Giriş Yap

Ömür İklim Demir

Yazar
8.4
2.115 Kişi
Unvan
Ceza Avukatı, Reklam Yazarı, Blog Yazarı
Doğum
Adana, Türkiye, 1980
Ölüm
null
Yaşamı
1980'de Adana'da doğdu. Tarsus'ta büyüdü. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Yedi yıl ceza avukatı, üç yıl da reklam yazarı olarak çalıştı. Öğrencilik yıllarında çeşitli fanzinlerde ve teknoloji dergilerinde yazarlık yaptı. İlk öyküsü; 2010’da "Varlık"ta, ilk kitabı "Muhtelif Evhamlar Kitabı" 2015'te YKY'de yayımlandı.

İncelemeler

Tümünü Gör
108 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
" Bir demlik çayım var, tütünüm de geçiyor..."
" Dert anlatacak birini bulmak da başka derttir vesselâm " Ne de güzel söylemiş yazar. Cümleyi okuyunca, döndüm döndüm baktım sağıma soluma. Yok.. yok.. Artık derdini deşeceğin, gözün arkada kalmadan, hüznünü hatta sevincini paylaşacağın birileri yok. Ya da bakın etrafınıza bir elin beş parmağı kadar etmez. Her şeyler arttı çoğaldı, hep bi'üst modelleri çıktı, leveller atladı, uzaylara çıkıldı Ay'lara gidildi gelindi. Ama insan azaldı, vicdan azaldı, merhamet azaldı, empati azaldı... azaldı.. azaldı.. azaldı.. Kendi kendimize ağlar, kahkaha atar, çalar oynar olduk. Bırakın sokakta gördüğümüz çöp karıştıranlara üzülmeyi, burnumuzun dibindekileri bile görmez olduk.. Her öykü muazzamdı. Hepsi birbirinden farklı duyguma nüfuz etti. Melda; yalnızlığa küfrettirdi. Rasim abi; acılara karşı gülümsetti. Taner; gerçeklerle yüzleştirdi. Deniz; geçmişe döndürdü. Jülide; şaşkına çevirdi. Ahh! Saraylı; ciğerime işledi. Ayşen aşkı ( en çok sana üzüldüm çocuk) veee Selim. Seni hiç unutmayacağım çünkü sen " Güzelsin anne. Gördüğüm en güzel kadınsın.." dedin ya, annen hatırlamayacak bile olsa.. Velhasıl, nasıl bittiğini anlayamadığım neden bu kadar az bu kitap diye hayıflandığım muazzam bir kitap oldu benim için. Rasim Abi'nin lafı ile bitirmek istedim; " Takma lan. Bir geldik bir gidiyoruz, gerisi yalan. " Hiç...
Muhtelif Evhamlar Kitabı
8.3/10 · 4.574 okunma
·
5 yorumun tümünü gör
Reklam
432 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İsterim, hayal ederim hatta, veya, ya da bazen ve şimdi ve çoğu zaman geçmişe gidebilmeyi. Sonra, düşündüm de bunun için bi' zaman makinesine ya da bi' zaman kapsülüne ihtiyacım yok aslında. Birkaç satır cümle, üç beş mektup, gazete küpürü, kısacık bir melodi ya da altı çizilmiş cümleler ile dolu bir kitap benim için yeterli. İşte bu kitabı okurken, vakti zamanında yazılmış bir günlük ile 1900'lü yıllara ışınlandım resmen. Hep yüreğim ağzımda, tayyarenin içinde Yüzbaşı Şevket ile semalarda süzüldüm. Onun ile birlikte o çöllerde susuz kaldım, o sıcağı iliklerime kadar yaşadım. Ağzım burnum kum doldu seraplar gördüm evet evet gördüm. Garip... çok garipti hakikaten. Geçmiş ve gelecek ile birlikte şimdinin de hikâyesi, bugünler de içinden geçtiğimiz her şeyi tek tek okudum. Buram buram tarih, aşk, özlem, dostluk, samimiyet, biraz sen, biraz ben kokan harika bir kurgu ile birleştirilmiş gerçek bilgiler ile dolu şahane bir kitap okudum. Çok şükür diyorum yeni nesilde böyle yazarlar var " ve hâlâ yaşıyorlar " ve umarım Ömür İklim Demir daha da yazar çok ve çokça yazar. İlk romanı yazarın ama ben beynimi asla buna inandıramadım. Betimlemeleri, tasvirleri, duyguları geçişleri bize yansıtması, ters köşe yaptığı üslubu, samimiyeti, mizahı kullanım dozu ile beni kitabına hapsetti yazar. Eee !.. Emine'ciğim ne yapalım alalım mı listeye? derseniz... Mutlaka derim ;)
Kum Tefrikaları
8.7/10 · 897 okunma
·
3 yorumun tümünü gör
108 syf.
·
5 günde
·
8/10 puan
10 Hikaye
Ömür İklim Demir
, ceza avukatı, reklam ve blog yazarı.İlk öyküsü 2010 da,
Muhtelif Evhamlar Kitabı
ise 2015 te yazmıştır.Kitabı ile yazar Haldun Taner Öykü Ödülü, Ankara üniversitesi öykü ödülü, Notre-Dame de Sion Liseliler Edebiyat Ödülü, GIO ödüllerinde de yılın en iyi öyküsü ödülü almıştır.
Muhtelif Evhamlar Kitabı
toplam 10 öykü den oluşuyor.Yazarın bazı hikayeleri A kalite.Bazıları da olmasa da olur.Bomboş.Küfürlü, Argo, Yer yer sokak ağzı,eğlenceli, samimi,içimizden ve çok iyi tespitleri olan bir anlatım biçimi var.Kendini geliştirse yazarın öykü konusunda çok iyi yerlere geleceğine eminim 1.hikaye Melda isimli orta yaşlı dul bir kadının yalnızlık ve eş bulma hikayesi, 2.hikaye Taner isimli 40 yaşlarında hayatı vasat,renksiz ilerleyen bir adamın hikayesi.3.hikaye de bir mektup konusu var.Bu 3 hikayenin sonu aynı konu oluyor.4.hikayede bir mahallesi abisi Rasim ile yeni boşanmış ve işsiz kalmış adamın dostluk hikayesi anlatılıyor.5.hikaye geçmişteki hareketli günleri ve dostlarını hatırlayan bir adamın hikayesi anlatılıyor.6.hikaye Ceren ve kedisinin bol hayalli hikayesi anlatılıyor.7.hikaye Saraylı nın psikoloji, gizem dolu hikayesi anlatılıyor.8.hikaye geçmişe gel giti olan bir yarım kalmış hikayesi anlatılıyor.9.hikaye bir yaşam ve bir ölümün hikayesi.İkisi de hayatın en geniş anlamda gerçekleri tabiki. Köpeğin gözünden bir dünyada kuruluyor bu hikayede.10.hikaye de son hikaye olup, dul anne ve oğulun hikayesi anlatılıyor. Kitap bitince dedim ki keşke ilk 3 teki hikayeler 10 tane olsaymış tüm hikayeler aynı sonla bitseymiş diye düşündüm.İlk 3 hikaye harikaydı.Kitabı, okurken eminim benim gibi hissedenler olmuştur.Ama dediğim gibi sıkıcı ve boş hikayelerde vardı.Yazarın anlatımı ve edebi tarzı hoşuma gitti.
Sevcan Ülkü Korkmaz
ye önerisi için teşekkür ederim. Puanım 8.
Muhtelif Evhamlar Kitabı
8.3/10 · 4.574 okunma
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42