1000Kitap Logosu
Onur Bilge Kula

Onur Bilge Kula

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.6
15 Kişi
49
Okunma
12
Beğeni
1.600
Gösterim
Tam adı
Prof. Dr. Onur Bilge Kula
Unvan
Akademisyen, Araştırmacı Yazar,Felsefeci
Doğum
Kayseri, 1954
Yaşamı
Cengiz Topel İlkokulu' (1965), Kayseri Lisesi (1971), Ankara Üniversitesi (1978), Berlin Özgür Üniversitesi (1983) mezunu. “Kültürlerarası Eğitim İletişim” çalışmasıyla yüksek lisansını, “Almanya’da Türk Göçmen Kültürü ve Kültürlerarası Eğitim” çalışmasıyla doktorasını tamamladı (1986). 1988’de doçent, 1993’te profesör oldu. Öğretim üyesi olarak Berlin Üniversitesi (1978-86), Çukurova Üniversitesi (1986-93), Mersin Üniversitesi (1993-2000) ve Hacettepe Üniversite’sinde görev yaptı. Bir süre dekan yardımcılığı da yaptığı Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Alman Dili ve Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yabancı Diller Bölümü Başkanlığı (1988-93), Mersin Üniversitesi’nde SBE Müdürlüğü (1993-94) ve Yabancı Diller Bölümü Başkanlığı (1993-96), aynı üniversitenin; Fen-Edebiyat Fakültesi’nde dekanlık ve (1993-2000) ve Alman Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı (1993-2001), daha sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Ertuğrul Günay’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü olarak görev yaptı. Yazıları genellikle Cumhuriyet Bilim Teknik, Tarih ve Toplum, Bilim ve Ütopya dergilerinde yayımlandı. Ayrıca ulusal ve uluslararası Kongre ve Sempozyumlarda çok sayıda bildiri sunmuştur. Karşılaştırmalı edebiyat bilimi çerçevesinde Alman kültüründe Türk imgesi, Alman felsefe tarihi, kültür başlıca araştırma konularını oluşturmaktadır. Uluslararası Germanistler Birliği, PEN Yazarlar Derneği, Sosyal Demokrasi Vakfı, BESAM ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir.
405 syf.
·
Puan vermedi
Geçen yıl Ahmet Ümit Ümit kitaplarını kronolojik olarak okumaya başladım. Eserler ve Ahmet Ümit hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bu kitabı gördüğümde tereddütsüz sipariş ettim. Kitabı ikiye ayırmamız gerekir. İlk bölüm "yazınsal yapıt" bölümü. Burası akademik düzeyde yazılmış ağır bir bölüm. Bir de "Öztürkçe" kelimeler bolca kullanıldığı için okumak ve anlamak çok zor. İkinci kısım "Elveda Güzel Vatanım" başta olmak üzere birkaç Ahmet Ümit kitabına (Beyoğlu Rapsodisi, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Patasana...) atıfta bulunarak eserlerdeki olaylar, kurgu, karakterler vb. hakkında Ahmet Ümit ile yapılan bir söyleşi. Eğer "Elveda Güzel Vatanım" kitabını okumadıysanız bu kitabı okumayın. Önce "EGV" hemen ardından söyleşi kısmı okunursa karakterler ve yazarın düşünceleri çok güzel şekilde sindirilip anlaşılacaktır. "Elveda Güzel Vatanım" benim en sevdiğim Ahmet Ümit eseridir. Söyleşide de bahsettiği gibi Ahmet Ümit müthiş bir edebiyatçı, kurgucu olduğunu iddia etmiyor. Polisiye de çok şaşırtacak düğümler atıp çözeceğini de iddia etmiyor. İddia ettiği işi ise kesinlikle yapıyor. Youtube kanalı ve farklı bir eserinin adı gibi bize "İnsan Ruhunun Haritası"nı çıkıyor. Şehsuvar'la benzer ideolojik çevrelerde yaşamış, benzer düşünce evrimlerine uğramış, benzer bir bıkkınlığımızın olması sebebiyle onu o kadar iyi anlayabildim ki Ahmet Ümit' e tekrar hayran oldum. Gençliğini radikal sol örgütler içinde geçirip Moskova' da eğitim bile almasına rağmen "Kukla" kitabında ülkücüleri, bağlantılarını, tavırlarını, onları kullananları ve onların bunlara tepkilerini Doğan, MHP'li vekil ve cenaze törenine katılanların tavırlarında o kadar gerçekçi ve tarafsız anlatmıştı ki bu iki kitabının tadı bambaşka. Çünkü dediğim ve yazarın iddia ettiği gibi kendisi kurgudan, polisiyeden çok bize insanı anlatıyor. Ben de kendime bu insanları yakın bulduğum için hayranlıkla okuyorum. Farklı bir kişi "Kar Kokusu"na, bir başkası ise"Babı Esrar"a hayran kalabilecektir. Söyleşi kısmındaki soru cevaplar "EGV"de geçen olayları ve karakterleri daha iyi anlamlandırmamı, Şehsuvar ve Ester' i daha yakından tanımamı sağladı. Uzun zamandır listemde olan Murat Bardakçı' nın "Enver" kitabını da sipariş listesinde yukarılara taşıdı. Beni en çok heyecandıran yerlerden biri ise Ahmet Ümit' in kesinlikle bir Kurtuluş Savaşı bir Mustafa Kemal kitabı yazacağım demesiydi. Merakla ve heyecanla bekliyorum. Umarım yazarları ve eserleri daha iyi analiz etmemizi sağlayacak bu eser gibi eserler çoğalır. Edebiyatçılar ve sadık takipçiler için çok iyi faydalı olduğunu düşünüyorum.
1
634 syf.
·
7/10 puan
Kitap, Anadolu kültürünün tarihini tutuyor. Yazılı kaynaklardan yararlanarak Türk kültüründe hoşgörünün ve çoğulculuğun çözümlemesi yapılıyor. Yunus Emre, Şeyh Bedreddin, Kaygusuz Abdal ve Nesimi gibi önemli isimlerde vücut bulan hoşgörü, çoğulculuk ve haksızlıklara karşı koyma gibi erdemlerden örnekler kronolojik olarak okura aktarılırken bu anlamda öğretici bir pozisyonda alınıyor. Yazarın muhalif kültür temelinden konuya eğilmesi okura bir bakış açısı sunuyor. Bu bağlamda yazarın 'Moğol egemenleriyle işbirliği' yaptığını söylediği Mevlana'ya hiç yer vermemesi fakat egemenin haksızlıklarına başkaldıran Şeyh Bedreddin'e geniş yer ayırması sarsıcı. Aksayan bir yönden söz etmek gerekirse; kitap, konusunu akademik denilebilecek bir dille ayrıntısıyla aktarırken Anadolu'nun Türk öncesi birikimi ya da aynı dönemde komşu coğrafyaların kültür durumuyla ilgili hiçbir şeye değinmiyor. Dolayısıyla sözü edilen hoşgörü timsali kişilerin hangi kaynaklardan beslendiği sorusuna pek tatmin edici yanıt bulunamıyor.
Anadolu’da Çoğulculuk ve Tolerans
Okuyacaklarıma Ekle
4