Okcan Yıldırımtürk

Okcan Yıldırımtürk

Çevirmen
6.4/10
14 Kişi
·
37
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Adı:
Okcan Yıldırımtürk
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Kitabımız oldukça güzel başlıyor. Hatta başlangıç sözünü sizler için ekleyelim. "Bizden önce yaşamış ve ölmüş 107,6 Milyar insanın anısına" tabi akıllara hemen 'Yoksa Tarih Kitabımı mı Hasss' geliyor. Tamam tarih seviyorum ama tarih olarak almadık bunu sonuçta. Tarih okusam seni mi okurum yani.

Şaka bir yana yazarımız sayılar konusuna oldukça takıntılı ve sayılarla neler yapılabilir öyle bir anlatıyor ki. Lise son sınıfa gelmiş halen Matematik hocasının ne anlattığını çıkaramayan öğrenci modunda okudum o satırları.

İlk hikayemiz çok hoşuma gitti. Doğruyu söylemek gerekirse güzel ülkemiz, Türkiye'nin ilk sayfada olduğu bir kitaba başlamak çok hoşuma gitti. He hikayenin adı 'Bereketli Hilal' bunu da ekleyelim. Bizimle beraber diğer ülkeler: Batı Suriye, Irak, Kuveyt, Lübnan ve İran.

Gene kitap içerisinde İslam'ın 5 Şartı'nın konu edinmesi dikkatimi çekti. Tabi yazarın tarafsız yazdığını söyleyemeyeceğim. Özelliklere Din konusunda biraz sanki taraflı bir yazı yazmış. Sadece Müslüman inançları ile ilgili söylemiyorum bunu tabi. Keşke not alsaydım dedim ama metrobüste olunca işte.

Haçlı seferleri, Müslüman ve Hristiyan kişilikler, savaşlar, eğitim, tıp buluşlar derken bir de baktık ki kitabın sonuna geliyoruz. Ancak kitabın sonundan hoşnut olmadım. İkinci Dünya Savaşına çok bağlanmış. Biraz detaya girmeye de çalışmış ama sınırlı olarak sanırım Vikipedi bilgisiyle yazmış o satırları. Gerçi pek bir önemi yok dediklerinin ama olsun. İşime yarayan ve merak ettiğim birkaç bilgiyi gördüm aslında. Bana yeter. Sizlere de can sıkıntısında yolda falan iyi gideceğini söyleyebilirim. Cümleten iyi akşamlar..
192 syf.
·4 günde·6/10
bazı abartılmış ya da değiştirilmiş, bize yıllarca yanlış aksettirilmiş tarihi olayların gerçek halini anlatan, ama genel olarak Amerika ve İngiltere'de yaşanmış olayları anlatması bakımından oldukça kısıtlı bir bakış açısıyla ele alınmış bir kitap.
192 syf.
Bunu Herkes Bilir isimli kitabın yöntemi ile aynı yöntemde yazılan bu kitap sürükleyici bir dille insanı sıkmadan yanlış bilinen tarihi meselelerin hakikatlerini göstermeye çalışıyor. Daha çok batı hakkında bilgileri sunan bu kitapla, çoğunlukla Osmanlı hakkında bilinen yanlış tarihi bilgileri düzeltmeye çalışan Bunu Herkes Bilir kitabının birlikte okunması birbirini tamamlar.
192 syf.
·6 günde·Beğendi
Sayılarla Dünya Tarihi kitabı tarihe olağan şeklinden ziyade sayılar üzerinden bakmamızı sağlayan bir kitap olmuş. Kitap dünya tarihini kısa kısa geçerek önemli olaylara sayılar üzerinden vurgu yaparak ilerliyor. Günümüzde olsun geçmişte olsun rakamlar veya sayıların nasıl anı daha da önemleştirdiği göz önüne alındığında tarihe sayılarla bakmak gerçek anlamda benim gözümde başarılı olmuş. Sayılara ve tarihe olan merakım ile bu meraklarımın ikisini birden barındırması vesilesi ile kitap beni sardı, kendisini rahatlıkla okuttu.
192 syf.
·Puan vermedi
Kitap, farklı zamanlarda meydana gelmiş, bazıları birçok kişi tarafından bilinen, bazıları ise pek haberdar olmadığımız olayları ele almaktadır. Kısa bölümlerden oluşan kitabın okunması hem kolay hem de keyifli..

Yazarın biyografisi

Adı:
Okcan Yıldırımtürk

Yazar istatistikleri

  • 37 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.