Nuriye Yiğitler

Nuriye Yiğitler

YazarÇevirmen
8.0/10
456 Kişi
·
1.153
Okunma
·
0
Beğeni
·
341
Gösterim
Adı:
Nuriye Yiğitler
Unvan:
Türk yazar ve çevirmen
Doğum:
Edremit, 1943
1943 Edremit doğumlu olan ve 1962 Çapa Eğitim Enstitüsü Fransizca Bölümü’nü bitiren Nuriye Yiğitler, aynı yıl Enstitü'nün Edebiyat Bölümü'nü bitiren H. Zekai Yiğitler ile evlendi. Elbistan, Tarsus, Balıkesir, Edremit ve Ankara' da Fransızca öğretmenliği ve okul idareciliği görevinde çalıştı. 1984'te yirmi yıllık milli eğitim mensupluğunu ve idareciliğini emeklilikle sona erdirdi. Bu tarihten sonra yoğun bir yazarlık ve çeviri hayatına başladı. Okul radyosu için eğitim programları ve TRT radyosu için oyunlar yazdı. Çocuk romanları da kaleme alan yiğitler, aralarında Stendhal, Pierre Louys, Blaise Cendrars, Bernard-Henri Levy, Marek Halter, Irene Nemirovsky ve Antoine de Saint-Exupery'in de olduğu birçok Fransız yazarından çeviriler yapmıştır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10 puan
Hayvanların bencillikten uzak ve özverili sevgileri, insan denen varlığın değersiz dostluğunu ve pamuk ipliğine bağlı sadakatini tecrübe etmiş kişinin kalbine işler.
-Edgar Allan Poe

Çoğu zaman düşünürüm: Hakaret olarak söylediğimiz, aşağılama niyetiyle kullandığımız "köpek" sıfatını. Köpek, it deriz; kötü bir şeymiş gibi. Hâlbuki bizim hor gördüğümüz o "köpek" bile, sokakta bizi görünce kaçacak delik arıyor. Daha ne kadar vahşi olabiliriz? Köpekler de bize sırt çevirdiyse...

Hayvanları çok severim, haddinden fazla hem de. Örneğin yolda kedi görsem, pis-temiz umrumda bile olmaz, hemen okşayıp öpmeye çalışırım. İnek, at, keçi, koyun, köpek vb. bütün hayvanları severim. Sevmemek için bir şart bulamıyorum çünkü. Ben onu seviyorum, o da bana sevgi gösteriyor. Hayatım boyunca hayvanların, insanları sebepsiz yere öldürdüğü bir habere, olaya rast gelmedim. Ama bakıyorum; evladını öldüren baba, amcasını öldüren yeğen, öğretmenini öldüren öğrenci... İnsanlar, hayvanlardan daha vahşi olabiliyor ne yazık ki. Bütün insanlık için geçerli değil bu elbette ama bütün hayvanlar için geçerlidir bu; siz hayvanlara bir şey yapmazsanız, onlar da size bir şey yapmazlar.

Dünyanın en sadık dostu olarak bilinir köpekler. Cana yakın, sevimli, korumacı ve daha birçok güzel özellikleri var bu minnoşların. Âmâ olan insanlara yardımcı olanlar mı dersin, hayat kurtaran mı dersin... Köpekler gerçekten insanlara çok iyi bir dost oluyorlar. Yazarımız Jack London da buna değinmiş kitap genelinde. Jerry isimli yavru bir köpek, o köpeğin gözünden insanları anlatmış. Köpek, insanları, yani sahiplerini, Tanrı gibi görüyor, o kadar bağımlı Tanrısına. Tanrısı ne derse onu yapıyor, onun övgüsünü kazanmaya çalışıyor. Hiç çıkar gözetmeden, sadece sevgi bekliyor karşılık olarak... Ayrıca zenci-beyaz gibi saçma sapan ırkçılığa da değinmiş yazarımız. Köpek bile yapıyor bunu, tanrısı öyle öğretmiş çünkü. Zenci bir insan gördü mü saldırıyor, tanrısı da onu destekliyor. Böyle olunca köpek de onlardan(zencilerden) üstün görüyor kendini. Zencilerden üstün, tanrısından aşağı.

Farklı bir kitap oldu benim için. Güzeldi, zevkliydi. Bir köpeğin insanlara ne kadar bağlı olabileceğini daha da net öğrenmiş oldum Jack London sayesinde.

