Nuri Yıldırım

Nuri Yıldırım

Çevirmen
8.0/10
13 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
18
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
   Acı bir bilinçli edindiğim izlenim, ne kadar uzun olursa olsun bu dünyada her şeyin bir sonu olduğuydu.
Rus hikayeci Anton Çehov için okuduğum yorumlara ben de tanık oldum diyebilirim. Özellikle , "Kavramları somutlaştıran hikayeci" diye bir yorum okumuştum, yorumu eseri bitirdiğimde daha iyi anladım eğer okursanız siz de hak vereceksiniz.
   Eserde : Memurun Ölümü, 6 Numaralı Koğuş, Bukalemun, Asma katlı olmak üzere 4 farklı hikaye bulunuyor. Tahmin edersiniz ana hikaye 6 Numaralı Koğuş. Hikayelerin hepsin de betimlemeler ve ruh tahlilleri de var böylelikle okurken olaylara daha hakim oluyorsunuz.
    Sabırla okuduğunuz da iyiki okumuşum dedirtebilecek bu eser,  içinizi tuhaf bir buruklukla kaplayıp keşke böyle bitmeseydi diyeceğiniz hikayelerle dolu.
   Keyifli okumalar diliyorum.
624 syf.
·11 günde
"Herkese hitap eden kitaplar daima pis kokan kitaplardır: küçük-insan-kokusu sinmiştir üzerlerine "
Friedrich Nietzsche'nin "İyinin ve Kötünün Ötesinde" kitabından bir alıntı.

Bunu buraya yazdım çünkü Nietzsche'nin bu düşüncesini ilk okuduğumda katılmıştım, hatta "İyinin ve Kötünün Ötesinde" kitabında en sevdiğim satırlardan olmuştu diyebilirim. Şimdi ise Nietzsche'nin bu konuda yanıldığını düşünüyorum, en azından 'Oblomov' için.
Öyle bir şey ki Oblomov! Tanıştığıma pişmanım, çünkü tesirinden uzun bir süre kurtulmam imkansız. Ama eğer tanımış olmasaydım daha çok pişmanlık duyardım. Bir yandan herkes okusun istiyorum çünkü herkese hayat dersi verebilecek düzeyde, bir yandan da bencilce davranıp bu saatten sonra kimsenin okumasını istemiyorum.
Hatta ve hatta itiraf etmeliyim ki öyle satırlar, öyle sayfalar vardı ki paylaşmaya dahi kıyamadım, kıskandım diyebilirim.

"Ne var ki bu kitapta?" Dediğinizi duydum.
Aşk, acı, hayat, keder, umut, pişmanlık, gözyaşı, ders ve en önemlisi bu duyguları yaşadığınız satırlarda, tanıdığınız-tanımadığınız ve sizinle aynı duyguları yaşamış, yaşayan ve yaşayacak olan insanların varlığı var.
Öyle bir kitap ki herkesin üzerinde yaratmış olduğu ve yaratacağı etki aynı. Aynı dediğim için sıradanlaşmış olarak algılamayın bunu, yaratacağı tutku, hüzün, acı aynı.

(Kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız eğer; Okuyun.
Bana bir iyilik yapmak istiyorsanız; Okumayın!) Şaka şaka :)) bu kitabı herkes okumalı.

İkna edici gelmediyse yazdıklarım
Bide şunu okuyun; "Şuan da 1000k ta 'Oblomov' adında 17 kullanıcı var. Öylesine isimlerini 'Oblomov' yaptıklarını düşünmüyorsunuzdur heralde" :))

Bende öyle düşünmüştüm :) Şimdiden keyifli okumalar dilerim:)
624 syf.
Kitabın kalınlığına bakarak ileriki zamanlara sürüklediğim bir kitaptı. Hadi bismillah diyerek başladım, bitirdim. Belirli yerlerde betimlemeler sıksa da kişi tahlilleri ancak bu kadar olur dedirtti. Düşünmeyi düşünmeye üşendiğimiz zamanlar olmuyor değil. Bu yüzden her insanın içinde bir parça var 'OBLOMOV.'

Yazarın biyografisi

Adı:
Nuri Yıldırım

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.