Okan Sevinç

Okan Sevinç

Çevirmen
8.8/10
26 Kişi
·
66
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
520 syf.
·Beğendi·10/10
Aşk, kabadır, şiddetlidir. bununla birlikte dayanıksız, güvensizdir. Oysa sevgi, tatlıdır, yumuşaktır. Bunun yanı sıra dayanıklı, güven içindedir.

Aşk hep kuşkuyla bulunur. Oysa sevgi, baştan başa kesin inançlıdır. Kuşkuya yer vermez. aşktan içtikçe kanarız, sevgiden içtikçe susarız. aşk korundukça eskir. Oysa sevgi yenilenir.

Aşk, sevenin içinde varolan bir güçtür. Kendisini sevgiliye çeker. Oysa sevgi sevilende varolan bir albenidir. Seveni sevilene götürür. Aşk, sevgiliye egemenliktir. Oysa sevgi, sevilende yok olma susuzluğudur.

Aşk, onun baskısı altında kalabilmek için sevgiliyi belirsiz, kimliksiz olarak ister. Aşk, kişinin bencilliği ile alım-satımsal, hayvansal ruhun bir çekiciliğidir. Kendisi kendi kötülüğünün bilincinde olduğu için de onu bir başkasında görünce ondan nefret eder, ona kin besler. Oysa sevgi, sevileni sevgili, değerli olarak ister. Bütün gönüllerin de kendisinin sevdiği için beslediğini , beslemelerini diler. Sevgi, kişinin Tanrısal ruhu ve Ahurasal doğasının bir çekiciliğidir. Kendisi kendi doğaötesi kutsallığını görebildiği için onu bir başkasında görünce onu da sever. Kendisine tanış, yakın bulur.

Aşkta, rakip sevilmez. Oysa sevgide, "Köyünün tutkunlarını kendi özleri gibi severler." Kıskançlık aşkın özelliğidir. aşk, sevgiliyi kendi lokması olarak görür. Bir başkası onun elinden kapmasın diye hep acılar içinde kıvranır durur. kapması durumunda ise ikisine de düşmanlık beslemeye başlar. Sevgiliden nefret edilir.

Sevgi ise inançtır. inanç ise salt bir ruhtur. Sınırsız bir sonsuzluktur. Bu gezegenin türlerinden değildir. Aşk, doğanın kementidir. doğadan almış olduklarını kendi elleriyle geri verip; ölümün aldıklarını aşkın oyunlarıyla ellerinden bıraksınlar diye başkaldıranları yakalar. Oysa sevgi, kişinin doğanın gözlerinden uzak, kendi yarattığı, kendi ulaştığı, kendi "seçtiği", bir aştır. Aşk, içgüdünün tuzağında tutsak olmaktır. Oysa sevgi, isteklerin baskısından kurtulmaktır. Aşk, bedenin görevlisidir. oysa sevgi, ruhun elçisidir.
520 syf.
Ali Şeriati' nin ikinci okuduğum kitabı. İlki Yalnızlık Sözleri-1. Kalemi güçlü, cümleleri çekici, edebi, nesrinde musikisi olacağına inanan bir yazar. İki kitabın önsözü '' Sizi rahatsız etmeye geldim'' kitabı özetliyor.İki kitapta bölümlerden oluşuyor anlatı tarzında. Birinci kitapta genelde kendisini anlatırken bu kitapta hem konuları hem kendisini anlatıyor. Diyaloglar var bazı kısımlarda monolog da diyebileceğim. Mevlana, Hafız, Chandel, Tagore, Buda vb. kişilerden etkilenmiş çok yönlü ve bilgili bir yazar. -hissettiriyor- Okumalısınız diyerek incelememi bitiriyorum. İyi okumalar.
521 syf.
·88 günde·Beğendi·10/10
Ali Şeriati / Yalnızlık Sözleri II

Serinin ikinci kitabı. Şeriati'nin yalnızlığı ve veciz sözleri bu seriyle de devam ediyor. Önceki kitabın tamamıyla devamı niteliğinde..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 66 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 58 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.