Onurcan Tolkun

Onurcan Tolkun

Çevirmen
7.5/10
45 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
47
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
72 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
F. Kafka ve babası; daha doğrusu Kafka’nın gözünde babası. Kafka yıllarca babasının otoritesi altında ezilmiş ve babasına karşı itaatkar tavır takınsa da onun klanlığına son vermeyi hedeflediği anın hayalini kurmuştur. Gerçek anlamda Franz kafka kimdir sorusunda cevabı aşikar bir biçimde vermeye hazır bir kitap çıkmış Kafka’nın ellerinden. Babasının onun hayatını ne denli etkilediğini, kendisini ezik ve aciz olarak nitelendirmesinin aslında babasının zıttı onun gibi kuvvetli olmadığını babasına haykıramayıp kağıtlara döküyor. Baba tıpkı devlet gibi otoriter ve değişime kapalı, kendi dediğini yaptırmak icin direten bir faşistlikle Kafka’ya diğer çocuklarına yaklaşıyor. Kafka’nın en korktuğu şey babası gibi olmak ancak onun da bazı anlarda içine sanki babası giriyormuş gibi onun gibi düşünüyor; kardeşinin çok yemesine babasının ettiği hakaretleri kabul edip kardeşinden nefret etmesi. İçinde babasına benzerliğinin de olmasına dayanamıyor ve bununla ilgili de içinde bir savaş veriyor. Aslında hayatta bu kadar pasif ve silik olmasının nedeni de babasının sucu olduğunu gösteriyor. Kafka’nın hayattayken celladı babası olmuş; malesef ki bir çocuk için ebeveyn faktörü oldukca önemli ve gelecek yıllarımızı etkisi altında almakla birlikte bütün hayatımızı sorunlu geçirmememize neden olmakta tıpkı Kafka’nın babasının bıraktığı izlerle uğraşması gibi. Kafka’nın hayatı babasının travmalarıyla dolmuş ve babasıyla iki yabancı olmasını da gittikçe içerlemiş. İçten içe babasına da kendi ve ailesi konusunda hak veriyor sevilmemeyi kendine layık görüp cezalandırıyor ve yeme bozukluğunun nedeni de babası olduğu aşikar. Bütün hayatını babasının otoritesi altında ezilmekle, sıkışmışlıkla geçirmiş olan Kafka babasıyla okuduğumuz mektuplar aracılığıyla dertleşerek yansıtıyor, hala da küçük bir çocuk gibi babasına onu neden sevmediğini, niye böyle olduklarını içerleyerek anlatıyor, bazen kızıyor ve çoğu zaman üzülüyor.
Hakiki anlamda Franz Kafka’yı bütün çıplaklığıyla anlayabileceğimiz güzel bir eser. Kafka hayatını bizlere aralıyor ve bu bile onu anlamamıza yetiyor.
80 syf.
·6 günde·Puan vermedi
her ne olursa olsun babasına sevgisini kaybetmeyen birisi. ona içten isyanını belirtmiş kafka. baskıcı babasının ne olduğunu mektupla yazmış ona. ama işin sonunda herkes kafkayı bildi, babasını değil.d
72 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bu kitapla Kafka'yı anlamak, onun dünyasina girmek daha kolay. Baba figürünün çocuklar üzerindeki etkisini anbean ortaya döküyor. Kafka'nın korkak, ürkek, güvensiz, kararsız aynı zamanda naif ve duygusal yapısının nedenleri babasıyla iliskisiyle doğru orantılı. Duygusal bir kitap, Kafka beni çok etkiledi.
72 syf.
·Puan vermedi
Beklediğim kadar iyi değil daha farklı bir kitap umuyordum ama yine de okumaya değebilecek bir kitap.................. . . . . . . . . . . . . . . . .
80 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Babaya Mektup, baba ve oğulun kuşak çatışmasını -bir bakıma kafkanın biyografisi gibi görülebilir.- son derece sade bir dille anlatmış olduğu, her ne kadar kendi baba oğul ilişkisini anlatsada aslında çoğumuzun yaşadığı bu ilişkiyi son derece iyi bir dille gözler önüne serdiği eseridir. Aslına bakılırsa Kafka'nın babası o kadar da kötü bir insan değildir ama ortada farklı zamanlarda ve dünyalarda yetişmiş iki bireyin zihinsel uyuşmazlıkları bulunuyor. Bu sayede ortaya güzel bir edebi eser meydana gelmiştir. Ayrıca Kafka'yı sevenler için onu daha iyi tanıma fırsatı da sunuyor.