Nurhayat Karaman Ovadia

Nurhayat Karaman Ovadia

Çevirmen
7.8/10
6 Kişi
·
20
Okunma
·
0
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
Nurhayat Karaman Ovadia
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
166 syf.
Sevdiğimiz bir şey hakkında bilgi sahibi olmak isteriz, öyle değil mi?
O halde şarap severleri buraya alabiliriz.
Çünkü bu kitap tam da onlar için yazılmış.

Kısacık, bir solukta bitirebileceğiniz fakat bunu tavsiye etmediğim bir kitaptır.
Çünkü salt bilgiye dayalı. Tek seferde her şeyi okuyup geçerseniz muhtemelen kısa bir süre sonra çok büyük bir kısmını unutursunuz.

Biraz içerikten bahsedeyim istiyorum; şarabın tarihçesinden başlamış, yolu şaraptan geçen terimleri tanımlamış, daha sonra ilk adıma geri dönmüş. Yani hikayenin başladığı yere, üzüm bağları!

Üzüm bağlarının yaşam döngüsü; iklim, toprak, ısı, bakım gibi etkenleri şarap ekseninde açıklamış.
Üzüm türlerinden, şarap türlerinden, şarabın nasıl yıllandırıldığından bahsetmiş.

Bağbozumu nedir, şampanya kime denir, şaraplar neden bu kadar pahalıdır diyerek yükselmiştir!

Şarap etiketi nasıl okunur, şişesi nasıl açılır, kadehler nasıl seçilir, şarap nasıl servis edilir, yanında ne yenir, restoranlardaki şarap listeleriyle nasıl başa çıkılır teek teek yazmış.

Şarap tadım partileri nedir, nasıl düzenlenir, mükemmel şarap nasıl seçilir (hediye için!), şarap lekesi nasıl çıkar, şarap için faydalı araç gereçler nelerdir; cevap vermiş.

Ve son olarak, şarap kokteylleri nasıl hazırlanır, nasıl somelye (şarap uzmanı) olunur, dünyanın en iyi şarapları nelerdir, somelyelerin en çok sevdiği şaraplar hangileridir cevaplamış.

Bir de dünyaca ünlü 10 şarap destinasyonu şeklinde güzel bir yolculuk planı çizmiştir.
Daha n'apsın?
Kendisine teşekkürlerimizi iletiyoruz.
166 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Üniversitede bir şarap fabrikasında staj yaparken başlamıştı şaraba merakım. Öyle aman aman alkol kullanan biri değilim ama şarabın yeri ayrıdır. Yalnız benim için değil; muhakkak ki insanlık tarihi için de öyle. Bilinen en eski (M.Ö. 7000) içeceklerden biri olması sebebiyle insanlık tarihiyle de yakından ilişkili olduğu söylenebilir.
Bu kitapta yazar şaraba dair aklımıza gelecek hemen her konudan bahsediyor. Yapım aşamasındaki farklılıklardan tutun da, hangi şarapla hangi yiyecekleri birlikte tüketebileceğimize kadar oldukça yararlı bilgiler bulmak mümkün. Sonuç olarak şaraba dair öğrenmek istedikleriniz için başvurulabilecek güzel bir kaynak.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nurhayat Karaman Ovadia

Yazar istatistikleri

  • 20 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.