Ömer Cemal Güngören

Ömer Cemal Güngören

Çevirmen
8.7/10
19 Kişi
·
33
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
302 syf.
·7/10
Kuran'ı Kerim'e benzer noktalar mevcut, tek bir Tanrı'nın olduğu ve herşeyi sarıp gözettiği ve tek tapılacak olanın O olduğu gibi. Ama günümüz Budistlerinin yaşantısına bakınca tek bir Tanrı inancı ve buna uygun yaşamın izleri pek görülemiyor, üzerinde düşünmeye değer bir konu..
302 syf.
Bhagavad Gita tılsımlı bir kitap, benim çok sevdiğim kitapların başında gelir. İçerisinde muazzam öğretiler barındırmakta. Büyük bir destanın ufak bir bölümü aslında lakin Bhagavad Gita başlı başına bir derya. Okuyucuya bilgeliği aşılıyor.
218 syf.
·7/10
Okudukça ve Budizmi öğrendikçe aklımda en çok tekrar eden sorular şunlar oldu; Nankin Katliamı'nı veya bugün Arakan' da yaşananları gerçekleştirenlerin inancı olan Budizm, bu kitapta anlatılan Budizmden nasıl bu kadar farklı olabilir ve bu kitap bu tarz cana kıymaları meşrulaştıran öğretileri neden anlatmıyor?

Kitap Budizm hakkında genel bir bilgi edinmek için okunabilir. Anlayabilmek, Asya uygarlıklarının tarihine azda olsa aşina olmayı gerektiriyor. Şakyamuni Buda' nın öğretileri rahatça anlaşılıyor ama zamanla farklı kollara ayrılan Budist öğretilerin arasındaki farkların iyi anlatılmadığını düşünüyorüm.

Edward Conze (1904-1907) Budizm üzerine bilimsel çalışmalarıyla tanınan, İngiltere'de sosyalist cephede geçmişi bulunan bir insan. Budist midir bilmiyorum ama kitaptan bu inanca sempatisi olduğu anlaşılıyor. Budizmin Hindistan'da yok oluşu üzerine yaptığı şu yorumu "Darvin'in "en iyiler kalır" savı dinler söz konusu olunca geçerli değil galiba..." ve bir kaç benzeri, bu inanç karşısında ki duruşunu açıkça gösteriyor...
302 syf.
·2 günde·Beğendi
Mahabharata Destanı'nın en etkileyici ve güzel bölümü Bhagavad Gita, Tanrı Khrisna Kral Arjuna' ya yaşam, ruh, varoluş, doğa hatta yoga ve yeme içmeye kadar öğütler veriyor. Kitabın yarısından çoğunu çizdim, dipnotlar şahaneydi, araştırmam gereken çok fazla şey çıktı.
Kimsenin okuduğunu eleştirecek değilim, ama çoğu dandik (hepsi değil) "kişisel" gelişim" kitabını okumak yerine bunu okumak daha aydınlatıcı ve verimli olabilir. Ara ara açıp bakmalık tam bir başucu kitabı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ömer Cemal Güngören

Yazar istatistikleri

  • 33 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.