Hayvanları hep sevin. Hayvanlardan size zarar gelmez, biz onlara zarar vermediğimiz sürece onlar da bize zarar vermez. Hayvanları mal gibi sahiplenmeyin, onlar da birer can taşıyor. Sevin, gözlerine bakın, gülümseyin, sarılın. Hayvan sevgisinin içinizde daim olması dileğiyle...
280 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Cyrano, sahteliğe, yalakalığa, iki yüzlülüğe, dalkavukluğa her daim karşı gelip dik duran, boyun eğmeyen, insanlara çıkarı için yaklaşmayan, yalnız ama güçlü adam... aşka düşünce yaşadığın cesaretsizlik, kendini dipe çekme, bazen yüceltmen; hemen ardından yine bunu haketmeyeceğine inanman... burnunun başlayan kompleksinle senelerce susuşun... aşkını döktüğün satırların başka yüreklerin aşkına yaramasına ne demeli.. insan nasıl duygularını tüm aşkını dile söktüğü sözcükleri başkasına feda eder ki... ama Cryano Christian’ı çok sevdiğinden değil, burnunu hiç sevmediğinden, çirkinliğini benimseyip onunla balkon altlarına, satır aralarına, mektuplardaki aşk cümlelerine, sessiz ve habersiz gözyaşlarının arkasına saklanan ve tüm bunları maskeleyen dostluk, dürüstlük ve savaşçı, doğrularından şaşmayan bir tarafıyla gösterdi kendini insanlara...

psikolojik yönden Cyrano bir kaygı bozukluğu vakasıdır aslında (mesleki değerlendirmeye girmeden olmuyor :)) o toplumun içinde başı dik gezen, kendine güvenen cesaretli bir adamken aşık olduğu kadın karşısında aciz, sakin, susan, cesaretsiz, özgüvensiz birine dönüşüyor.. iki zıt ve bambaşka yönü olan bir adam...

Şiirlerine hayranlık duymamak zaten elde değil... filmini en yakın zamanda izleyeceğim daha önce kısa bir videosuna denk gelmiştim. Zaten videodan sonra hemen okuma listemde öne aldım bu kitabı... oyununa da gidebilmeyi çok isterim tekrar oynanır mı bilinmez ama bir şansım olursa ne ala!!! Muhteşem bir tiyatro okudum demeyecem, muhteşem bir tiyatro izledimmm gerçekten muazzamdı hayalimdeki bu tiyatro.. Keyifli okumalar dilerim..
175 syf.
jack london'un ölümünden sonra yayınlanan ilk kitabıdır. yanlış hatırlamıyorsam bunun dışında 5 kitap daha vardı ölümünden sonra yayınlanan.

ırkçılığın yükseldiği bir dönemde tanrıları beyaz adam köpekleri ise siyahilere atfeden ironik bir dil ile oluşturulmuş muazzam bir eser.

özellikle hayvanseverler ve ruh bilimcileri açısından tutulacak kitapların başında gelir. keza jerry'i sevmemek imkansız zaten.
123 syf.
·Puan vermedi
Konu : Dünya Savaşı'ndayken, Fransızlar için geçen en zor günlerden birinde havalanmak zorunda kalan bir grup savaş pilotunun, savaşın her daim kaybedeninin insan olduğunu keşfetmesinin öyküsü

Yorum : Bu Antoine de Saint-Exupéry'ın okuduğum ikinci kitabı. Kesinlikle bir çocuk kitabı olmadığını düşünüyorum.Hatta bana bile bir nebze ağır geldi.

Alıntı : Büyümek büyük kabahatti. Oysa çocukken ne kadar da mutluydum.
175 syf.
·10/10 puan
İnsan ve hayvan ilişkisini bir hayvanın gözlerinden görme, onun bakış açısıyla anlamaya fırsat veren bir kitap. Kitabı okuduğunuz süre zarfı boyunca çok farklı bir bakış açısına sahip oluyor, dünyaya, karakterlere, insanlara bir o kadar farklı bakıyorsunuz ki... Çok güzel bir kitaptı, okumadan bu duyguyu anlayamazsınız. Mutlaka okuyun derim.
855 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10 puan
Tolstoy sən bir dahisin:)
855 səhifədə din,siyasət,xoşbəxt və bədbəxt ailələr,bu bədbəxtliyin səbəbi və daha nələr var...Bitdi deyə pis olduğum nadir əsərlərdən biri olan möhtəşəm bir əsər qoydun bizlərə...Bir sıra yazarlar tərəfindən ölmədən əvvəl mütləq oxunacaq əsərlər sırasına daxil edilib "Anna Karenina".Oxuduqda zatən bunun səbəbi aydın olur:)

