Orhan Bahaeddin

Orhan Bahaeddin

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
230 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Genelde yabancilarin gözünden yazilmis Türk, Türkiye, Osmanlı konulu kitaplar okumam.objektif olmadiklarini düşünürüm sahte gelir.Çope atilmak uzereyken buldum kendisini.bikac satır yetti beni etkilemeye.

   Gelelim yazara..Osmanlinin son, Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'de evvela askerlik  yapmis sonra da elçilikte görev almistir. Daha sonralari ise her seyi birakip yazar olarak devam etmistir hayatina.Kendini yari Fransiz yari Türk olarak tanıtır.Uzun yillar Anadolu'yu gezmis kültürümüzü,yasam tarzimizi, beynimizi tam anlamiyla sevmiş bu yüzden de kendi milleti tarafından afaroz edilmis bir adam.

    Veee kitabin konusu...ister beni sevin isterseniz dislayin ilerde tesekkur edip mezarima çiçek birakacaksiniz diyen yazar o donemin Osmanlisinda gerek siyasi gerek sosyal gerekse hareminde yaşananları, Turklerin nereden nasil geldigini nasil islamiyete girdigini, Jön Turkleri ve hatalarını, milletin acziyetini ve  tevekkülünü, işleyen adalet örneklerini, Türk milletine karşı yapilan yalnizlastirma politikasını, yillardir iyi ilişkiler kurmuş olan Fransayla bu iki milletin ayrilmamasini, Osmanli İstanbulu'nu, Cumhuriyet Ankarasi'ni anlatmis sık sık da Türk insanının ne kadar mükemmel olduğunu vurgulamistir.

    Gurur duydum..Acaba Türk ajani miydi diye de dusunmedim degil.100 yil once bizimle ilgili verdigi ornekler hâlâ gecerli.bir millet,bir sehir, bir ülke bu kadar mi degismez??
   Türk'seniz ya da değilseniz mutlaka okuyun!!