Ömer Ertan Yurtseven

Ömer Ertan Yurtseven

Çevirmen
7.1/10
10 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
244 syf.
·12 günde·3/10
Çok büyük bir beklenti ile başlamamış olsam bile hayal kırıklığına uğrattı beni bu kitap. Belki de bir nevi ilham olduğu diğer distopyaları misal ''Cesur Yeni Dünya'', ondan önce okuduğum için beni yakalayamadı ''Biz''.
Kırk kayıttan oluşuyor ve bunlar gayet normal hatta kısa sayılabilecek nitelikte. Ancak okuduğunuz 5 sayfalık bir bölüm (kayıt) sizi 20 sayfa okumuşsunuz gibi yorabiliyor maalesef. Konusuna gelince, özgürlüğü, kişinin kendine özel alanının olmasını, hayal etmeyi kabul etmeyen bir dünya sunuyor bize. Okura sorgulattığı kavramlar yok diyemem ama belki yazarın uslübundan ya da okuduğum çeviriden dolayı benim için zor hatta eziyete yakın bir okuma oldu. Yine de okuyacağım derseniz, başka bir yayınevinden olan baskısına bakın, belki o daha iyi çıkar.
244 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Aldous Huxley, George Orwell, Ursula K Le Guin, Kurt Vonegut. Eğer bu yazarların kitaplarını okumuşsanız, Yevgeni Zamyatin'in onları nasıl etkilediğini de anlarsanız. Biz, Olmaması gereken olmazı, olması muhtemel kelimelerle anlatmayı başarmış ancak degeri, doğmuş olduğu topraklarda tam 60 sene sonra bilinmiş bir yazar. 1920 de yazılan Biz, yıllar sonra Rusya da basılmış daha önce farklı ülkelerce ve kendi dillerince tercümeri yapılmış bir antidistopik kurmaca. Makinelerin yükselişini ve insanlara yaptıklarını başkaca bir anlatımla okumak için şiddetle tavsiye olunur. Okumakguzeldir
244 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu kitap yani Biz; 1984, Cesur Yeni Dünya, Fahrenheit 451 ütopik eserlerin atası sayılır. 1920 yılında yazılan  Biz adlı ütopya ise tüm bu saydığım eserlere ilham kaynağı olan bir kitaptır. Bende bizi bu yüzden okudum. Fakat diğer eserlerden farklı olarak Biz için daha iyi bir oda daha iyi bir konsantre gerekir diye düşündüm. Sonuç itibari ile Gogol eserleriyle büyümüş bir yazar.
 anlatımında alagori ve metaforik anlatım bekliyordum. Fakat bunun bir önyargının ötesine geçmediğini görünce anladım. Benim için çok guzel bir kitaptı.

Kitap 1920 yılında bir hapishanede yazılmış ve yıllarca SSCB'de yayınlanmamış ve SSCB'yi karalama kitabı olarak görülmüş. Bu kitap kayıtlar adı altinda bölümlerden oluşuyor.
Yazarın hayatına gelirsek (Bu kısmı kitaptan kopyala yapıştır yaptım. Yazmaya erindiğim için yazmasaydın diyenler için ben yazarın hayatını önemsediğim için kitabı duyunca onu yani yazarını araştırım. Okumayacaksınız okuyan olursa diye paylaştım.)
1884'te Rusya'da Lebedyan'da doğdu. St. Petersburg'da gemi mühendisi olmak için öğrenim görürken Bolşevik Partisine katıldı. 1905 devrimi sırasında yakalanarak hapsedildi. 1906'da çalışmalarını tamamlamak üzere Finlandiya'ya gitmeden önce Saint Petersburg'da yeraltında yaşadı. Rusya'ya döndükten sonra yazın faaliyetine devam etti. 1911'de ikinci defa hapsedildi. 1917 Ekim Devrimi'nde Rusya'daydı. Devrim sonrasında başlayan ateşli edebiyat tartışmalarına katıldı. M.Zoşçenko K.A.Fedin ve A.Ahmatova gibi yazarlarla birlikte Serapion Kardeşler adını alan genç kuşak edebiyatçılar grubunu oluşturdu. 1920'de yazdığı MIY (BIZ) adlı romanın ülkesinde yayımlanmasına hiçbir zaman izin verilmedi. Biz'in önce İngilizce daha sonra Çekçe çevirileri ülkesi dışında yayımlandı. 1927'de de bazı bölümleri, onun bilgisi ve onayı olmaksızın SSCB dışında çıkan bir muhacir dergisinde Rusça yayımlandı. Bunun üzerine Zamyatin, Rus Yazarlar Birliği'nde sert eleştirilere hedef oldu. Gene de deneme ve öykülerini yayımlatmayı, oyunlarını sahneletmeyi sürdürdü. Ancak 1929'da eleştirilerin iyice yoğunlaşması üzerine Rus Yazarlar Birliği'nden istifa etti. Artık yapıtlarının yayımlanmasına ve sahnelenmesine izin verilmiyordu. Bunun üzerine 1931'de Stalin'e mektupla başvurarak ülkesinden ayrılmak için izin isledi. Gorki'nin de araya girmesiyle, Paris'e gitmesine izin verildi. Paris'te yalnız ve yoksul bir yaşam sürdü. İsyancı görüşleri nedeniyle orada da SSCB aleyhtarları tarafından tecrit edildi. 1937'de kalp krizi geçirerek öldü. George Orwell, A.Huxley, Ursula Le Guin gibi yazarların öncüsü ve esin kaynağı olan Zamyatin, onlardan çok daha önceki bir dönemde, karamsar bir çerçeve içinde kısıtlı kalmadan antiütopya türünü radikal bir eleştiri silahına dönüştürmüştür.
Okumak isteyenler için iyi okumalar.