiyet olan Tesla kendi dilinden ,hayatını ve icatlarını anlatmış.,İnsanlık ona çok şey borçlu,ama ona yaşadığı dönemde de öldükten sonra da maalesef ona gerekli önemi vermemiş.....Türk bilim adamları da bugün insanlık adına çok faydalı çalışmalara imza atıyor maalesef ülkemizdeki bu kaos ortamında onlara gerekli frsatlar tanınmadığından yurtdışına büyük bir beyingöcü yaşanmaktadır,bunlardan aklıma gelen bir isim Oktay Sinanoğludur.
112 syf.
Daha çok 8-15 yaş gurubuna hitap eden bir kitapmış hissi uyandırdı bende. Tesla'nın yaptığı icatları ve hayat hikayesini anlatıyor. Fakat dil etkin kullanılamamış. Bilimsel bir kitap olması mı buna engel diye düşündüm, ama tam manasıyla bilim - kurgu türü bir kitap olduğu da söylenemez. Satır arası bir kaç nottan başka Bende fazla bir heyecan uyandırmadı. Umarım diğer okuyucularda bir heyecan ve fikir uyandırır...
112 syf.
·1 günde·8/10
Kitapta Tesla'nın ağzından eğlenceli çocukluk ve gençlik anılarını ve bazı icatlarını okuyoruz. Aslında araştırdığınızda Tesla'nın sayısız icadı var. Şuanda kullandığımız bazı teknolojileri 1800lü yılların sonlarına doğru öngörmüş ve hayata geçirmeye çalışmış. Ama zamanın şartlarında yeterince destek bulamamış malesef.
Tesla hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler için bu kitap yeterli değil, bunu okumadan önce belgeselini izlemenizi tavsiye ederim. Bu şekilde kitapta bahsettiği icatları daha iyi anlayabilirsiniz. (Ben önce belgeselini izlemiştim) Bazı icatları anlatırken teknik şeylerden bahsetmiş bunları anlamakta zorlandım tabi ki ama kitabın büyük bir kısmı anılarından oluştuğu için yine de akıcı ve keyifli bir şekilde ilerledi. Yani fizik bilgisi yeterli olmayan kişiler de alıp okuyabilir.
Tesla'nın kendini okutturan bir dili var keşke hayatıyla ilgili daha detaylı bir kitap yazıp bizlere bıraksaydı :)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1.321 okur okudu.
  • 45 okur okuyor.
  • 986 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.