Okşan Okandan

Okşan Okandan

Çevirmen
7.3/10
4 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
400 syf.
Pearl Buck’ın Çin’in siyasi tarihi üzerine yazdığı en güzel romanlardan bir tanesi “Ejder Tohumu”. Kitap savaşın devam ettiği 1941 yılında basıldı ilk. Daha önce yazarın “Ana” ve “Mübarek Toprak” isimli romanlarını okuduysanız bu kitabı da size fazlasıyla tanıdık gelecektir. Adı geçen iki romanda olduğu gibi burada da Çin köylüsünün yaşam mücadelesini, kırsal hayatın ayrıntılı tasvirini, güzelce işlenmiş bir konu, samimi duygular, erkek egemenliğinin ve yaşlılara saygının ön planda olduğu bir toplum görüyoruz. Yalnız burada başka bir tehdit daha vardır: İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Japon İstilası ve ardından gelen Nanking Katliamı.

Tarihi kayıtlar Nanking Katliamı’nın 350 bin cana mâl olduğunu yazar. Japon – Çin savaşı bitmiş olsa da Japonlar sivil, kadın, yaşlı, çocuk demeden pek çok kişiyi katletmiş, binlerce kadına tecavüz etmişlerdir. Pek çok ev yıkılmış, tarlalar ve şehirler yağmalanmış, halk haraca bağlanmış, köylünün malına el konmuştur. Pearl Buck da bu katliam sırasında çiftçi Ling Tan’ın öyküsünü anlatıyor bize.

Hikâye köylü Ling Tan, ailesi, eşi, çocukları, kızları, torunları etrafında şekilleniyor. Roman boyunca Ling Tan’ın bir yandan ailesine sahip çıkma mücadelesine diğer yandan da toprağını ve mahsulünü yabancılardan koruma azmine ve kararlılığına şahit oluyoruz. O vakte kadar böyle bir savaş görmemiş, Batı’dan ve oradaki teknolojik gelişmelerden bihaber olan köylü halk savaşın iç yüzüyle ilk kez karşılaşır ve bunun karşısında nasıl davranacağını bilemez. Her türlü olumsuz şartlar karşısında yılmayan masum halk Japonlarla sonuna kadar mücadele ederek Buck’ın kaleminden diğer uluslara güzel bir örnek teşkil etmişlerdir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.