Əsərin yazılmasıyla bağlı belə bir maraqlı rəvayət də var.Belə ki,əsəri yazmaq üçün otağına çəkilən yazarımız xidmətçisinə tapşırır ki,onu narahat etməsin yeməyi qapının ağzına qoyub getsin.Bir axşam xidmətçi yenidən yemək gətirdikdə səhər və nahar yeməyinin qoyduğu kimi qapının ağzında olduğunu görür.Yazarın başına bir iş gəldiyindən qorxub qapını döyür.içəri girməyə cəsarət etmir.Amma qapını açan səs verən olmur.Xidmətçi qaçaraq yazarın qohumlarına xəbər verir.Onlar tələsik gəlib qapını açıb içəri girdikdə görürlər ki,Tolstoy yerə uzanıb,saatlarca yemədən içmədən halsız halda ağlayır.Qohumları nə oldu?dedikdə Tolstoy başını yerdən qaldıraraq ağlayaraq deyir ki,Anna Karenina öldü...
Bəli... Tolstoy əsərini hiss edərək yazır,obrazlara bağlanır, Annası öldüyü üçün ağlayır.Eynisi əsəri oxuyanlarda da müşahidə olunur:)
672 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Harika bir kitaptır. Kitabın kalın olması gözünüzü korkutmasın. İçinde çok değerli bilgilerin olduğu da bir kitap. Habil ile Kabil’in öyküsünü ilk bu kitaptan öğrenmiştim.
175 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Herkese iyi akşamlar. Karne haftasında okulun boş olmasından istifade ederek birkaç saatte bitirdiğim Jack London’un bu kitabının baş kişisi bir köpek ve bu köpek çok özel bir köpektir. Köpeğin adı Jerry’dir. Jerry duyguları güçlü, zekası keskin, sevgisi, sadakati sonsuz olan bir köpektir. Sahibi olan beyaz adamları tanrı olarak görüp, onlara taptığını; sevgisi ile sadakati ile aşırı belli eder. Kitap ilk tanrısı olan Bay Higgin’in, henüz altı aylık olan Jerry’i köle ticareti yapan ve Jerry’nin ikinci tanrısı sayılacak Van Horn’a vermesiyle ve ardından Jerry’nin Van Horn ile birlikte içinde siyahi kölelerin de bulunduğu bir gemi ile yolculuğa çıkması ile başlar. Jerry beyaz adamları tanrı olarak gördüğü dönemlerde siyahi adamlardan nefret etmiştir. Çünkü beyaz adamlar bu siyah adamları hor görmüştür, satmıştır, satın almıştır, onları köle olarak yok pahasına çalıştırmıştır; siyah adamlar da ötekileştirildikçe beyaz adamların bulunduğu ortamlarda hır gür çıkarmışlardır. Bunları gören Jerry’nin düşünceleri de buna göre şekillenmiştir. Kitap boyunca Jerry’nin yaşadıklarından o dönemde yaşanılan siyah adam beyaz adam çatışmalarına;beyaz adamların, siyah yerlileri köleleştirmelerini, siyah yerlilerin bu durum karşısındaki hoşnutsuzluklarını, yerlilerin ilkel bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini ve yerli halkın çoğu zaman yem olarak siyah beyaz farketmeksizin insan ırkından faydalanmalarına şahitlik edeceksiniz.
Kitabı okurken keşke benim de Jerry gibi bir köpeğim olsaydı diye düşündüm. Sonra düşündüm ve “bu imkansız” dedim. Bir köpeğimin olması için sanırım yaşadığım yeri değiştirmem gerekiyor.
Neyse herkese iyi okumalar diliyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nuriye Yiğitler
Unvan:
Türk yazar ve çevirmen
Doğum:
Edremit, 1943
1943 Edremit doğumlu olan ve 1962 Çapa Eğitim Enstitüsü Fransizca Bölümü’nü bitiren Nuriye Yiğitler, aynı yıl Enstitü'nün Edebiyat Bölümü'nü bitiren H. Zekai Yiğitler ile evlendi. Elbistan, Tarsus, Balıkesir, Edremit ve Ankara' da Fransızca öğretmenliği ve okul idareciliği görevinde çalıştı. 1984'te yirmi yıllık milli eğitim mensupluğunu ve idareciliğini emeklilikle sona erdirdi. Bu tarihten sonra yoğun bir yazarlık ve çeviri hayatına başladı. Okul radyosu için eğitim programları ve TRT radyosu için oyunlar yazdı. Çocuk romanları da kaleme alan yiğitler, aralarında Stendhal, Pierre Louys, Blaise Cendrars, Bernard-Henri Levy, Marek Halter, Irene Nemirovsky ve Antoine de Saint-Exupery'in de olduğu birçok Fransız yazarından çeviriler yapmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 1.153 okur okudu.
  • 49 okur okuyor.
  • 858 okur okuyacak.
  • 31 okur yarım bıraktı.