Oğuz Atay

Oğuz AtayTutunamayanlar yazarı
Yazar
8.9/10
34bin Kişi
155bin
Okunma
27,2bin
Beğeni
526bin
Görüntülenme

Oğuz Atay Gönderileri

Oğuz Atay kitaplarını, Oğuz Atay sözleri ve alıntılarını, Oğuz Atay yazarlarını, Oğuz Atay yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Hafiftim, güzeldim, rüya gibiydim; bakmasını bilmedi.
İyi şeyler birdenbire olur; bu kadar bekletmez insanı.
Reklam
Dün, bugün ve yarın, onun yaşantısıyla birleşmeliydi.
“Şu anda, sana güzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim,” dedi: “Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden için rahat etmeyecek: seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda.”
Sayfa 113 - TurgutKitabı okuyor
Kalabalık bir topluluk içindeydi. Başarısızdı. Dileniyordu. Parası yoktu. Caminin önündeydi.
Bu çürümüş toplumda, geleneklerin üstümüze yağdığı bilgi süprüntülerini öğrenemem ben. Ben, yeni bir düzenin kurulması için katkıda bulunurum ancak.
Sayfa 197
Reklam
"Ben çıkarıma bakarım" diyeceksiniz, bunun için "Babamı bile tanımam" diyeceksiniz. Kimseyi tanımayacaksınız; hele hayattan çıkarı olmayanları hiç!
Sayfa 203
Mustafa Hoca çok devirler görmüştü. Hürriyet ve aydınlıkla birlikte her türlü fırsatçılığın da ortaya çıkmasından korkuyordu. Herkesin eşit olduğu düşüncesinin hemen istismar edilmesinden korkuyordu. Mehmet Akif gibi, “bilenle bilmeyenin elbette bir olamayacağını” düşünüyordu; eşitlik demek, bu demek değildi. Mustafa İnan tarih okumaya düşkündü: sokağa dökülen her insanın bu işlerin bilincinde olduğundan haklı olarak kuşku duyuyordu. Türk milleti Tanzimat’tan beri böyle nice heyecan yaşamıştı; kaç kere, işte hürriyet geldi diye sevinmişti. (…) (Ancak) hürriyetle birlikte akıl da gelmeliydi, huzur da gelmeliydi, bilim de gelmeliydi; evet çalışma gelmeliydi, yeni ve aydınlık bir düzen gelmeliydi. Hürriyet neden durmadan gelmek zorunda kalıyordu? Bunun üzerinde düşünülmeliydi. Bu hürriyet neden ikide birde geliyordu? Bunun üzerinde düşünülmeliydi. Hürriyet, düşünmesini bilenlerle birlikte gelmeliydi.
Sayfa 225Kitabı okudu
Mustafa İnan, ihtilâlden önce de durumu görüyordu: İsmet İnönü’nün Millet Meclisi’nde, "Sizi ben bile kurtaramam,” sözünü duyunca arkadaşlarını uyarmıştı. "Gene de yumuşak bir şekilde ifade etti endişesini," diyor Murat Dikmen: "Bakın çocuklar," demiş, "Siyaset dünyasının ilk önemli esprisi."
Sayfa 223Kitabı okudu
Bütün hayatımı, en ince ayrıntılarına kadar düşünerek hesapladığım iyiliklerin hayaliyle geçirdim albayım. Artık ne olacaksa olsun istiyorum.
Sayfa 23
Reklam
Arkadaşlık
Yalnız hayallerle beslenen bir arkadaşlık ne kadar kısa sürüyordu. Günlük meselelerin çözümlenmesinde bir hayalinle faydası olabilirdi? Zavallı bir ruh insanı nereye götürebilirdi? insanın ihtiyaçları nasıl karşılayabilirdi her gün karşınıza çıkan canlı elle tutulur varlıklarla bir ruh nasıl başa çıkabilirdi bir ruhla yaşamak tek başına yaşamak gibi hayal gücü isteyen bir davranıştı...
"Ben iç dünyama dönüyorum. Orada hayal kırıklığına yer yok."
Bazı insanların, bazı şeylere hiç hakları yoktu: ne var ki, insanlar da en çok, bu hiç hakları olmayan şeyleri yapıyorlardı.
Bir yerde durup kahvaltı edelim Olric. Hususi arabaların henüz şımartmadığı bir yer olsun.
Sonu belirli bir işle uğraşmak insana huzur veriyordu.
Sayfa 561 - İletişim YayınlarıKitabı okuyor
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.