Nurhan Barut

Nurhan Barut

Çevirmen
8.3/10
55 Kişi
·
159
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
112 syf.
Tesla... Hayran olduğum bir dahi... Bu onunla ilgili okuduğum ikinci kitabım. Zamanının ötesindeki icatları ve düşüncelerini okudukça ağzımı açık bırakıyor. Şu an kullandığımız akıllı telefonların, sürdüğümüz arabaların, jeneratörlerin vb. teknolojilerin temellerinde Tesla'nın icatları yatıyor.
Ya ünlü Tesla bobini? İnsanoğlunun cimriliği yüzünden hiçbir zaman kullanıma sunamadığı bir proje olarak kalmış. "Dünyanın her yerinde herkes enerji kaynaklarına bedava ulaşabilmelidir." diyen Tesla, bütün dünyaya bedava ve kablosuz elektrik ulaştırabilecek bir icat geliştirmiş. Ancak "Tesla Bobini" adını verdiği icat bedava elektrik anlamına geldiği için, elektrik şirketleri bunu kullandırtmamışlar. Nikola Tesla'nın kendi icatlarını anlattığı bu kitap gerçekten çok güzeldi ve Tesla hayranlığımı arttırdı.
112 syf.
·23 günde
Düşmanın hedefindeki bir şehir dünyamın neresinde olursa olsun vurulabilecek ve yeryüzünde bunu engelleyecek bir güç bulunmayacaktır. Dünyamızı cehenneme çevirecek ve yaklaşmakta olan bu felaketi önlemek istiyorsak kablosuz eneji ve ucan makinalara önem vermeliyiz...
112 syf.
·10/10
Nikola Tesla' nın kendisinin tüm yönlerini anlatmış olduğu kitaptır. Kitapta Tesla' nın hem icatlarına hem de kişiliğine yer verilmiştir. Tesla' nın mesleğim açısından ayrı bir yeri olduğu için bu kitabı zevkle okudum. Herkese tavsiye ederim.
112 syf.
·2 günde·8/10
Buluşları kadar, ilginç bir şahsiyet olan Tesla kendi dilinden ,hayatını ve icatlarını anlatmış.,İnsanlık ona çok şey borçlu,ama ona yaşadığı dönemde de öldükten sonra da maalesef ona gerekli önemi vermemiş.....Türk bilim adamları da bugün insanlık adına çok faydalı çalışmalara imza atıyor maalesef ülkemizdeki bu kaos ortamında onlara gerekli frsatlar tanınmadığından yurtdışına büyük bir beyingöcü yaşanmaktadır,bunlardan aklıma gelen bir isim Oktay Sinanoğludur.
112 syf.
·2 günde·7/10
Kitap, Tesla’nın hayatını ve icatlarını anlattığı bir otobiyografi kitabı. Anlatımı çok akıcı lakin icatlarım kısmında, olması gerektiği gibi fiziksel kavramlar devreye giriyor. Okunması için biraz fizik bilgisine ihtiyaç var ya da bu konuda meraklı olmalısınız.

Nikola Tesla, mühendis olmak isteyen fakat babası tarafından papaz olması istenilen bir birey. Küçüklüğünden beri sahip olduğu bir hastalığı var. Önceden gördüğü nesneler veyahut yerler bir imge olarak durduk yere gözünün önüne geliyor. Evet, bir yere bakarken başka şeyler görüyor. Bundan kurtulmaya çalışırken, beyninin içinde gezmeyi daha zevkli buluyor. Bundan sonra sürekli bir yerler geziyor beynine kaydediyor. Sonralarında istediği kadar gözünde canlandırabiliyor. Aslında bu hastalık icatlarını yapmasını kolaylaştırabiliyor diyebiliriz çünkü ilk olarak beyninde imgeleme gücüyle tasarlıyor. Hastalığının kendisine enerji ve zamandan kazandırdığını kendisi de belirtiyor cümlelerinde ki bence çağının ötesinde bir bilim insanı olmasının önemli sebeplerinden biri.

Çağının ötesinde bir bilim insanı demişken şu paragrafı eklemek istiyorum:
Atomların enerjilerini serbest bırakabilseydik ya da dünyanın her yerinde ucuz ve sınırsız güç kaynağı geliştirmenin başka bir yolunu bulabilseydik bu başarı bizim için bir lütuf olmayacağı gibi, hükümdar rejimin tahttan indirilmesiyle sonuçlanacak bir ihtilaf ve anarşiyi tetikleyerek, insanoğluna felaket getirebilirdi. En büyük hüsnüniyet, birleştiren ve uyum getiren gelişmelerden elde edilir; benim kablosuz vericim de bu konuda rakipsizdir. Kablosuz verici sayesinde insan sesi ve benzerleri her yere ulaşacak, fabrikalar binlerce kilometre ötedeki şelalelerin gücüyle çalışacak, hava makineleri hiç durmadan dünya etrafında ilerleyecek ve güneş enerjisi hareket enerjisi elde etmek için ve kurak çölleri bereketli topraklara çevirmek için göllerle nehirler yaratmak üzere kullanılacak. Telgraf, telefon ve benzeri kullanımlara açılmasıyla, mevcut durumda kablosuz kullanımını kısıtlayan statik ve parazitleri kesecek.
112 syf.
Kitap Tesla'nin agzindan yazilmis otobiyografi ozelligi tasiyan bir turde. Herkesin "Tesla caginin cok otesinde bir mucitti, Edison onun onunu kesti." gibi iddiaları soyledigini biliriz. Peki daha Tesla hakkinda bir kitap bile okumadan boyle bir seyi soyleyebilmem ne kadar dogru olur dedim ve okuma karari aldim. Tesla kendi dusunce yapisini ve bunu nasil hayata geçirdiğini acik bir sekilde anlatmis.
Boyle bir dahinin nasil bu kadar buyuk buluslara imza attigini da anlamis oldum. Kisa olmasina karsin icinin bayagi dolu olusu sasilacak bir durum degil.
Kitabi anlamak icin 12. sinif fizik bilgilerinin yetecegi sekilde, sade bir sekilde, anlatmis. Herkese oneririm.
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Tesla' nın hayatını, bilime merakını ve icatlarını anlattığı bir kitap. Tesla' nin adını az da olsun duyanlar için bilgi verici ama yeterli bir kitap değil; biraz fizik bilmeyi de beraberinde getiriyor. Hele de sayısaldan pek anlamayanlar için biraz yüzeysel kalıyor kitap ( ki fizikten hiç anlamam). Yine de onun ileri görüşlü bir bilim adamı olduğunu anlamak için, fiziğe gerek yok. Daha detaylı bir kitabına ihtiyaç duyuyor insan; hele de okuduklarına ve sade diline uyup merak güdünüzü kamçılamışsa kitap.
110 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Tesla ile okuduğum ilk kitaptı. Bir de Tesla'yı kendi ağzından okumak daha iyi oldu. Bir dahinin hayatı... Doğuştan gelen bir yetenek. Bilime ilgisi olanlara kesinlikle öneririm. Tesla'nın ilham kaynağı kitap çocukluk çağında okuduğu Josika'nın Aba'nın Oğlu adlı kitabıymış. Tüm aramalarıma rağmen bulamamak üzücüydü.
112 syf.
·5 günde·7/10
Tesla hakkında kendi kaleminden, hem hayatı hem icatlar hakkında tatmin edici seviyede bilgi öğrenebileceğiniz bir kitap. Tesla'ya ilgi duyanlara tavsiye edebileceğim bir kitap.
112 syf.
·29 günde·Puan vermedi
Zamanında şimdiki gibi bir öneme sahip miydi ya da döneminde değeri bilinmiş miydi tam bilemem ama Tesla'yı okumadan ben de tam olarak onu bilmediğimi anladım. Böyle enerjisi tükenmeyen bir beden ve beyinle kim bilir neler yapılırdı daha...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 159 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 120 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.